Haber

Kara Kabare, armağan ekonomisiyle

Kara Kabare, armağan ekonomisiyle "başka bir tiyatro mümkün" diyor

2022.01.25 00:00
| |
0
|
1188


Türkiye’de ilk kez armağan ekonomisiyle tiyatro yapan ödüllü tiyatro topluluğu Kara Kabare, "Zenhar" adlı yeni oyunu için...

Bu tiyatroyu seyirci fonluyor!


Türkiye’de ilk kez armağan ekonomisiyle tiyatro yapan ödüllü tiyatro topluluğu Kara Kabare, “Zenhar” adlı yeni oyunu için kitlesel fonlamadan yararlanıyor. Yeni oyuna destek olmak isteyenler, Fongogonun sitesinde bulunan kumbarada dilediği armağanları seçerek hem oyuna şimdiden yerini ayırtabilir, hem de sürpriz armağanlar alabilir. Böylece, toplulukla birlikte çemberlere, Şiddetsiz İletişim buluşmalarına katılarak, farklı topluluklarla yapılacak söyleşilere erişerek Kara Kabare’ye sahip çıkmak, pandemi döneminde oyun çıkaran topluluğu desteklemek mümkün olacak. Şirvan Akan tarafından yazılan, tek bir oyundan ibaret olmayıp tüm yıla yayılan, doğanın döngülerini takip ederek çeşitli törenlerle birlikte tasarlanan yeni oyun “Zenhar”, Nisan ayından itibaren sahnelecek.

Yeni oyunu destekleyin, yolculuğun parçası olun!

10 yıldır tamamen bağımsız kalmayı başaran topluluk, törenli şenlikli, şarkılı danslı yeni oyunu “Zenhar” için seyircisinin desteğini bekliyor!

Kara Kabare topluluğunun 15 kişilik bir oyuncu kadrosuna sahip yeni oyunu Zenhar, interaktif değil, “katılımcı” bir tiyatro biçimi vaat ediyor. Seyircinin bir oyun “izlemeye” değil, bir törene “katılmaya” geleceği oyunda, seyirciyle birlikte nefes çalışmaları yapılacak, danslar edilecek, şarkılar söylenecek. Daha güzel bir dünyayı çağırmakta tek bir seyirlik oyunun yeterli olmadığını düşünen topluluk, oyunun yanı sıra tüm yıla yayılan, ekinoksları ve gündönümlerini, ay döngülerini takip eden farklı çalışmalar da hazırladı. Bu şekilde, seyirci topluluğunun da bir araya gelmesi, kendi çemberlerini kurması, Kara Kabare topluluğuna da daha sıkı bağlarla bağlanması amaçlanıyor. 

Bir armağan ekonomisi yöntemi olarak kitlesel fonlama

Topluluğun hayali, bu kumbaraya can-ı gönülden destek verenlerin, toplulukta deneyimledikleri “yuva” hissini bulabilmeleri, kendi çemberlerini kurabilmeleri. Fongogo’nun yeni kitlesel fonlama projesi kumbara sayesinde, seyirci kumbaraya kaydolarak, her ay belli bir para karşılığında çeşitli armağanlar alabilecek, topluluğa dâhil olabilecek. Dilendiği zaman iptal edilebilecek bu aylık abonelik sisteminde, oyuna davetiye, toplulukla çemberler, oyunculuk ya da meditatif resim dersi, kendi törenini yapma ya da Şiddetsiz İletişim atölyesi gibi armağanlarla yeni oyunun masraflarına destek olmak mümkün.
 
2012’de kurulan Kara Kabare Tiyatro Topluluğu kendi içinde hiyerarşi üretmeyen, yalnızca sahne üzerinde değil, oyunların seyirciyle buluşturulmasındaki ekonomi konusunda da yeni yöntemler araştıran bir topluluk.

topluluk kumbarası:
https://fongogo.com/Project/Sub/kara-kabare-armagan-sepeti

Anahtar Kelimeler: kara kabare

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir