Haber

İstanbul Devlet Tiyatroları'nda (11 – 16 Ekim 2016)

İstanbul Devlet Tiyatroları'nda (11 – 16 Ekim 2016)

2016.10.09 00:00
| |
0
|
2678


Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar.


İSTANBUL DEVLET TİYATROSU’NDA BU HAFTA (11-16 Ekim 2016 )


O Y U N L A R I M I Z

JENNİFER'İN DÜĞÜNÜ / OSMAN GAZİ
(11-12-13-14-15-16 Ekim Cevahir 1)

Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan Şeyh Edebalı, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir. 

Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır. 

Düğüne davet için elçi olarak gönderilen Mihail dayanamaz ve eski dostu Osman’a kurulan tuzağı anlatır. 

Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesinde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey'in zaferiyle sonuçlanır. 

Yazan: İskender PALA 
Yönetmen: Hidayet ERDİNÇ
Oyuncular: Fatih KAHRAMAN,Göker ERSİVRİ,Rezzak AKLAR,Serhan AKÜLKER,Nilay GÖK,                                     

Bahar YANILMAZ,Erdoğan AYDEMİR,Nihal TERCAN,Ömer İVEDİ,Ozan UZ,Emre AVŞAR,Murat TURHAN,Zekayi METİN,Hakan GÜNGÖR,Mehmet KONU,Murat CEYLAN,Cenk DİNÇSOY,Metehan KURU,Eray CEZAYİRLİOĞLU,Can BAYKAN,Can SÖZERİ,Emre AKARSU,Mehtap GÜNDOĞDU,Özge SİVRİKAYA,

Pınar GÜLKAPAN,Özden DİNDAR,Merve AKAYDIN,İpek ŞEN,Burçin YILDIRIM,Burak Sefa ÇALIŞ,Gökhan YILMAZ,Arif Mustafa GÜNEY,Bulut MESCİ,Zeynep ENDER,Sinem KOŞAR

 

İKİNCİ BÖLÜM
(11-12-13-14-15 Ekim Cevahir 2)

Karısını kaybetmenin acısını üzerinden atmaya çalışan bir erkek ve yeni boşanmış bir kadın. Hayatlarının ikinci bölümünde hak ettikleri aşkı bulabilecekler mi? Peki ya yıllardır evli, ama evliliğinden tatmin olmayan diğerleri...?

Yazan: Neil Simon 
Çeviren: Cemil Büyükutku 
Yöneten: Hidayet Erdinç
Oyuncular: Ayşen İnci, Şahin Çelik, M.Lebip Gökhan, Veda Yurtsever İpek,


PROFESYONEL 
(11-12-13-14-15-16 Ekim Küçük Sahne)

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçeviç, Yugoslavya'daki büyük dönüşümünden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı, bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde, kara-komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesi.

Yazan: Duşan Kovaçeviç, 
Çeviren: Başar Sabuncu – Bilge Emin, 
Rejisör: Işıl Kasapoğlu
Oyuncular:Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli, Cenap Oğuz

 


İKİNCİ DERECEDEN İŞSİZLİK YANIĞI
(12-14-15 Ekim Üsküdar Stüdyo) 

Bir Cumhurbaşkanı, Başbakan’ın kafasına anayasa fırlatırsa, tesadüf bu ya, siz de o gün askerden dönmüş bir üniversite mezunu olarak iş aramaya başlasanız nasıl bir sürecin içinde bulurdunuz kendinizi? Güzide memleketimizin insan kaynakları uzmanlarının “modern metotlarla” hazırladığı başvuru-eleme-cevap bekleme badirelerini aşmaya çalışmak bir yandan, eşe dosta, aileye karşı işsiz konumunda olmak öte yandan, kendi başvuru kriterlerinizi tabana vurdurmak ters kroşeden gelirken nasıl olur da sağlıklı, ilkeli, tuttuğunu koparan birvatan evladı olarak kalırsınız? Ya da kalabilir misiniz? Durum bu kadar tuhafken doğal olarak yaşananlar da absürd olacaktır. Hem keyifli, hem de canınızı yakacak bir kara komedi.

Yazan: Ali Cüneyd Kılcıoğlu 
Yöneten: Elif Erdal
Oyuncu: Berkay Tulumbacı


ERKEK PARKI
(11-13-15-16 Ekim Üsküdar Tekel Sahnesi)

Eşlerinin alışveriş tutkusundan bunalan üç arkadaş, bir alışveriş merkezinin kazan dairesinde her cumartesi buluşarak kafa dağıtmaya çalışır. Çok geçmeden aralarına bir acil güvenlik elemanı da katılınca bulundukları yer tam bir erkek mahzenine dönüşür. Dört evli erkeğin eşlerini, eşlerinin alışveriş tutkuları ve onlardan nasıl sıkıldıklarını dillendirdikleri bu korunaklı mekanda bir süre sonra erkek dünyasının da ne menem bir şey olduğunu gözler önüne sermeyi başarırlar. Pizza, bira ve futbol tutkularının keyfini sürerlerken erkeksi hırsları yüzünden işler karışır. Bakalım bu dört mutsuz evli erkek, eşlerinden kaçıp sığındıkları mahzende aradıkları huzuru yakalayabilecekler mi?

Yazan: Kristof MAGNUSSON 
Çeviren: Sibel ARSLAN YEŞİLAY 
Yönetmen: Saydam YENİAY

Oyuncular: İlkay AKDAĞLI,Süleyman ATANISEV,Burak KARAMAN,Ali ÇELİK


EĞER BU BİR FİLM OLSAYDI 
(14-15-16 Ekim Bahçelievler Kültür Merkezi)

1992 Yugoslavyası… Savaş her yerde… Bosna Hersek bağımsızlığını ilan etmiş… 
Saraybosna kuşatma altında… 
Bu dönemi yaşamakta olan Ziriç ailesinin hikayesini, evin büyük oğlu Alaaddin, aklında kalan anılarıyla anlatırken bizde yaşananları yakından izleme fırsatı buluyoruz… 
Eğer Bu Bir Film Olsaydı… 
Nasıl bir kurgu yapardı kimbilir…

Yazan: Almir İmsireviç 
Çeviren: Bilge Emin 
Yöneten: Bilge Emin 
Oyuncular: Burak Şentürk, Mine Tüfekçioğlu, Burak Altay, Gönen Aykaç, Barış Bağcı, Berk Sezenler, Emre Yeşilöz,Gürsen Eren

PURNİMA VE SIRLAR ORMANI
(16 Ekim Cevahir 2)

Güzeller güzeli Hint prensesi Purnima, Wenteka dağlarının ardındaki Indra nehrinin suyundan içerek sonsuz güzelliğe kavuşulabileceğini öğrenir. Hemen yollara düşer ve sırlarla dolu ormandan geçerek Indra'ya ulaşmaya çalışır. Bu yolculuk sırasında bir sürü hayvan dostu olur, onlardan bir sürü ibret hikâyesi dinler ve sonunda Indra nehrine ulaşır. Bakalım Purnima sonsuz güzelliğe kavuşabilecek mi?

Yazan: Günay ERTEKİN – Handan ERGİYDİREN DOĞAN 
Yöneten:  Handan ERGİYDİREN DOĞAN

Oyuncular: Selda ÖZLER,Begüm MISIRLI,Selvin KONUK,Barış Tuğsan GÜR, Suzan SABANCI,Yelda ÖNER,                 

Ali ERTEKİN,Nur Merve AKDEMİR  

Anahtar Kelimeler: istdt

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir