Haber

"Reis Bey" İlk Kez DT Sahnesinde

2018.08.17 00:00
| |
0
|
8481


Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Necip Fazıl Kısakürek’in ünlü tiyatro eseri ‘Reis Bey’i ilk kez tiyatro sahnesine taşıyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Necip Fazıl Kısakürek’in ünlü tiyatro eseri ‘Reis Bey’i ilk kez tiyatro sahnesine taşıyor. Oyun, Ankara Devlet Tiyatrosu aracılığıyla 2018-2019 tiyatro sezonunun açılışında Küçük Tiyatroda ilk gösterimini yapacak.

Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı ve Özer Tunca’nın yönettiği ‘Reis Bey’ oyunu, gencecik bir çocuğu haksız yere idam ettiren ağır ceza hakiminin yaşadığı vicdan azabını anlatacak. Dekor tasarımını Tayfun Çebi’nin, kostüm tasarımını Funda Çebi’nin, ışık tasarımını Çetin Atay’ın ve müziklerini Oktay Köseoğlu’nun yaptığı oyunda; Osman Nuri Ercan, Zafer Güllü, Sevgi Tanrıverdi, Şemsettin Zırhlı, Çetin Azer Aras, Selma Bayraktargil, Şevki Çepa, Caner Kadir Gezener, Meliha Savaş, Levent Şenbay, Ercan Eker ve Savaş Tamer rol olacak.

Okuma provaları için ilk kez bir araya gelen ekibi ziyaret eden Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt oyunculara başarılar dilerken yeni sezonda oyunların yüzde 70’inin yerli eserlerden oluşacağını belirtti.

Kurt, Türk tiyatrosunun gelişmesini ve ilerlemesini çok istediğini de söyleyerek “Yeni yazarlara, yerli eserlere çok önem veriyoruz. Öbür türlü Türk tiyatrosunun gelişmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

2 Ekim Salı günü prömiyer yapacak oyunun konusu kısaca şöyle;

“Reis Bey, Ağır Ceza hakimidir. Ömrü otel odalarında geçmiş yalnız ve tuhaf, taş kalpli bir kanun takipçisidir. Onun nazarında merhamet, idamlık bir suçtur ve cemiyette bir ferdi korumak için bir kişiye idam gömleği giydirmekten kaçınılmamalıdır.

Günün birinde annesini öldürdüğü iddiasıyla huzuruna çıkarılan bir gencin idamına karar verir. Daha sonra genci suçsuz yere idam ettiğini anlayınca, Reis Bey'in buz gibi iç dünyası gizli bir sarsıntıyla yerle bir olur.”

Anahtar Kelimeler: devlet tiyatrosu, ankara devlet tiyatrosu, reis bey

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir