Haber

Neden Kafka nın Şeyi

Neden Kafka nın Şeyi

2016.10.05 00:00
| |
0
|
2928


Tiyatro Tam olarak yeni sezonu yepyeni bir ekiple karşılıyoruz

NEDEN KAFKA’NIN ŞEYİ

Tiyatro Tam olarak yeni sezonu yepyeni bir ekiple karşılıyoruz. Ankara, Gazi, Hacettepe ve ODTÜ mezunu tiyatro gönüllüleri ile Ankara’ya ait alternatif bir repertuar tiyatrosu olma yolunda puslu kıtaları aşmaya devam ediyoruz.

Ekonomik çalkantılar, terör dehşeti, yolsuzluklar ve yüzsüzlükler ile boğuşan ülkemizde sanatın, tiyatronun hayatımıza bir anlam katmasına, bir yön vermesine daha çok ihtiyaç var. Çünkü savaş yüzünden göç eden milyonlar gibi insanlığımız da göç ediyor giderek… Üstelik bıraktığı boşluğa tüketmeye programlı robotlar bırakarak. Ve biz TAM SANAT DERNEĞİ üyeleri olarak, yüzümüzün bir tarafını karanlıkta bırakan iş, aş ve hayat mücadelesine inat sahnede insanlığın yüzü tümden kararmasın diye perdeleri açıyoruz. Zihinlere gün ışığı dolsun yeniden diyerek…

2015 yazında ekip çalışması ile karar kılınan ve kısaca dar bakış açısının, magazinelliğin, önyargıların sanat, bilim veya politika üzerinde yarattığı kısır döngüyü eleştirmeyi hedefleyen Kafka’nın Şeyi, bir TİYATRO TAM prodüksiyonu olarak bu sezon Tiyatro Tempo sahnesinde seyirci ile buluşuyor. Prömiyer 12 Mart 2016.

 


YAZAN : Alan BENNETT
ÇEVİREN : Ali H. NEYZİ
YÖNETEN : Cem KARAR
YÖNETMEN YRD.: Fulya EREN – Mehtap İNCE – Ceren Atila DİNÇER – Pınar YÜKSEL
KOSTÜM : Ceyda YILMAZ – Fulya EREN
MAKYAJ : Gökçe TANER
MÜZİK : M. Tarkan ERGÜN
PERUKA : Erdal AKSOY
FOTOĞRAF : Tunca ERDEM
VİDEO : Sevgi ATEŞ
IŞIK : Hami MAVRİGAN
SES : Belgin KARAR OYNAYANLAR: KAFKA : Özgür ÇAKIR
MAX BROD : Ercan BEŞER
LINDA : Didem KARAKÖSE
BABA : Özhan GENÇ
SYDNEY : Ö. Ozan EVKAYA
HERMANN K. : Tuğrul AYDEMİR
JULIE K. : Sevgi ATEŞ


OYUN HAKKINDA :
Bir sigorta şirketinde çalışan Sydney ve eski hastabakıcı olan eşi Linda, babalarını huzur evine göndermek için sağlık bakanlığı personelini beklemektedirler. Linda ve Sydney arasında başlayan Kafka sohbeti üzerine kapılarını çalan yabancının ünlü Kafka araştırmacısı Max Brod olduğunu öğrenmeleri ve ardından Kafka’nın ve ailesinin de günümüze gelmeleri ile olaylar gerçekdışı bir hal alır. Kafka, dünyaya mal olmuş hayat hikâyesi, babası ve eserlerinin dünya çapında ün kazanması ile yüzleşmek zorunda kalacaktır. Gerçeklik ve gerçekdışılığın iç içe geçtiği ve Kafka’nın Duruşması’na bağlanan oyun, “ünlü olma” kavramına madalyonun öbür yüzünden bakıyor.

“Ben hiçbir zaman ünlü olmak istemedim ki!”

Franz Kafka günümüze gelse ve vasiyetine rağmen eserlerinin yakılmadığını, hatta Kafka isminin bir marka ve yazım biçemi haline geldiğini öğrense ne yapardı? Franz Kafka, artık dünyaya mal olmuş bir “Kafka” olduğunu öğrense, hala kendisi olur muydu?

Ünlü olmak nedir? Ünlü olan nedir ya da kimdir? Eleştirinin eleştirisi, entellektüelizmin içine girdiği kısır döngü ve popülerizm üzerine biraz trajik biraz komik bir gerçeküstü kurmaca izlemek isteyenler için Kafka’nın Şeyi…

Anahtar Kelimeler: tiyatro tam, kafka nın şeyi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir