Kişiler: Ladin Avşar


|
0
|
2854


Çalıştığı Tiyatrolar


Video Galeriİlişkili İçerikler

Diğer İçerikler


Kariyer Bilgisi

Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk bölümü


Ladin, 1986 doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü (Lisans) ve Bahçeşehir Üniversitesi Oyunculuk Bölümü (Y.Lisans) mezunu. Altıdan Sonralılar’ın en tazelerinden.  

1998 yılında İzmir Konak Belediye Tiyatro’sunda aldığı eğitiminin ardından, aynı belediyenin  kadrosunda 2004 yılına kadar oyunculuk yaptı. 2004 yılında lisans eğitimi ile beraber Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları’na (YÜO) katıldı ve bu kulüpte sekiz yıl oyunculuk yaptı. Sonrasında çeşitli özel tiyatrolarda oynayıp durdu. Ardından okul sıralarını özlediğini farkedip yüksek lisans eğitimi aldı, doyamadı. Üzerine Kumbaracı50’nin ev sahipliğini yaptığı Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nda Jacques Lecoq pedagojisi üzerine çalıştı. Baktı bu iş bağımlılık yapıyor, durmadı; Ulrich Meyer Horsch ile Michael Chekov Tekniği, Alexandra Kazazou ile Grotowski Tekniği üzerine çalıştı.

Farketti ki oynamak ve öğrenmek kadar, öğrendiklerini paylaşmak da çok hoşuna gidiyor. Şöyle etrafına bakındı, bir de ne görsün;  çocuklar da ona bakıyor. 2015 yılından beri Gergedan Akademi bünyesinde çocuklara tiyatro eğitimi veriyor. Ayrıca Eğlence Mühendisleri ekibi bünyesinde, sektöründe öncü bir çok firmada oyunculuk ve iletişim atölyelerine koşuyor. Hatta arada Kumbaracı50’nin ‘19:30 Tiyatro Atölyesi’ne de konuk oluyor.

Oyunculuk / Diğer

Esrtalanya / Tiyatro Yıldız, Tevatür / Ütopya Tasarımı, Punta Atmak /Kuzgun Acar’dan İlhamla Mask Tiyatrosu Sakıp Sabancı Müzesi, Doğaçlama Tiyatro Gösterisi / Mask Oyuncular Topluluğu, Çılgın Cenaze / Bahçelievler Belediye Tiyatrosu, Şekerpare / Bahçelievler Belediye Tiyatrosu), Olmaz Böyle Mülakat /Kariyer.net/ Eğitim Gösteri/  Tüm Üniversitelerde, Jacques ya da Boyun Eğme / Yıldız Teknik Oyuncuları, Fırtına / Santralistanbul , Hayali /Tiyaro 0.2, Anahtar Sahipleri /Yıldız Teknik Oyuncuları, Antigone / Yıldız Teknik Oyuncuları, Lysistrata / Yıldız Teknik Oyuncuları, Tersine Dünya / Konak Belediye Tiyatrosu, Bernarda Alba’nın Evi / Konak Belediye Tiyatrosu

 Eleştirmen Notları

Tevatür Tatavla Sahnesi - Cihangir'de.

İki kadının içinde bulundukları zamana sordukları sorularla başlayan yolculukları, hiç duyulmamış/görülmemiş bir yerin hayalinin peşine düşmeleriyle devam eder. 


"Tevatür" birbirlerinin hayallerinden beslenerek büyüyen/ ilerleyen/ gelişen/ güçlenen /olgunlaşan iki kadının yolculuğunun fiziksel anlatım diliyle oluşturulmuş bir hikayesi. Zamana ve mekana kendi diliyle yeniden bakan "Tevatür" bir yandan hayal edilen bir dünyanın performatif bir arayışındayken bir yandan da bugünü tekrar tekrar hatırlıyor.


"Tevatür" kelime anlamı olarak; kaynağı ispatlanamayan birtakım olguların, kavramların, yahut hikayelerin kuşaktan kuşağa aktarılmasıdır. Tevatür, "Proje Difüzyon" ekibi tarafından tasarlandı. Proje, dünyanın farklı yerlerinden 16 kadın sanatçının, kendi tespit ettikleri sorunlara yönelik bir çözüm üretmesi ve bunu yine kendi sanatsal dilleriyle "Proje Difüzyon" ekibine ulaştırmasıyla gerçekleşti. "Proje Difüzyon" ekibindeki oyuncu, yönetmen ve tasarımcılar diğer kadın sanatçılardan gelen bu materyallerden yola çıkarak hazırladıkları “Dişil Ütopyalar"ını kurgulayıp bir performansa dönüştürdüler.

Proje Tasarımı / Yönetmen : Zinnure Türe
Yönetmen Yardımcısı : Merve Ceyhan
Işık Tasarım : Doğu Akal, Can Güvenç
Afiş : Eren Su Kibele Yarman
Görsel Tasarım : Tanya Soykök
Kostüm Tasarım : Anıl Tankut Dilaver
Koreografik Destek : Canan Yücel Pekiçten
Müzikal performans Destek : Lara Narin
Oyuncular : Hicran Demir, Ladin Avşar

devamı...

 
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir