Festival

Titanik Orkestrası Bulgaristan'da

Titanik Orkestrası Bulgaristan'da

2016.10.12 00:00
| |
0
|
3827


Tiyatro Durak, Titanik Orkestrası oyunu ile "2. Avrupa Tiyatro Festivali"nde 21 Ekim tarihinde Bulgaristan'da festival izleyicisi ile buluşacak.

Kültürlerarası diyaloğu, oyuncular ve yazarlar arası işbirliği desteklemek amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan festivale; Makedonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan katılırken Türkiye’yi; 2014 yılında Bulgaristan’da düzenlenen XXIII. Uluslararası Drumev Tiyatro Festivali’nde aynı oyunla “En İyi Yabancı Performans Ödülü” nü alan Tiyatro Durak temsil edecek. 

Tiyatro Durak, 3 sezon yoğun istek üzerine sahnelediği Hristo Boytchev’in yazdığı Çetin Etili’nin yönettiği oyun ile 2014 yılında XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nden “Umut Veren Yeni Tiyatro Grupları” ödülünü aldı.

 En iyi Yabancı Performans Ödülü,  XXIII. Uluslarası Drumev Tiyatro Festivali, Şumen – Bulgaristan,  Mayıs, 2014
  Umut Veren Yeni Tiyatro Grupları, XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri,  Temmuz, 2014


 “Hiçbir trenin durmadığı, unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan dört serserinin eğlenceli öyküsü. Unutulmuş ve itilmiş bu  serserilerin amaçsız bir bekleyişle devam eden durağan yaşamları, bir trenden sandığın içinde düşen sihirbaz Harry ile birdenbire değişir. Boytchev’in bu hayalperest, küçük komik insanları, bu gizemli adamla birlikte kim olduklarını bulmaya, dünyayla bağlantı kurmaya çalışırlar. Varlık ve yokluk kavramlarının tartışıldığı, gerçeklik ve hayal arasındaki sınırların sorgulandığı oyun, kahkahalar arasında modern insanın trajikomik durumunu gözler önüne seriyor..”
 Titanik Orkestrası / Yazan Hristo Boytchev / Çeviren Hüseyin Mevsim    

                                                      
 Yönetmen Çetin Etili

  Yönetmen Yardımcısı Kadir Hasman               
 Dekor ve Kostüm Tasarımı Çetin Etili

Işık Tasarımı Selahattin Onan 
Reji Asistanları İclal Atasoy - Harun Reisoğlu – Seren Konyalı
Teknik Yönetim Erkan Kaya

 Lyubka Aslı Nişancı / Doko Burak Dur /  / Luko Güney Tuncel
 Meto Kadir Hasman / Harry Öner Ateş
                                                
 Arasız, 1 saat 20dk.
               

Yıllar boyunca unutmayacağım bir oyun. Emeğinize sağlık çocuklar. 
Kenan Işık


Tiyatro Durak uzunca bir süredir sergilediği oyunu başarıyla sürdürüyor. Doko’da Burak Dur, Luko’da Güney Tuncel, Meto’da Kadir Hasman, oyunun tek kadın karakteri Lyubka’da Aslı Nişancı ve Harry’de Öner Ateş umuda sarılmayı, umut dağıtmayı içtenlikle aktarıyorlar.
Oyuncuların ve oyunun başarısında hiç kuşkusuz yönetmen Çetin Etili’nin oyun düzeni ve her karakteri insan sıcağını göz ardı etmeden artıları ve eksileriyle biçimlendirmesi büyük rol oynuyor.
Seçkin Selvi / Milliyet Sanat 


Bu genç tiyatronun daha şimdiden iki ödülü var. 
Aydınlık


Oyun, size soyut bir dünya kuruyor, sanki büyülü bir geminin içine girmişsiniz, oyun boyunca zamanın farkına varmıyor, zaman kavramını kaybediyorsunuz. Oyun bittiğinde nedensiz yere yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor. Mutlaka gidip izlenilmesi gereken bir oyun. 
Yener Aksoy/Turnusol 


Tiyatro Durak’ın yönetmeni Çetin Etili ve genç oyuncularının gösterdikleri performansa/ yoruma özellikle dikkat çekmek gerek. Oyunun mesajını iletmekte çok rahat, basit, anlaşılır, açık, esprili bir biçem kullanıyorlar. Bu da onları genç yaşlarında usta işi bir sergilemeye götürüyor. Her ne kadar bu, yönetmenin önemli bir başarısıysa da oyuncuların yorumları da birbirinden başarılı. Onlar doğaçlama taktikleriyle, felsefenin beşiği olan  (doğu ile batının harmanlandığı) bu toprakların çocukları olduklarını çok güzel kanıtlıyorlar. Tümüyle başarılı olan (ancak özelde Öner Ateş’le Aslı Nişancı’nın oyunlarına hayran kaldığım) bu oyunu, sezonun en iyi seyirliklerinden biri olarak tiyatroseverlere öneririm. Daha önce birkaç kez ülkemizde sergilendiği için izleyenler varsa da gençleri izleyin derim. 
Tansu Bele/Aydınlık


Oyuncuların takım oyunu başarılı. Yazarın “ biz kimiz? “ sorusunu üslup ve yumuşaklıkla seyirciye aktarıyorlar. Seyircinin eğlenerek, tiyatronun bütün gücünü kullanırken, yaratılan karakterler olarak sıcak ve gerçek bir dünya yaratıp çevrede yanılsamalar hakkında düşünceleri sorgulayıp bizleri keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Gerçek-rüya,yaşam-ölüm, gitmek-kalmak, onlar için bir tartışma meselesi olurken, modern insanın parçalara bölünerek var oluşunu sorgulamak için “Tiyatro Durak”da “Titanik Orkestrası” sizlerin de uğraması için  aşkla ve tiyatronun büyüsüyle siz seyircileri paylaşmaya, hayatın velveleleri içinde bir”es” vermeye “durmaya-duraklamaya” bekliyor. Ertelemeyin. İzleyin.      
Dündar İncesu/Tiyatroportal
Tiyatro Durak yepyeni oyunuyla seyirciyle  buluşuyor. Titanik Orkestrası  hem düşündürüp hem de kendi iç dünyasında bir sorguya yöneltiyor.   
kadınkentler.com

Bu treni kaçırmayın. 
Yurt Gazetesi 

“Titanik Orkestrası”, genç,dinamik, umut dolu bir ekibin-görsel, müziksel, teatral bir başarısıydı.                 
Deniz Banoğlu/Aydınlık 
   

Ses,mimik,devinim,zamanlama-bundan öte  teknik uyum açısından yeni bir tiyatronun ilk 0yununda verebileceğinin çok ilerisinde..                                                                   
Robert Schild     
Oyun hiçbir trenin durmadığı,unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan dört serserinin eğlenceli öyküsünden ziyade; bilinç ile bilinçdışını birleştiren insandaki izdüşümünü çağrıştırıyor. Bir yandan daha iyi bir dünya mesajını veren eser, bir yandan da bireyi öne çıkarma çabasını gözler önüne seriyor. 
Yeniçağ Gazetesi


Oyun bittiğinde koltuklarından kalkarak dışarı çıkacak olan seyirci “dik durup gülümseyecektir” nihayetinde; 
Bekir Avcı/Bianet   

Tiyatro Durak, Çetin Etili’nin yönetiminde, Burak Dur, Bulut Akkale, Aslı Nişancı, Emel Turan, Ercan Koçak ve Öner Ateş, Selahattin Onan’dan oluşan kadrosuyla başarılı bir performans sergiliyorlar. Hiçbir trenin durmadığı, unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan bu dört serserinin eğlenceli öyküsü izlenmeye değer. 
Gülizar Şahin/BirGün

Batırılamayan oyun: Titanik Orkestrası
Godot’yu beklemiyor muyuz? İşte tam da beklediğimiz yerde ‘Tiyatro Durak’ karşılıyor bizi. Duymuyor musunuz seslerini? Bakın orkestra çalmaya başladı, vapurun sesi uzaklarda şimdi!
Hazel Güney/Evrensel Gazetesi

Tiyatro Durak aldığı ödüllerin hakkını veriyor: Güzel bir performans ile umut veriyor. DOKO(Burak Dur), LUKO(Güney Tuncel), METO(Kadir Hasman), LYUBKA(Aslı Nişancı), HARRY(Öner Ateş) samimi ve iyi oyunculukla seyircileri memnun ediyor. Bu tür, kendi tiyatrosunu yapmak için bir araya gelmiş gençlerden oluşan topluluklarda, oyuncuların tümüyle kontrol altına alabilecekleri tek unsur oyunculuk. Oyunu seyrettiğim gece seyircinin gençlerden oluştuğunu gördüm. Tiyatro Durak bence doğru bir tiyatro yaparak genç seyirciye tiyatro sevdiriyor. Tebrik ederim.
Melih Anık  

Oyun beni yine çok etkiledi. Oyuncuların hepsi çok başarılıydı ama, Aslı Nişancı ve Harry rolündeki Öner Ateş gerçekten çok etkileyici performans sergilediler. Oyunun enerjisi inanılmaz yüksekti. Yok denecek kadar az dekor ama ışık ve gölge oyunlarıyla çok doyurucu ve etkileyici bir oyun yapmayı başarmışlar. Üstelik Titanik Orkestrası Tiyatro Durak'ın sahnelediği ilk oyunmuş. 
entelektuelbaykuslar.blogspot.com


www.tiyatrodurak.com
 www.tiyatrodurak.com
tiyatrodurakbilgi@gmail.com 
tiyatrodurak@outlook.com
 www.tiyatrodurak.com

Anahtar Kelimeler: tiyatro durak, titanik orkestrası, titanik

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir