Haber

Heybesini Çiğneyen Katır

Heybesini Çiğneyen Katır

2024.06.21 00:00
| |
0
|
1361


Kadro Pa Ekibi İlk Ankara Temsilini Aralık Sahne'de Gerçekleştirdi

Bir İnsan Ömrünü Neye Vermeli ?

Tiyatroya? (Şaka)

Hikayemiz, Zülfü Livaneli'nin kaleminden dökülen cümleleri sayın seyircilerimize adapte ederek başlıyor. Sahi bir insan ömrünü neye vermeli? Bu sorunun, bin türlü kafadan bin türlü cevapla sonuçlanacağını elbette tahmin ediyoruzdur. Bir duygu mu veya bir materyal mi olmalı? Yüzyıllar geçse de sorgulanacak soruyu Dicle Doğan farklı bir biçimde farklı anlatımla soruyor.

Güzel Şeyler Hemen Olmaz Zaman Gerektirir

Yönetmenimiz bu oyun serüvenine konfor alanını terk ederek başlıyor. Türkiye'den ayrılarak başladığı dünya turunun tarihi 2015'leri gösteriyor. Heybe'nin temelinin atıldığı karar ve yılı olarak da adlandırabiliriz. Bir adımın bir sonraki adımı inşa ettiği bu dünyada, yaşamın karmakarışıklığından uzaklaşıp sorgulayamadığımız soruyu Dicle Doğan bizlere sorgulatmak için 2015 yılında yürümeye başlıyor. Oyun sonunda bir video kaydıyla aramıza katılan Dicle Doğan oyunun yazılma sürecini, istekleri ve sorgulatma amacını bizlerle paylaşıyor. Yürüme yolcuğunun son durağını, bugünlerde insanlık için içler acısı durumlar yaşanan Filistin'de noktalandırdığını söyleyen Doğan oyunda izlenen her detayın bir anlamdan ibaret olduğunu ve yaşanmışlık barındırdığını anlamamızımı sağlıyor. 2024 yılında Ankara'da rast geldiğimiz bu performansın derin geçmişi olması biz tiyatroseverleri hem heyecan hem de daha fazla sorgulama isteğine itiyor.

Perde 1 Sahne 1 Oyun Müzikle Başlar(Hoparlörden Gelen Müzik Değil)

Müzik, şey yani gerçekten müzikle başlıyor. Diğerimsi tiyatrolardan farklı, hoparlörden gelmeyen müzikle başlayan oyunumuz, oyuncuların da sahneye gelmesiyle birlikte, 10 dakika seyirciyi anlamsızlığa empoze olmaya zorlayıp sonrasında yavaş yavaş empoze edilmiş anlamsızlığın düğümlerini çözmeye başlıyor. İki oyuncunun da hareketlerinin müzikle(hoparlörsüz) harmanlandığı sahnede her geçen saniye yanında bir merak getiriyor. Peki soru, bir insan ömrünü neye vermeli?

Halıya? (Şaka)

Oyun bir halı etrafında başlamıştı, halıda selamla sona erdi. Heybelerini çiğnediler mi? Gördüğümüz açıdan evet çiğnediler. Peki görmediğimiz noktalar? Simge ve Iraz'ın hikayesini şöyle böyle anlamaya çalıştığımız oyunda heybemizde çokça travma olabileceğimizi düşünmeye başladık. Heybe bazen sırtımıza taktığımız yükler bazen kafamızdan atamadığımız düşünceler oluverdi hayatımızda. Kadınların yaşadığı sorunlarını "Sen güçlü bir kadınsın?" diyerek çözemediğimiz ve çözemeyeceğimiz şu hayatta sadece soruyoruz bir insan ömrünü neye vermeli? Sonra cevap geliyor sahneden: Halıya. Nasıl desek, dans ederek der. Başarılı bir oyuncuysa halıyla dansta eder, "Bir insan ömrünü neye vermeli?" deyip roman havası da oynar. Akçam'ın oyun performansını halıyla dans ettiği bölüm olarak sınırlandırsak sadece akılda kalan bölüm büyük ihtimal o olacaktı. Altında herkesin kendi anlamını bulabileceği bir an yaşatan Akçam'ın yanı sıra Günsan'ın halıda yuvarlanırken arabesk bir tonda "Bir insan ömrünü neye vermeli?" diyerek kulaklarımız pasını sildiğini es geçmemeli. Gel bir anlamda burada ara. Unutma kendi anlamın, kendi çiğneyeceğin heyben. Herkesin heybesi farklı...

İnsan Bedeninin Sıradanlığı-Kadın Bedeninin Yasaklı Hâli

Heybesini Çiğneyen Katır'ları yeterince merak ettirdikten sonra yönetmenimizin ve verdiği bir mesajın üzerinde durmalıyız. Sansür... Ülkemizde çokça rastladığımız sansür yasaklarına değinen Doğan, bu oyunda cesaretli bir tavır sergiliyor. Oyuncuların bu proje çerçevesinde yeri geldiğinde alın teri döktüğünü gördüğümüz oyunda, kadın bedeninin 'insan' hâlini sansürü ve toplum normlarını motto eşliğinde tabiri caizse alt üst ediyor. Simge Günsan'ın heybesinde bulunan tacizi de sansürle birlikte cesaretli şekilde heybesinden attığına şahit oluyoruz.

Peki soruyoruz: Harcanıp giden bu ömürde, insan ömrünü neye vermeli?

 

Heybesini Çiğneyen Katır

Proje-Yönetmen: Dicle Doğan 

Yaratıcı Performans:

Iraz Akçam

Simge Günsan

Müzik Performans: Esmani Kılıç 

Şiir: Yazıg Mahmut Sıfatsız

Görseller: Ege Canpolat

Yapım: Kadro Pa

Anahtar Kelimeler: Kadro Pa, Heybesini Çiğneyen Katır

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir