OYUNLAR

Cimri

Cimri

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Seyyar Sahne
 • Oyun Durumu: Gösterim dışı oyun
 • İlk Oynama Tarihi: 2005
 • Süre: Komedi
 • Gösterim Sayısı: 0
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:

  YAZAR: JEAN-BAPTİSTE POQUELİN (MOLİÉRE)
  ÇEVİRMEN: SABAHATTİN EYÜBOĞLU
  YÖNETMEN: CELAL MORDENİZ
  YÖNETMEN: ERDEM ŞENOCAK
  YÖNETMEN YARDIMCISI: ÖZGÜR AKARSU
 • Oyuncular:

  GÜLDEN ARSAL
  SEZİN BOZACI
  SENEM DONATAN
  ASLI IŞILTAN
  EFE KELEŞOĞLU
  USTA HİLAL ÖKSÜZ
  MAHMUT NİZAM ÖZLÜTAŞ
  ERDEM ŞENOCAK
  AKIN SAVAŞ YILDIRIM
  GÜLÇİN YÜCEL
  BURAK ERGENE

İlişkili Kişiler

Gülden Arsal
(Kostüm Tasarım, Maske ve Kukla Tasarım +4)
Sezin Bozacı
(Oyuncu, Proje Danışmanı +1)

Konu

Biriktirmek ve daha fazla biriktirmek. Molière’in Cimri’si Harpagon, daha rahat ve daha mutlu bir hayat için biriktirmez. Onun için daha fazla para-altın-mal sahibi olmak kendi başına bir amaçtır. Cimriliği basit bir mal ve para sakınma durumu olarak değil, bir tür meta fetişizmi olarak yaşar. Metalara kullanım değerlerinin ötesinde anlam yükleyerek, onları fetişleştirme hali, sadece cimrilere özgü bir ruh hali değildir.

Ancak Harpagon’un en büyük özelliği “Yaşlılığım için biriktiriyorum, çocuklarım için kazanıyorum” gibi yalanların arkasına saklanmayıp “Para, para!” diye bağırmasıdır. Bu nedenle biriktirdiklerini hiçbir zaman tedavüle sokmaz. Bir karadelik gibidir. Tüketmeyen, yüksek faizle tefecilik yapmak dışında en ufak bir ticari zekâsı olmayan Harpagon, piyasa kurallarının dışında kalır. Harpagon tarzı bir cimrilik toplumsal yaşam açısından tahripkârdır. İş bölümünü ve ticari mübadele ilişkilerini sekteye uğratır. Bu açıdan savurganlıkla aralarında çok büyük benzerlikler vardır.

Her ikisi de metaların kullanım değerini sıfırlar, içlerini boşaltır. Harpagon tarzı bir cimrilik bunu metaları sürekli biriktirerek değiş tokuş edilebilirliğini sekteye uğratarak, savurganlar ise ellerinde avuçlarında ne varsa etrafa saçarak yaparlar. Süreç Üzerine; “Cimri” oyunu, kadrosu ağırlıklı olarak çalışanlardan oluşan İTÜ Mezunlar Tiyatrosu ve Seyyar Sahne ile İTÜ Tiyatro Kulübü’ne bağlı olarak faaliyet yürüten İTÜ Sahnesi’nin ortak çalışmasıdır.

Bu çalışmada, topluluklar için tanıdık bir yazar olan Molière’i, oyunculuk merkezli bir sahnelemeyle ele aldık ve sahne üzerinde Molièresk atmosferi yitirmeden farklı üslup denemeleri gerçekleştirmeye çalıştık. Proje bize, üniversite toplulukları ile mezuniyet sonrasında tiyatro yapan topluluklar arasında kurulacak organik bir ilişkinin sanatsal ve kurumsal anlamda öğretici ve yaratıcı bir süreç olabileceğini göstermiştir.

 

 

Anahtar Kelimeler: cimri

0
|
966


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE