Kitap

Tilda Tezman'ın

Tilda Tezman'ın "Oyunname"( 2012) ve "Oyunname -II" (2021)

2023.12.10 00:00
| |
0
|
3798


Tilda Tezman'ın " Oyunname "( 2012) ve Oyunname -II" 2021 adlı kitapları tiyatroya farklı bir bakış sunuyor.

Tilda Tezman'ın " Oyunname "( 2012) ve Oyunname -II" 2021 adlı kitapları tiyatroya farklı bir bakış sunuyor.

İstanbul'da " Aşk ve Siyaset "in altı temsilini tamamladık.Önümüzde bizi bekleyen, 2023'ün Tatavla Sahne'de 17 Aralık akşamı sergilenecek son oyunu var.Ardından Ordu turnesi...

 

Tüm bu süreçte iyi ki kitaplar var...okurken çok şey öğrendiğim, mutlu olduğum kitaplar.

Tilda Tezman'ın " Oyunname "( 2012)  ve Oyunname -II "(2021 adlı kitapları tiyatroya farklı bir bakış sunuyor.

 “Tiyatroyla, bu değerli sanat dalının, İstanbul’da yerleşik ve köklü bir kavram olduğu o özel yıllarda tanıştığım için çok şanslıyım. Annem ve babamla her hafta tekrarladığımız tiyatro gecelerinin büyüsü, her yeni yıla, ailece yeni bir tiyatro oyunu görerek girme âdetimiz, bu büyük sevdanın yüreğimdeki ilk yansımalarıydı… Yıllar geçtikçe de benimle büyüyen, benimle yaşayan, benimle soluk alıp veren tiyatro maceram, hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu. Zamanla yurtdışına yaptığım yolculuklar esnasında seyahatimin neredeyse her akşamını bir tiyatro gösterisiyle şenlendirmek bende bir alışkanlık halini aldı. Tiyatro festivallerini yakından takip etmek ise şart oldu. Ben seyahat dönüşlerinde bavulumu açtığımda, odamın dört bir yanına yayılan sahne tozunu ve kokusunu, insanın benliğini okşarcasına akıp giden replikleri, ruha hitap eden hoş müzik nağmelerini, oyuncuların yıldızlarla bezenmiş pırıltısını paylaşmaktan mutluluk duyan bir tiyatro severim. Tiyatro zamansız… Tiyatro mekânsız… Tiyatro evrensel bir mucize… Tiyatro sonu olmayan, bayram tadında, şenlik kıvamında bir yolculuk… Hayatın ta kendisi… Hayat devam ettikçe, perde hiç kapanmayacak. Oyunname gelmiş geçmiş ve gelecek tüm tiyatro ustalarına, çıraklarına, emekçilerine, sadık seyircilere bir saygı duruşu. İyi ki yaşadılar, iyi ki varlar, iyi ki olacaklar!”

İnkilap Kitapevi tarafından özenle basılmış olan " Oyunname " ve " Oyunname -II " okuru yurtdışında sergilenen oyunlara götürüyor.

Örneğin ; " Oyunname II” Çağdaş Fransız Tiyatrosu’nda neler oluyor, Paris’te hangi piyesler sahnelenmekte, hem bilgi veriyor hem de olağanüstü güzellikteki görsel malzemeyle, okurda adeta o oyunları izlediği düşüncesini uyandırıyor.Tüm bu özellikleri ile her iki kitap da tiyatroseverler için başlı başına çok değerli ve önemli, vazgeçilmez, üstelik arşiv değeri olan birer kaynak.

Tilda Tezman'ın " Oyunname " lerini okumanızı öneririm.


#tildatezman #serkanaydin #serkanaydin_onstage

Anahtar Kelimeler: tilda tezman, oyunname

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir