Festival

Kadıköy Tiyatro Festivali 2019

Kadıköy Tiyatro Festivali 2019

2019.06.28 00:00
| |
0
|
26623


1900’ler İstanbul’unda, kadına uygulanan cinsel şiddetin ve sonuçlarının anlatıldığı oyun, bu yönüyle de zamansız ve evrensel.


01 TEMMUZ P AZARTESİ 2 Perde / 120 dk. / 13+ 

ÇİÇEKÇİ SOKAĞI CİNAYETİ Kedi Sahne Sanatları 

Tiyatro Hemhâl 
Yazan: Kosta Kortidis / Yöneten: Hakan Altıner 
Oynayanlar: Altan Gördüm, Deniz Türkali, Özdemir Çiftçioğlu, Damla Cercisoğlu, 
Gökmen Kasabalı, Berkay Şengil, Sadi Özen 
Türü: Dram 
1900’ler İstanbul’unda, kadına uygulanan cinsel şiddetin ve sonuçlarının anlatıldığı oyun, bu yönüyle de zamansız ve evrensel. Olayın kahramanları; güzelliği dillere destan Despina, kötülük makinesi Periklis, tefeci Şık Manol, Meyhaneci Zafiris ve her şeyin tanığı olan Muhtar Türkan... Türkan, değişmez düzeni şöyle anlatır: “1900’lerin başı, İstanbul... Burası Çiçekçi Sokağı! Burası Pera! Burası dünyanın tam merkezi! İnsan nerede yaşıyorsa; dünyanın merkezi de orasıdır işte! Ben hep karanlık içinde yaşadım! Yokluk, sefalet, adaletsizlik içinde! Zamanında “tedbirli davran“ diyen olsaydı dinler miydim ki? Şimdi, beni niye dinlemedin diye kızılır mı? Madem öyle çareyi kendin yaratacaksın! Şimdi 
çare tavsiye vakti değil, çare olma vakti...” 


02 TEMMUZ SALI Tek Perde / 70 dk. / 12+ 

AÇIK AİLE 
Yazan: Dario Fo-Franca Rame 
Çevirmen: Füsun Demirel 
Yöneten: Dersu Yavuz Altun 
Oynayanlar: Özge Özberk, Kubilay Penbeklioğlu 
Türü: Komedi 
Kapitalizmi ve modern toplumu: Başımız dimdik yürüyoruz çünkü boğazımıza kadar bok içindeyiz, saptamasıyla tanımlayan, “tiyatro karikatürcüsü”, “toplumsal ajitatör”, “radikal palyaço” Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyuncu, yönetmen-yazar Dario Fo ve birlikte birçok oyunu yazıp oynadıkları Franca Rame ’nin “Açık Aile” adlı oyunu eprimiş evlilik kurumuyla birlikte yeni bir biçim alan kadın-erkek ilişkilerini masaya yatırıyor. Kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin kaynaklarını acımasız bir mizah diliyle sahnede didik didik ediyor. 


03 TEMMUZ SALI Tek Perde / 110 dk. / 13+
 
Tamamla Bizi Ey Aşk

Yazan ve Yöneten: Ali Poyrazoğlu 
Oynayanlar: Ali Poyrazoğlu, Şebnem Özinal, Melih Ekener 
Türü: Komedi 

Ali Poyrazoğlu’nun kitabından yola çıkarak yazdığı “Tamamla Bizi Ey Aşk” interaktif bir güldürüdür. Tökezlemiş gönül ilişkilerinin, düzeltilip yerli yerine oturtulmasının yöntemleri üstüne müthiş bir güldürü.... Buruşmuş gönül ilişkileri, evlilikler nasıl ütülenmeli, eski düzgün haline getirilmeli. Oyunda terapi yapılan bir çift üzerinden seyircilere bu işin sırları açılıyor, terapi yöntemlerini sergiliyor. 
“Tamamla Bizi Ey Aşk” dünyanın en tehlikeli konusu “Aşk” üstüne seyirci ile birlikte düşünüyor. Buruşan ikili ilişkileri, evlilikleri nasıl temize çekmeli, nasıl ütülemeli, gönül işlerinin sırları, aksayan, boşanma noktasına gelmiş çiftlerin nasıl düze çıkarıldığını görmek istiyorsanız, “Tamamla Bizi Ey Aşk”ı kaçırmayın. 


04 TEMMUZ PERŞEMBE 2 Perde / 120 dk. / 12+ 

KOMİK GAZİNO 
Yazan ve Yöneten: Metin Zakoğlu 
Oynayanlar: Metin Zakoğlu, Nur Han, Uğur Aslan, Eser Namlı, Burak Altın 
Türü: Müzikli Oyun 
Metin Zakoğlu’ndan alternatif bir konser... İçinden komik hikâyelerin geçtiği bu konserde Zakoğlu’na beş kişilik şaheser bir orkestra eşlik ediyor, üstelik bildik şarkılara bambaşka bir yorum katan bu orkestrada Zakoğlu sizleri söylediği şarkılara eşlik ettirirken, anlattıkları ile de güldürmeye devam ediyor. Bu bambaşka bir konser, daha önce hiç görmediklerinizden... Yaklaşık üç saat süren Komik Gazino’da seksenler doksanlar ve iki binlere uzanan muhteşem bir repertuar ile karşılaşacak, bir sonraki şarkıyı sevdiklerinize hediye etmekten çekinmeyeceksiniz. Komedinin cesur, fütürsuz, huysuz ve edepsiz adamı şimdi de yepyeni bir yeteneği ile karşınızda. 


05 TEMMUZ PERŞEMBE 2 Perde / 90 dk. / 7+ 

Nereden Nereye
Yöneten: Enver Aysever 
Anlatanlar: Enver Aysever, Burhan Şeşen, Gökhan Şeşen, Murat Güner, 
Selen Kesova 
Türü: Müzikli Gösteri 
Enver Aysever ve Gündoğarken Müzik Gösteri 
Yakın geçmişimizi şekillendiren olayları şiirle, edebiyatla, müzikle, görüntülerle canlı bir belgesel tadında sahneye taşıyan Enver Aysever ve Gündoğarken, benzeri gerçekleştirilmemiş bir sahne gösterisiyle seyirci karşısına çıkıyor. Gündoğarken grubunun 35. yılında, aklımıza kazınmış şarkıları ile eğlenceli bir müzikli gösteri bizleri bekliyor. Dünden bugüne ‘nereden nereye’ geldiğimizin canlı şahitleri anlatıyor..

06 TEMMUZ CUMARTESİ Tek Perde / 90 dk. / 13+ 
KADER CAN 

Yazan ve Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu 
Oynayanlar: Deniz Karaoğlu 
Türü: Dram 
“Babalar ölür, sonra çocukları... Bulut ölür, yağmur olur. İnsan ölür, toprak olur. Rüzgar eser, kaya olur. Bundan da çok güzel rap olur.” Kader Can’ın 12 aylık askerlik hikayesi, biraz öncesi, biraz da sonrası... Kendi kabuğuyla geçen bir ömür, koşullar, yollar,postallar ve annesi... Biraz savaş, biraz aşk, tek nefes, tek perde, Kader Can’ın hikayesi kılçıksız sahnede. 
Yazan: Nâzım Hikmet, Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Can Yücel, William Shakespeare yapıtlarından oluşmaktadır. 

07 TEMMUZ CUMARTESİ Tek Perde / 100 dk. / 12+ 

Merhaba - Dostlar Tiyatrosu

Uyarlayan ve Yöneten: Genco Erkal 
Oynayanlar: Genco Erkal 
Türü: Müzikli Oyun 
İlk kez geçtiğimiz Eylül ayında New York’ta sergilenen oyun, Genco Erkal’ın “Benim yazarlarım” dediği Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Can Yücel, Nâzım Hikmet ve William Shakespeare’in yapıtlarından oluşuyor. Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, tek kişilik oyunların ustası olan ve bu yıl 60. sanat yılını kutlayan duayen sanatçıyı izleyeceğiz. Müzikli bir gösteri olan Merhaba’da Fazıl Say, Kurt Weill, Yiğit Özatalay, Arif Erkin ve Selim Atakan’ın besteleri piyano ve bas klarnet eşliğinde seslendirilecek. 


08 TEMMUZ PAZARTESİ 2 Perde / 130 dk. / 12+ 

ŞEN MAKAS Tiyatro Kare 

Yazan: Paul Portner 
Çeviren: Özgür Yetkinoğlu 
Yöneten: Nedim Saban 
Oynayanlar: Melek Baykal, Veysel Diker, Jess Molho,Cem Güler, Özgür Yetkinoğlu, 
Müge Kement 
Türü: İnteraktif Komedi 
Şen Makas, seyircinin cinayeti interaktif katılımla çözdüğü bir komedidir. Bir kuaför dükkanında geçen oyunun birinci perdesinde sahne arkasında bir cinayet işlenir. Oyuna dahil edilen polisler, seyircinin katılımıyla oyunun bazı sahnelerini tekrar oynatarak, ipuçlarını araştırırlar. Daha sonrasında seyirci şüpheli oyunculara bazı sorular sorar ve cep telefonunda bir uygulamaya girerek katili seçer. Katil kim seçilirse, oyunun finali ona göre değiştirilir. Böylece her gece farklı bir final oynanmış olur. Oyunda hiçbir şiddet öğesi yoktur. 


09 TEMMUZ PAZARTESİ 1 Perde / 120 dk. / 15+ 

Hakikat Elbet Bir Gün

Yazan: Berkay Ateş 
Yöneten: Serkan Salihoğlu 
Oynayanlar: Gizem Erdem, Seda Türkmen, Emir Çubukçu, Can Kulan, Berkay Ateş 
Türü: Dram 
“Deli dediğin, gerçeği çalınandır”. Bütün normallerin değiştiği, değerlerin alt üst olduğu ‘uzak’ bir ülkede, hepimizin cebinden çıkması muhtemel o son mektubun şarkılarla beraber anlatılan, etkileyici hikayesi... Uzak olmayan bir distopyadır. 

10 TEMMUZ ÇARŞAMBA 2 Perde / 90 dk. / 13+ 

ÜÇÜ BİR ARADA İstanbul Halk Tiyatrosu 
Yazan: Emre Gümüş 
Yöneten: Engin Alkan 
Oynayanlar: Cem Davran, Celil Nalçakan, Onur Özaydın 
Türü: Komedi 
Üçü Bir Arada; kadınlar eşitlik ararken aslında erkeklerin de 1-0 galip başlamadığı hayatla maçımızı ve okulda, işte, kavgada. yatakta; girdiği her maçta skordan skora koşmak zorunda bırakılan erkekliğin türlü hallerini anlatıyor. 
Erkek dünyasının kale direkler arasına gizlenmiş sırları! Bir erkekte aşk acısı kaç gün sürer? Yılbaşı gecesi mecburen tanıştığınız komşunuz sizinle intihar etmek isterse... Babasının gözünde uslu bir çocuk olamayanların 30’undan sonra Şirinler’i görebilme yöntemleri... Hepsi ve dahası bu oyunda! 

11 TEMMUZ ÇARŞAMBA Tek Perde 

Hikayeler

Rivayet Radyosu Yayına Başladı 
Oynayanlar: Mert Fırat ve Korhan Futacı 
Apostrolos Sideris - Kontrobas 
Barış Ertürk - Bariton Saksafon 
Berkan Tilavel - Davullar ve Ziller 
Türü: Okuma Tiyatrosu 
Mert Fırat’ın Sabahattin Ali’den hikayeler okuyacağı programda, Korhan Futacı ve orkestrası müzikleriyle sahnede olacak. İçinden müzik geçen öykülerle buluşmaya hazır olun. 


12 TEMMUZ CUMA 2 Perde / 120 dk. / 10+ 

TEFTİŞÖR Tiyatro Adam 
Uyarlayan ve Yazan: Irmak Bahçeci, Oğuz Utku Güneş, Ayşe Ayter Uyarlaması 
(Gogol’ün Müfettiş Adlı Eserinden) / Yöneten: Oğuz Utku Güneş 
Oynayanlar: Barış Yıldız, Berk Yaygın, Çetin Kaya, Çağdaş Tekin, Deniz Özmen, 
Ediz Akşehir, Gökhan Azlağ 
Türü: Komedi 
Zaman çizelgesinde askıda kalmış bir zaman... Ulusların, dillerin ve kavramların birbirine karıştığı bulaşık bir yer küre... Tüm kürenin uyum sağladığı ‘Bulaşık Uluslar Meclisi’ teftişi altında uyumsuz bir ülke... Bu geri kalmış distopya ülkesinin ‘Başı’ ve ‘Makamları’, kimliği gizli bir ‘Teftişör’ün kente geldiği istihbaratıyla sarsılırlar ve bir otelde konakladığını öğrendikleri bu adamı her şeyin yolunda gittiğine inandırmak için harekâta geçerler. Peki acaba; Gogol Search’de bile var olmayan bu adam, gerçekten üst düzey bir ‘Teftişör’müdür, 
yoksa sıradan bir ademoğlu mu? Kim bilir? Gogol bilir. “Ne gülüyorsunuz? Siz kendinize gülüyorsunuz!” (N.Gogol) 


13 TEMMUZ CUMARTESİ Tek Perde / 120 dk. / 15+ 

YALNIZLAR KULÜBÜ 
Yazan: Sami Berat Marçalı / Uyarlayan ve Yöneten: Sami Berat Marçalı 
Oynayanlar: Kaya Akkaya, Devin Özgür Çınar, Olgu Baran Kubilay, Umut Kurt, 
Ceren Taşçı, Duygu Yetiş 
Türü: Komedi 
“Şimdi derin bir nefes alın ve bırakın. Hadi, hep beraber!” Hayat ritmini bul! Her şeyden çok sıkıldın. Hiçbir şeye yeterince dürüst olamıyorsun. Aynaya bakıyorsun, gördüğün tek şey yapayalnız bir sen. Yaşamanın anlamını kaybettin. Yaşamın hiçbir amacı yok senin için. İşte; “Hayat ritmini bul” seni bekliyor o zaman. Hayat ritmin mi kayboldu? Ya da hayatına ritim mi katman gerek? On hafta. Haftada iki dersten toplam yirmi ders. Sonra her şey çok daha güzel olacak. Neden böyle oluyor? Oyun, bir kişisel gelişim kursunun on haftalık serüvenini mercek altına alıyor. Bu bir deneyim. Hep beraber sıfır noktasından başlıyor ve bu deneyimin bizlere sunduklarıyla şahsi haritalarımızda kayboluyoruz. 


14 TEMMUZ PAZAR Tek Perde / 95 dk. / 12+ 

TIRNAK İÇİNDE HİZMETÇİLER 
Yazan: Hakan Emre Ünal 
Uyarlayan ve Yöneten: Jean Genet’nin Hizmetçiler metni referans alınarak 
Hakan Emre Ünal tarafından kaleme alınmıştır. 
Oynayanlar: Nezaket Erden, Pınar Güntürkün 
Türü: Dram 
Günümüz dünyasında geçen özgün bir oyun olan “Tırnak İçinde Hizmetçiler” merkezine bir evdeki iki “hizmetçi”yi alır. Bu iki kadın kim olduklarını bilemeyecek hale geldikleri bir oyunu sürdürmeye devam ederken, kaçmak istedikleri kendileri ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Bu yüzleşmeye sebep olan belirsizliğin içinde tek sığınakları, tekinsizce oyun oynamaya devam etmektir. 


 
01-14 TEMMUZ 21.00 
SELAMİÇEŞME ÖZGÜRLÜK PARKI KADIKÖY BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİ 

ÜCRETSİZ | DAVETİYELİDİR

Anahtar Kelimeler: kadıköy tiyatro şenliği

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir