SAHNELER

Haldun Taner Sahnesi - Kadıköy

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

Sahneye Ulaşım

İlişkili Haberler
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
|
61461

Sahne Hakkında

Haldun Taner Sahnesi, 1925-1927 yılları arasında Fransa’dan borç alınarak İtalyan mimar U.Ferrari tarafından inşaa edilmiştir. Tiyatro sahnesi olarak değil, meyve ve sebzelerin depolanıp satıldığı hal binası olarak inşa edilir. Hal binası, aynı zamanda İstanbul’un ilk modern hali, Kadıköy Meydanı’nı simgeleyen Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi’ne ait üç yapıdan biridir. Ancak yapıldıktan sonraki 10 yıl boyunca, pazarcılar hal binasına kiracı olmak istemeyince bina boş kalır.

1937′de Kadıköy Belediyesi İmar Bürosu Müdür Yardımcısı Sabri Oran; “Boş olduğu, bir işe yaramadığı ve Kadıköy’ün kimliğine uymadığı” gerekçesiyle hal binasının yıkılmasını teklif eder.

Kadıköy Meydanı’nı simgeleyen üç neo-klasik yapıdan biri olan bina, 10 yıl içinde yıkımın eşiğine gelir. Bina ancak 1940′lı yıllarda, hal binası olarak kullanılmaya başlanır.

Bina, 1984 yılında ise kültür merkezine dönüştürülmek için sıkı bir restorasyondan geçer; restorasyon sırasında özgünlüğünü kaybeder. 1986′da İstanbul Üniversitesi’ne tahsis edilir. 

Üniversite, binayı Devlet Konservatuvarı olarak kullanmaya başlar. 1989′da ise alt katı, İstanbul Şehir Tiyatroları’na bağlı Haldun Taner Sahnesi olarak kullanılmaya başlandı.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nın on sahnesinden biri olan, 286 koltuk kapasiteli Haldun Taner Sahnesi, sezonun popüler oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Kadıköy İskele Meydanı'nda bulunan sahne, merkezi konumu ve ulaşım kolaylığı ile de tiyatroseverlerin tercih ettiği salonlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Anahtar Kelimeler: kadıköy haldun taner sahnesi

0
|
614610 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE