OYUNLAR

Züleyha

Züleyha

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Kadıköy Emek Tiyatrosu
 • Oyun Durumu: Oyun Gösterimde
 • İlk Oynama Tarihi: 25.Kasım.2020
 • Süre: Tek Kişilik
 • Gösterim Sayısı: 1
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:
  YAZAR: HÜSEYİN ERDOĞAN
  YÖNETMEN: GÜNYOL BAKOĞLU

İlişkili Kişiler

Melissa Kenter
(Oyuncu)

Konu

Züleyha bir kadın hikayesi. İçimizden biri. Belki yan komşumuz, belki akrabamız, belki sadece markette yanımızdan geçen kadın. Bu bir çeşit direniş öyküsü Sisteme, yaşama yerleşiklere bir başkaldırı. Herşeye rağmen yaşama tutunma, seçimini yaşamdan yana kullanma öyküsü.

Diğer yandan sert bir toplumsal eleştiri. Sahnede pek çoğumuzun dayanamayacağı bir trajediyi yaşamış ama hayatla, kendiyle dalga geçen ve herşeye rağmen hayata tutunan bir kadın savaşçı göreceğiz.

Oyun, Züleyha’nın henüz küçük bir kız çocuğu iken maruz kaldığı şiddet ve cinsel istismarı parçalı bir anlatıya dönüştürüyor. Züleyha, birlikte olduğu adam onunla evlenmek isteyince on üç yıllık gizini açıklamaya karar verir. Oyunun şimdisinde direnen, savaşçı bir kadın olan Züleyha, böylece travmalarıyla, bilinçdışı ile yüzleşir; çirkin anılardan kurtulmaya çabalar; küçük bir çocukken zihninin karanlıklarına saklamak zorunda kaldığı hayallerine tüm masumiyetiyle ulaşmaya çalışır.

Oyunun bu yerel gerçeğinin ardında, Yusuf ile Züleyha’nın aşk öyküsü olarak da bilinen ‘Yusuf kıssası’ var. Toplumun ahlaki olanla ilişkisi ve cinsiyetçi yargılar perspektifinden bu dinsel-mitolojik anlatı oyunda tartışmaya açılıyor. Züleyha’nın masumiyeti ile Yusuf kıssasındaki kadının (Zeliha/Züleyha) ‘baştan çıkarıcı’ ve ‘ahlaksız’ nitelikleri hesaplaşıyor, böylece ahlaki bir öğreti olarak bilinen Yusuf kıssasındaki değer yargılarının hastalıklı yapısı, oyunla sembolik bir bağ kuruyor. Yusuf ile Züleyha’nın anlatısında kadın, iffetsizliğin ve günahkârlığın bir ibreti haline dönüştürülmüştür; Züleyha erkeği baştan çıkaran ve onu günaha teşvik eden bir cinsel simge, nefsine hâkim olamayan kötü ahlaklı kimse durumundadır. Züleyha bunu baş kaldırıyor.


 


 

Anahtar Kelimeler: Züleyha

0
|
512


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE