Haber

Studyo Oyuncuları'nın Yeni Oyunu

Studyo Oyuncuları'nın Yeni Oyunu "Aşınma"

2021.11.30 00:00
| |
0
|
1179


Oyuncunun ustalığını kutlarken performatif sahneleme ve oyunculuk yönteminin ilkelerinin tavizsiz uygulandığı tek kişilik bir oyun olan AŞINMA
STUDIO OYUNCULARI’NIN YENİ OYUNU AŞINMA SAHNELERDE 
 
• ŞAHİKA TEKAND’IN YAZIP YÖNETTİĞİ VE YİĞİT ÖZŞENER’İN OYNADIĞI STUDIO OYUNCULARI’NIN YENİ OYUNU AŞINMA 2 ARALIK’TA PRÖMİYER YAPIYOR. 
 
• ŞAHİKA TEKAND VE YİĞİT ÖZŞENER,TİYATRO SAHNESİNDEKİ 27 SENELİK BİRLİKTELİKLERİNİ İLK TEK KİŞİLİK OYUNLARIYLA TAÇLANDIRIYOR.
 
Oyuncunun ustalığını kutlarken performatif sahneleme ve oyunculuk yönteminin ilkelerinin tavizsiz uygulandığı tek kişilik bir oyun olan AŞINMA, 2 Aralık 2021’de Zorlu PSM %100 Studio’da gerçekleşecek ilk gösteriminin ardından sezon boyunca Zorlu PSM %100 Studio, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu ve Alan Kadıköy’ün de aralarında bulunduğu İstanbul’un çeşitli sahnelerinde oynanacak.     
 
Şahika Tekand’ın, 2008’de yine kendisinin yazdığı ve sahnelediği Karanlık Korkusu’ndan yola çıkarak tasarladığı bir yeniden yazım olan AŞINMA , sahnedeki oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen, oyun alanının adeta çağdaş insanın hayatının bir simülasyonuna dönüştüğü, eğlenceli ama bir o kadar da ustalık gerektiren bir sahneleme düzeni ile seyircinin karşısına geliyor.. 
 
Günümüz dünya sisteminin insanın varlık alanını giderek daha da daraltması, buna karşılık insanın da bu duruma gösterdiği kabul ile hem insani olanın aşınmasını, hem de kendisindeki karakter aşınmasını düşünmeyi öteleyerek var olmaya çalışması sorununu merkezine alan oyun, seyircinin oyuncuyla birlikte eş zamanlı keşfedeceği aktif bir seyir süreci yaratarak seyircisini keyifli bir deneyime davet ediyor. 
 
Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yurt içi ve yurt dışında sayısız başarıya imza atmış Studio Oyuncuları’nın  usta kadrosu eşlik ederken, oyunun müzikli komutları pek çok uluslararası ödüle sahip çağdaş besteci Zeynep Gedizlioğlu’nun bestelerinden alıntılar içeriyor. Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine ışık, müzikal komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vaat ediyor. 
 
AŞINMA
Yazan / Yöneten: Şahika Tekand 
Sahne Tasarımı: Esat Tekand,
Prodüksiyon Amiri : Murat Ersan 
Uygulayıcı Yapımcı : Duygu Bayram 
Yönetmen Yardımcıları: Nilgün Kurtar, Verda Habif, Altay İcimsoy, Gözde Nur Kesgin
 
Oyuncu: Yiğit Özşener
 
Işık/Müzik Masası Oyuncuları: Nilgün Kurtar, Verda Habif, Altay İcimsoy, Gözde Nur Kesgin
 
Oyunda kullanılan müzikal komutlar, Zeynep Gedizlioğlu bestelerinden alıntılanmıştır. 
 
Süre: Yaklaşık 55 dakika
 
Oyunun güncel programı için: www.studiooyunculari.com
 
STUDIO OYUNCULARI HAKKINDA
Topluluk, 1988’de Şahika Tekand ve Mustafa Esat Tekand tarafından oluşturulan Oyunculuk ve Sanat Stüdyosu’nun gösteri topluluğu olarak kurulmuş ve 1990 yılında profesyonel nitelik kazanmıştır. Gösteri sanatlarında, özellikle de oyunculuk sanatında ‘çağdaş olan’ın araştırılması ve uygulanması ilkesi ile yola çıkan topluluk, faaliyetini sürdürdüğü 34 yıla yaklaşan süre içinde, Şahika Tekand’ın geliştirdiği ‘Performatif Sahneleme ve Oyunculuk’ yöntemi ile sahnelediği bütün oyunlarla pek çok ulusal ve uluslararası festivale davet edilerek katılmış ve yine ulusal ve uluslararası pek çok ödüle değer görülmüştür. Ülkemizde olduğu kadar dünyada özellikle de Avrupa’da hem artistik hem de akademik anlamda yoğun bir ilginin odağı haline gelerek dünya çağdaş tiyatro sahnelerinin en dikkat çekici tiyatro topluluklarından biri olmuştur. 

Anahtar Kelimeler: studyo oyuncuları, aşınma

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir