"Rosa Luxemburg" 6-8 Nisan Kadıköy NHKM de...

2022.03.16 00:00
| |
0
|
938


Margarethe von Trotta'nın “Rosa Luxemburg” adlı filminden esinlenerek...


ROSA LUXEMBURG

Yazan ve Yöneten: Yüksel Aymaz

Margarethe von Trotta'nın “Rosa Luxemburg” adlı filminden esinlenerek...


 


Rosa Luxemburg, Leo Jogiches’den uzun süre haber alamayınca Varşova'daki gizli hücre evinde onu bulur ve karşısına çıkar. Berlin'den Rusya'daki devrime katılmak için Polonya'ya gelmiştir.  Olaylar karışınca kendini Varşova Sitadil hapishanesinde bulur. Diğer bir tutuklu olan yan koğuşundaki kadın ile tanıdıklarının idam mangasına tanık olurlar. Sorguya alınır ve serbest bırakılır.  

 

Hapisten çıkınca ilk iş çok sevdiği arkadaşı Louise Kautsky'nin evine onu görmeye gider.  Parti Başkanı Agust Bebel'in kefaretini ödediği için serbest bırakıldığını öğrenmesiyle çok sinirlenir ve özgürlüğü için dahi kimseye borçlu olmak istemediğini söyleyerek çıkar. 
Kendisinden yaşça büyük olan sevgili arkadaşı Clara Zetkin ile birlikte Agust Bebel'in evine ziyarete giderler. Durumları tartışırlar. 
Ardından Stuttgart'da, 2. Enternasyonel Sosyalistler Kongresinde Clara ve Rosa konuşma yaparlar. Clara Zetkin konuşmasında 8 Mart'ı Emekçi Kadınlar Günü ilan eder, Rosa da savaşın çıkması söz konusu ise ilgili ülkelerderdeki işkilerin ve parlamenter temsilcilerinin savaşı engellemesi gerektiğini söyler. Savaş karşıtı propagandasını yapar ve evlerine dönerler.

 

Leo'ya olan aşkıyla da bilinen Rosa, son zamanlarda aralarındaki soğukluğu telafi etmek adına ona yaklaşır fakat karşılık bulamaz. Üzerine gitmesiyle birlikte, yoldaşlardan biriyle aldatıldığını itiraf ettirir. Yıkılır. Berlin'e geldiği zamanlarda evinde kalan Clara Zetkin'in oğlu, kendisinden yaşça küçük Kosta'nın odasına gider ve onunla sevişir. Birlikteliklerine başlarlar. Buna katlanamayan Leo, Rosa'yı tehditleriyle taciz eder ve ona bir türlü rahat vermez. 
Alman Sosyal Demoktratik Partisi (SPD) ofisinde Karl Kautsky ile Rosa, politik duruşları ve iradeleriyle ilgili şiddetli bir kavgaya kapılırlar. Yakın arkadaşı olan Kautsky'nin eşi Louise ile de ardından araları bozulur. Rosa gittikçe yalnızlaşır. Fakat iradesini korumaktadır. Üstün amacı bir sosyal demokrat olarak halkını savaştan korumaya çalışmak, militarizme karşı gelmektir. Partiden sansür yiyecek olsa bile tüm engellere rağmen o halka seslenmeye devam eder. En sonunda Frankfurt Mahkemesi'nde savcıyla tartışır ve tutuklanma emri çıkar. Berlin Barnim sokağındaki Kadın Cezaevine kapatılır. Ardından Breslau Hapishanesine nakledilir.  Fakat sesini duyurmaya devam eder. Yazılarını görevli kadın Else sayesinde yoldaşı ve avukatı olan Karl Liebknecth'e ulaştırır. Birlikte Almanya Komünist Partisi/Spartakist Birliğini kurarlar. Fakat kısa bir süre sonra Rosa Eden otelinde subay tarafından öldürülür.

YAZAN ve YÖNETEN:
Yüksel Aymaz

Işık-Dekor-Kostüm Tasarım: Yüksel Aymaz

Afiş Tasarım: Bahar Aymaz

Yapımcı: Oğuzhan Güner

OYUNCU KADROSU:
Haris Simyonidis
Deniz Eylem Çubuk
Eray Karadeniz
Aycan Bilginer (kontrbas)

ROLLER:

Haris SİMYONİDİS:  Rosa Luxemburg

Eray KARADENİZ: Leo Jogiches, Karl Kautsky, August Bebel, Fransız Delege Bernard, Karl Liebknecht, Sorgu Subayı, Genç Adam, Yargıç, Leo Kafa Sesi, Hapishane Müdürü, SS Subayı

Deniz Eylem ÇUBUK : Clara Zetkin, Luise Kautsky, Sonjuschka Liebknecth, Costia Zetkin, Else Schrick, Savcı, Gardiyanlar (Varşova-Almanya), Hücredeki Kadın Mahkum, Genç Kadın, Yoldaş Daria, Rosa Kafa Sesi, Nöbetçi Genç Asker
Rollerini oynamaktadırlar.

YAZAR'ın NOTU: Oyunu yazarken çağımızın hala savaş tehditi altında olduğunu görerek, Rosa Luxemburg'un dünya barışı için verdiği savaş ve hayatına mal olacak Marksist ve sosyalizme ait düşüncelerini paylaşmaktan geri durmayan bu kadının hayatı benim için de bir görev olduğunu düşünerek bu oyunu (Margarethe von Trotta'nın filminden esinlenerek) yazdım ve yönettim.

Rosa Luxemburg

6-8 Nisan Kadıköy Nazım Hikmet de 

 

Anahtar Kelimeler: rose luxemburg

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir