Haber

Kadın Komedi Tiyatro Oyunu

Kadın Komedi Tiyatro Oyunu

2022.03.16 00:00
| |
0
|
1082


Gizem Tataroğlu Özbilir’in yazıp-yönettiği, Özge Oldaç’ın tek kişilik performans sergilediği, Persenk Müzik’in imzasını taşıyan...

-Kadın Komedi Tiyatro Oyunu-
Gizem Tataroğlu Özbilir’in yazıp-yönettiği, Özge Oldaç’ın tek kişilik performans sergilediği, Persenk Müzik’in imzasını taşıyan, Sahne ve Kukla Tasarımı Suat Ünverdi’ye ait olan, İmran Aydın Tali’nin Işık Tasarımı ve Alican Pulat yönetmenliğinde sinevizyon videolarının tasarlandığı SEÇME adlı tiyatro oyunu 08 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi’nde prömiyer yaptı. İzleyiciden büyük beğeni toplayan oyun 23 Mart’ta Karşıyaka Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’nde ve 30 Mart’ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi’nde 20:30’da tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek.

Oyun Tanıtım Yazısı:
O gece Yeşim, 1+1 dairesinde Shakespeare, Gogol ve Çehov’la reklam çekerken, Büyücü adana kebap yemeye gidecek mi? Cevabı “Seçme” oyunumuzda.

Oyunun Konusu:
Yeşim Yetin, 34 yaşında konservatuvar oyunculuk bölümü mezunu bir kadın oyuncudur. Kendi sektöründe iş bulamadığı için uzun zamandır garsonluk yapmaktadır. Hayattaki yeni rolü olan garsonluk, Yeşim’e başkalarının hayatını gözlemleme ve kendi yaşamını sorgulaması için güzel bir fırsat doğurmuştur.
‘Çoğunlukla Bolognese Kıymalı ve Domatesli Mevsim Sebzeli Noodle Dedim Ya Bu Aralar Ben Çok Fettucini’
Oyun, Kadıköy’de bodrum katındaki kiralık 1+1 dairesini adeta çekim stüdyosuna dönüştüren Yeşim’in, işten eve geldiği sıradan bir akşamda neler yaşadıklarını anlatır. Ancak bu akşam Yeşim, keyif yapmaya karar vermiştir. Çalıştığı kafeden aldığı şaraplar ve peynirlerle kendi ziyafet hazırlar. Öte yandan menajeri gece boyunca ona reklam, dizi ve sinema audition metinleri göndererek, kendisinden videoları çekip bir an önce illetmesini ister.

‘5 kadınla birlikte siz adaya varıp kurtuluyorsunuz. Diğer kadınların rimelleri akmış, simsiyah göz altları, sizin rimeliniz waterproof olduğu için asla akmamış. Diğer kadınlara bakıyorsunuz, çok
 
kötü gözüküyorlar. Sonra sahile vurmuş bir ayna parçasını fark ediyorsunuz. Koşup alıyorsunuz, rimeliniz akmamış. Mutlu olup, gülüyorsunuz. Anladınız değil mi? Bir rimel reklamı. Beyaz
yakalılar için, her koşula dayanaklı bir rimel.'


Saatler ilerledikçe hem kendi hayatını hem de kendiyle paralellik kurduğu, yıllarca oynamak istediği klasik eserlerdeki karakterleri oynar ve anlatır. Shakespeare, Çehov, Gogol gece boyunca eşlik eder ona. Bir kadın oyuncu olarak yaşadığı topraklarda maruz kaldığı rahatsız edici olayları ve uğradığı şiddet hikayelerini mizah diliyle anlatır.

Tarih ve Mekan Bilgileri:
23 Mart 20:30 Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi Yalı Mah. 6445 Sk. No:23. Atakent, Karşıyaka
30 Mart 20:30 Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi Anafartalar Caddesi, Oska Pasajı No:20 Kemeraltı,Konak

Biletler: Biletinial.com https://biletinial.com/tiyatro/secme-audition-inhkm


Yapım: Van-Art&Co.Production
Yazan-Yöneten: Gizem Tataroğlu Özbilir
Oynayan: Özge Oldaç
Sahne ve Kukla Tasarım: Suat Ünverdi
Müzik Tasarım: Persenk Müzik Işık Tasarım: İmran Aydın Tali Seslendirme: Coşkun Tonga Barkovizyon Video: Alican Pulat Sahne Amiri: Emine Arslantürk
Reji Asistanı- Fragman: Anıl Ferzan Fragman Taksici Performans : Hasan Oldaç Oyun Fotoğraf: Tarkan Taygar
Fragman Görüntü Yönetmeni, Afiş Fotoğraf: Çağrı Çamlıca
 

Seyirci Yorumları:
-Oyun çok güzeldi, metin çok güzeldi. Çok eğlendik. Yeşim Yetin karakteri içimizden biri. -Uzun zamandır tiyatroya gelmiyordum. Bu heyecanı özlemişim. Oyuncunun performansı çok etkiliydi.
Çok doğal bir oyundu, evimin salonunda izliyor gibiydi.
-Keyifle izledim. Oyunun müthiş bir enerjisi var. -Çok samimi bir oyundu.
-Bu oyunun 08 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde prömiyerini yapması çok anlamlı. Tüm kadınların
bu oyunu izlemesini şiddetle tavsiye ederim.
-Oyunun akışını çok beğendim, güzel ve yaratıcı bir kompozisyon niteliğinde. Oyunun dekoru ve
ışıklandırması muazzam güzeldi.
-Oyunun enerjisine, ritmine hayran kaldı. Uzun zamandır bu kadar keyifli bir oyun izlememiştim.

Anahtar Kelimeler: van-art

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir