Eğitim

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü

2018.07.17 00:00
| |
0
|
5005


1994-1995 Eğitim-Öğretim yılında Resim, Grafik Tasarım ve Geleneksel Türk Sanatları Bölümlerine Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınarak eğitime başlanmıştır.

Fakültemiz 03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun gereği ve Y.Ö.K. Yürütme Kurulu’nun 14.02.1994 ve 25.02.1994 tarihli kararları gereğince açılmıştır. 

1994-1995 Eğitim-Öğretim yılında Resim, Grafik Tasarım ve Geleneksel Türk Sanatları Bölümlerine Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınarak eğitime başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda da Sahne Sanatları, Seramik ve Cam, Müzik, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümleri açılmış olup eğitim-öğretime devam etmektedir. Heykel ve Fotoğraf Bölümleri ise açılmış olup henüz öğrenci alımına başlamamıştır. 2006 yılı Eylül ayında Fakültemiz Doğu Yerleşkesine taşınarak Ertokuş Bey Derslikleri Binası içinde konuşlandırılmıştır.

Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü, 1997 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Bölüm, Dramatik Yazarlık, Oyunculuk ve Sahne Tasarımı Anasanat Dallarından oluşur.

Teorik ve uygulamalı dersleri içeren lisans programı, dört yıllık  yetkin bir eğitim sunmaktadır. Uygulama çalışmaları için iki sahnesi,  tasarım atölyeleri ve yazarlık stüdyoları ile öğrenci çalışmalarını seyirci ile buluşturan bölüm gerekli altyapı ve teknik donanıma sahiptir. Eğitiminin bir parçası olan ve her yıl sahnelenen oyunlarla kentin, üniversitenin kültürel yaşamına katkı sağlanmaktadır.   

Ayrıca Bölüm Erasmus, Mevlana ve Farabi koordinatörlüklerinin yaptığı ikli anlaşmalarla yurtiçinde ve yurtdışındaki birçok üniversite ile öğrenci ve öğretim elemanları için değişim olanağı tanımaktadır.  

2012 yılında ilki gerçekleştirilen  “Süleyman Demirel Üniversitesi Uluslararası Arda Kanpolat Tiyatro Festivali ve Kongresi”,  2016 yılında bu festivali ikinci kez düzenlemiştir. 

Eğitim kadrosundaki üç Dr. Öğretim Üyesi, Üç Öğretim Görevlisi, Üç Araştırma Görevlisi ve öğrencileri tarafından hazırlanan oyunlarla birçok ulusal ve uluslararası tiyatro festivaline katılmakta olan sahne sanatları bölümü yetiştirdiği nitelikli tiyatro sanatçıları ile Türk Tiyatrosuna katkı sağlamaktadır.

MİSYONUMUZ
Sahne Sanatları Bölümü akademik bilgi birikimi,  teorik ve uygulamalı derslerden oluşan yetkin eğitim-öğretim programı ile yaratıcı ve nitelikli sanatçılar yetiştirerek tiyatro sanatının gelişimine katkı sunmayı amaçlamaktadır.    

VİZYONUMUZ
Sahne Sanatları Bölümü bilimsel ve sanatsal pratikleri içeren, dünya sanatının çağdaş uygulamalarını eğitimi ile birleştirebilen, ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin,  Sanat eğitiminde öncü ve model olacak bir eğitim standardına ulaşmayı hedeflemektedir.

OYUNCULUK ANASANAT DALI
Oyunculuk Anasanat Dalı iyi eğitilmiş aktör ve aktrislerin yetiştirilmesini amaçlamaktadır. “Hareket”, “Ses”, “Diksiyon”, “Dans”, “Eskrim” ve “Rol” derslerinin yanı sıra “Psikoloji”, “Sosyoloji”, “Oyun Analizi”, “Dünya Tiyatrosu Tarihi ve Kuramları”, “Dramaturgi”, “Türk Tiyatrosu Tarihi” vb. derslerini de alan öğrenciler devlet tiyatroları, şehir tiyatroları ve özel tiyatroların yanı sıra reklam, dizi, sinema gibi sektörlerde istihdam edilmektedirler.

DRAMATİK YAZARLIK ANASANAT DALI
Bir dramatik metnin oluşturulmasında kullanılan tekniklerin öğretildiği Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı özellikle oyun yazarlığında yetkin öğrenciler yetiştirir. Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı,  öncelikle Türk tiyatrosuna ve dünya tiyatrosuna yeni oyun yazarları kazandırmayı hedeflemektedir. Dramatik metin yazma tekniklerini içeren stüdyo dersleri, uygulamalıdır. Dramatik Yazarlık bölümü öğrencilerinin yazdığı oyunlar seyirciyle buluşturulur. Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı öğrencileri oyun yazma tekniklerinin yanı sıra “Psikoloji”, “Sosyoloji”, “Oyun Analizi”, “Dünya Tiyatrosu Tarihi ve Kuramları”, “Dramaturgi”, “Türk Tiyatrosu Tarihi” vb. derslerini de almaktadır. 

SAHNE TASARIMI ANASANAT DALI
Sahne Tasarımı  Anasanat Dalı, sahne plastiğini estetize edebilme donanımına sahip sahne tasarımcıları yetiştirmeyi amaçlar. Öğrenciler, “Dekor-Kostüm”, “Aksesuar Yapımı”, “Sahne Makyajı” ve “Işıklama-Efekt” ,“Oyun Analizi”, bilgisayarlı mekân ve kostüm tasarımı “ “set tasarımı”, “Dünya Tiyatrosu Tarihi”, “Dramaturgi”, “Türk Tiyatrosu Tarihi ” gibi teorik ve uygulamalı derslerle eğitimlerini tamamlarlar. Bölümün mezunları devlet tiyatroları, şehir tiyatroları ve özel tiyatroların yanı sıra reklam, dizi, sinema gibi sektörlerde istihdam edilmektedirler.

Web Adresi: http://gsf.sdu.edu.tr/tr/bolumler/sahne-sanatlari-bolumu-9980s.html 

Anahtar Kelimeler: Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, sahne sanatları bölümü, sahne sanatları, eğitim

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir