Ödül

Gülrüz Sururi - Engin Cezzar  Tiyatro Teşvik Ödülü'nün İlk Sahipleri Belirlendi

Gülrüz Sururi - Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü'nün İlk Sahipleri Belirlendi

2018.10.04 00:00
| |
0
|
6678


2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nü Altkat Sanat Tiyatrosu ve Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50 paylaştı.

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI’NIN SUNDUĞU GÜLRİZ SURURİ-ENGİN CEZZAR TİYATRO TEŞVİK ÖDÜLÜ’NÜN  İLK SAHİPLERİ BELİRLENDİ

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nü Altkat Sanat Tiyatrosu ve Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50 paylaştı.
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), ülkemizde kültür ve sanatın gelişimi, bu alandaki güncel ve nitelikli üretimin desteklenmesi adına farklı disiplinlerde sunduğu ödüllere bu sene eklediği Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün ilk sahipleri belirlendi.
 
Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin değerli bağışlarıyla hayata geçirilen 100 bin TL değerindeki Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, yaptıkları üretimlerle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına ya da kişilere sunuluyor.
 
2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’ne Altkat Sanat Tiyatrosu ve Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50 toplulukları layık görüldü. Gülriz Sururi başkanlığındaki Seçici Kurul; oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran; çevirmen, tiyatro eleştirmeni, yazar, sahne ve kostüm tasarımcısı, gazeteci, eğitmen Seçkin Selvi; İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz ve oyuncu Selçuk Yöntem’den oluşuyor. 
 
Seçici Kurul, Dönüşüm adlı oyunlarındaki başarıları ve uzun yıllardır yılmadan gösterdikleri düzenli, azimli çalışmaları nedeniyle Altkat Sanat Tiyatrosu ile 2019’da yirminci yıllarını kutlayacak olan ve bugüne kadar sahneledikleri oyunlar ve bu yıl sahneye koydukları III. Richard  oyunundaki başarılarından dolayı Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50’yi ödüle layık buldu. 
 
100 bin TL değerindeki Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, 2019 yılında sahneleyecekleri yeni prodüksiyonlarında kullanılmak üzere bu iki topluluk arasında eşit olarak paylaşılacak.  
 
İKSV, çağdaş tiyatromuzun gelişiminde büyük katkıları bulunan iki usta ismin adına verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü aracılığıyla, genç tiyatro topluluklarını ve sahne sanatları alanında üretim yapan sanatçıları destekleyerek, Türkiye’de bu alanda yeni ve nitelikli yapımların gerçekleşmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. 
 
Altkat Sanat Tiyatrosu
 
Altkat Sanat Tiyatrosu, 2012 yılında Müge Saut ve Nevzat Süs öncülüğünde kuruldu. Tiyatro sanatının insanın özgürleşmesi, kendi ifade yollarını bulacağı bir yöntem geliştirmesi ve etkin iletişim gibi birçok yönden farkındalığı artırdığı inancıyla hareket eden topluluk, yaklaşık 25 senedir çeşitli sahnelerde, beş yıldan bu yana ise yerleşik olarak ürünler veriyor. Toplumsal konuları göz önünde bulunduran ve birçok disiplinden yararlanan bir yapıya sahip. Seyirciyle etkileşim kurmaya özen gösterdikleri gerek yetişkin gerek çocuklara yönelik oyunları, yaş ayrımı gözetmeksiniz insanı merkeze alıyor ve kişinin özgürleşmesine katkı sağlayacak deneyimler yaratıyor. Yetişkin, çocuk oyunu, pantomim oyunları gibi üretimlerin yanı sıra çeşitli disiplinlerde ürünler veren sanatçılarla atölyeler düzenliyor. Topluluk, ayrıca tiyatro sanatına genç oyuncuları kazandırmayı ilke ediniyor. 2012’den bu yana sahneye koydukları on yetişkin, beş çocuk oyunları bulunuyor.
 
Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50
 
Altıdan Sonra Tiyatro grubunun üyeleri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bir araya gelerek tiyatroya başladı. Üniversite tiyatrosu geleneğinden beslenerek zamanla profesyonel tiyatroya evrildiler. 1999’da kurdukları Altıdan Sonra Tiyatro, özgün metinleri tercih ediyor, yeni seyir hallerini araştırmayı, bugünü kurcalayarak yarına emanet etmeyi seviyor. Topluluk onuncu yılında, Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu’nda Kumbaracı50 sahnesini açarak İstanbul’a yenilikçi bir sahne kazandırdı. Kasım 2009’da açılan, üretim ve gösteri alanı “her yer sahne” düzeninde tasarlanan Kumbaracı50, birçok tiyatro topluluğu ve performans sanatçısına ev sahipliği yaptı. Altıdan Sonra Tiyatro, yirmi yılda 36 oyunu seyirciyle buluşturdu, çeşitli kurum ve kuruluşlardan farklı dallarda toplam 49 ödüle değer görüldü. Topluluk, 10 kurucu üye ve yaklaşık 40 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar Hakkında 
 
Tiyatrocu bir aileden gelen Gülriz Sururi, tiyatro yaşamına Muhsin Ertuğrul’un isteğiyle 12 yaşında çocuk tiyatrosunda başladı ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde okudu. 
 
2017 yılında kaybettiğimiz Engin Cezzar ise Yale Üniversitesi’nde aldığı tiyatro eğitiminin ardından Broadway’de ve New York Actors’ Studio’da başrollerde sahneye çıktı.
 
Gülriz Sururi ve Engin Cezzar, bireysel çalışmalarının ardından tiyatro kariyerlerine 1962’de kurdukları Gülriz Sururi–Engin Cezzar Tiyatrosu ile devam ettiler. Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu dünya tiyatro literatürünün önemli oyunlarına yer verdiği gibi aralarında; Teneke, Kurban ve Midas’ın Kulakları’nın da bulunduğu yerli tiyatro eserlerini ilk kez sahneleyerek Türk tiyatro tarihine damgasını vurdu. Gülriz Sururi ve Engin Cezzar, Haldun Taner’in oyunu Keşanlı Ali Destanı’yla unutulmaz bir ikili yarattı. 
 
Birçok ödülün sahibi, yazar ve yönetmen olarak edebiyat ve tiyatro dünyamıza katkılarda bulunmaya devam eden Gülriz Sururi, 2008’de, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 5 yıl kapalı gişe oynayan, Suat Derviş Hanım’ın romanından oyunlaştırdığı Fosforlu Cevriye müzikalini yönetti. 
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Kültür Sanat Üretimine Katkıları Hakkında 
 
Kâr amacı gütmeyen ve kamu yararına çalışan bir kültür kurumu olan İKSV, 1973 yılından bu yana İstanbul’un kültür sanat yaşamını zenginleştiren çalışmalar yürütüyor. Tüm festival ve bienalleri ile yurtdışında gerçekleştirdiği projelerde sağladığı prodüksiyon destekleri ve dâhil olduğu ortak yapımlarla da güncel kültür-sanat üretiminde etkin rol oynuyor.
 
İKSV’nin kültür-sanat üretimini desteklemek amacıyla yürüttüğü çalışmalar arasında bu yıl vermeye başladığı Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün yanı sıra, nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek üzere verdiği Talât Sait Halman Çeviri Ödülü, her yıl eğitimine klasik müzik veya opera alanında devam eden üstün başarılı bir gence sunduğu Aydın Gün Teşvik Ödülü, genç sanatçıların çalışmalarını desteklemek amacıyla Paris’teki Cité International des Arts atölyesinde bir misafir sanatçı programı ve ayrıca Leyla Gencer Şan Yarışması’nda sunduğu ödüller de bulunuyor.

Anahtar Kelimeler: gülriz sururi - engin cezzar tiyatro teşvik ödülü, iksv, altıdan sonra tiyatro, altkat sanat

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir