OYUNLAR

İki Efendinin Uşağı

İki Efendinin Uşağı

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: İstanbul Şehir Tiyatrosu
 • Oyun Durumu: Oyun Gösterimde
 • İlk Oynama Tarihi: 16.Ekim.2019
 • Süre: 150 Dk. / İki Perde
 • Gösterim Sayısı: 55
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:
  YAZAN: CARLO GOLDONI
  ÇEVİREN: REKİN TEKSOY
  YÖNETEN: ASLI ÖNGÖREN
  MÜZİK: BURHAN ŞEŞEN - GÖKHAN ŞEŞEN
  DEKOR-KOSTÜM TASARIMI: EYLÜL GÜRCAN
  IŞIK TASARIMI: MUSTAFA TÜRKOĞLU
  EFEKT TASARIMI: UMUT YÜZBAŞIOĞLU
  ŞARKI SÖZLERİ: ASLI ÖNGÖREN
  YARDIMCI YÖNETMEN: ERASLAN SAĞLAM - ONUR ŞİRİN
  YÖNETMEN YARDIMCILARI: MÜSLÜM TAMER - ESEN KOÇER - ÇAĞLAR OZAN AKSU - ALİ MURAT ALTUNMEŞE
 • Oyuncular:
  ALİ MURAT ALTUNMEŞE
  BUĞRA ÖZGÜN
  ÇAĞLAR OZAN AKSU
  DOĞA BAŞAK
  DOLUNAY PİRCİOĞLU
  ERASLAN SAĞLAM
  HAMİT ERENTÜRK
  MURAT BAVLİ
  MURAT COŞKUNER
  MURAT GÜREÇ
  MUZAFFER BERIŞA
  MÜSLÜM TAMER
  SEDA ÇAVDAR
  VOLKAN ÖZTÜRK
  YELİZ GERÇEK
  YILMAZ AYDIN

İlişkili Kişiler

Eraslan Sağlam
(Oyuncu, Yönetmen +1)

Konu

Pantolone, kızı Dottore'yi oğlu Slvio ile evlendirmeye karar vermiştir ve evinde bir tören düzenler. Gençler birbirlerine aşıktır ancak daha önce Pantolone'nin kızını evlendirme sözünü verdiği ve öldüğünü sandıkları Federico Rasponi'nin bu törene gelmesiyle işler karışır. Sözlü gelenekten beslenen İtalyan Halk Tiyatrosu Commedia Dell Arte’nin seçkin örneklerinden biri olan ve uşak Truffaldino’nun kurnaz hazırcevaplığı ile ilerleyen oyun izleyicilerine keyifli bir seyir sunuyor.

Oyunun yönetmeni Aslı Öngören İtalyan halk tiyatrosu Comedia Dell’Arte’nin önemli örneklerinden “İki Efendinin Uşağı”nı şöyle anlatıyor:

“Commedia Dell’ Arte, 16. yüzyılda, İtalya’da doğan,  diğer Avrupa ülkelerine de yayılan bir halk tiyatrosu. Profesyonel oyuncunun yaratıcılığını, yeteneğini, marifetini merkeze koyan bir tiyatro. Kendi oyunlarını hazırlayan, hikâyeyi metinsiz olarak doğaçlayan oyuncuların tiyatrosu.  Daha sonra İtalya’da bu türün özelliklerine dayanarak oyunlar da yazıldı. Carlo Goldoni’nin yazdığı  “İki Efendinin Uşağı” bunların en bilineni.


İki Efendinin Uşağı gibi bir klasiği, Şehir Tiyatrosu’nda, son oynanışından 30 yıl sonra sahnelerken, bu müthiş komediyi seyircimize tekrar tanıtmak ilk hedefimiz oldu. Oyuncunun merkezde olduğu Comedia dell’Arte yoluyla, kendimize ve birbirimize biraz gülebilme, yüzyıllar süren zorlu meslek yolculuğumuzu anımsama isteğimiz de bambaşka bir boyut kattı çalışmamıza. 


Fransız tiyatro sanatçısı Lecoq, Comedia dell’Arte’yi tanımlarken “çocukluk sanatı” terimini kullanıyor.  Bu terim, sahnelemede bizim de kaldıracımız oldu. “Çocukluk sanatı” tanımlaması, çok boyutlu olmakla birlikte; komediye giden yolda, algı, hız, sahicilik, değişkenlik ve şaşırtıcılık gibi alanlarda yepyeni kapılar araladı bizlere.


Bir yandan Comedia dell’Arte’nin tanınmış  tiplerini, maskelerini, fiziksel tiyatro yolculuğunu araştırırken, bizim geleneksel tiyatromuzla da benzeşen yönlerini keyifle gözlemledik. Ama bu tarz tiyatronun kendine özgü temellerinden hareket etmeyi seçtik. Oyuna eklediğimiz şarkılar ve önsöz, umalım ki, hayal ettiğimiz katkıyı sağlamış olsun. Şarkı sözlerini yazarken kimi zaman değişik Comedia dell’Arte metinlerinden, kimi zaman da hikâyenin ve rol kişilerinin çağrıştırdıklarından hareket ettim. Grup Gündoğarken bu sözleri,  yaşayan, soluk alan ezgilere dönüştürerek, oyunumuza çok şey kattı.”

Anahtar Kelimeler: iki efendinin uşağı

0
|
1754


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE