Haber

Einstein Kumpanyası

Einstein Kumpanyası" 26 Mayıs'ta

2023.05.17 00:00
| |
0
|
968


Yeni nesil kültür girişimi THINK House, kendi prodüksiyonu olan tiyatro oyunlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor!
 
“BESTENİGÂR YOKUŞU” 27 MAYIS’TA THINK HOUSE’TA! 
 
Yeni nesil kültür girişimi THINK House, kendi prodüksiyonu olan tiyatro oyunlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor! Farklı zamanlarda yaşayan bir kadın ve bir erkeğin hayatlarını değiştiren karşılaşmasını alaturka bir bilimkurgu tadında anlatan ödüllü “Einstein Kumpanyası” adlı oyun 26 Mayıs’ta; aşk ve cinayet döngüsünün içinde polisiyeyi kara mizahla harmanlayan “Bestenigâr Yokuşu” ise 27 Mayıs’ta THINK House’ta seyirciyle buluşacak. Oyunların biletleri Biletix’te ve Biletinial’da!
 
Düşünce dünyasına evrensel nitelikte katkı sunan tiyatro oyunlarını, gösterileri, eğitim ve seminerleri meraklılarıyla buluşturan THINK House, şehrin merkezinde sahne, atölye ve co-working (ortak çalışma) alanı olmak üzere üç faaliyet alanında İstanbulluları ağırlıyor. 
 
“EINSTEIN KUMPANYASI” / 26 Mayıs 2023 Cuma 20.30
 
Farklı zamanlarda yaşayan bir kadın ve bir erkek birbirlerine âşık olabilir mi? Özdemir Nutku Ulusal Oyun Yazma Yarışması’ndan ödülle dönen ve 23. Direklerarası Seyirci Ödülleri kapsamında Oyun Yazarı ödülüne layık görülen “Einstein Kumpanyası” oyunu, bu büyüleyici soruya “Evet” yanıtını veriyor ve seyircileri, Albert Einstein’ın zamansal paradoks teorisinin bir geceliğine gerçekleştiğini hayal etmeye çağırıyor. Devrim Pınar Gürbüzoğlu’nun kaleme aldığı, Hasan Demirci’nin yönettiği “Einstein Kumpanyası”nda Melissa Karagöz ve Bahadır Karaca birlikte rol alıyor. İzmirli genç tiyatro sanatçısı Ferit, başını belaya sokmuş ve bir karakol nezarethanesine düşmüştür. Öte yanda Yunanistan’ın Yanya kasabasındaki bir pansiyon odasında, İzmir’den göç etmeye zorlanmış Elina ise çektiği acılar yüzünden artık yaşamak istemiyordur. Farklı zamanlarda yaşayan Elina ve Ferit belki de hayatlarının en zor gecesini yaşıyordur. Ta ki evren onlara küçük bir kapı aralayana kadar… Tüm sevdiklerini kaybeden genç bir mübadil Elina ile hayallerinin peşinden koşmak isteyen sokak sanatçısı Ferit’in karşılaşmaları, her ikisinin de hayatını değiştirir. “Einstein Kumpanyası”, 1930’lu yıllarda yaşanan ve milyonlarca insanın evlerinden ayrılmasına, yollarda hayatını kaybetmesine neden olan Mübadele Dönemi’nin sonuçlarını alaturka bir bilimkurgu tadında seyre sunuyor.
 
“BESTENİGÂR YOKUŞU” / 27 Mayıs 2023 Cumartesi 20.30 
 
Polisiye türünü kara mizahla harmanlayan “Bestenigâr Yokuşu” oyunu, tiyatro severleri aşk ve cinayet döngüsünün içinde gerçekleri keşfetmeye davet ediyor. Kadına yönelik şiddetin artık trajedinin ötesine geçtiğini ve mantıklı bir dille anlatılamayacağını savunan oyun, kadınların şiddet döngüsüne nasıl sıkıştığını ya da sıkışmak zorunda bırakıldığını sert ama mizahi bir hikâyeyle tartışmaya açıyor. Devrim Pınar Gürbüzoğlu’nun yazdığı, Hasan Demirci’nin yönettiği “Bestenigâr Yokuşu”nda Nazan Demir, Bahadır Karaca ve Hasan Demirci birlikte rol alıyor. Bir gün, Müjgân isimli bir kadın kaçırılır ve bir seri katil tarafından işkenceye maruz kalarak aylarca esir tutulur. Sonunda seri katilin elinden kaçmayı başaran Müjgân, nefes nefese indiği yokuşun ucunda onu bekleyen onlarca soruyla karşılaşır. Adli tıp psikoloğu Fuat ile deneyimli polis memuru Oktay ise bu olayın üstündeki gizemi çözmek üzere kolları sıvar. Ama Müjgân’ın yaşadığı olaylar ve gizemli yönleri, davanın çözülmesini zorlaştırır. Peki, Oktay ve Fuat pes edecek midir?  
 
THINK House’ta sahnelenecek tüm oyunların biletleri Biletix’ten ve Biletinial’dan temin edilebilir.
 
Bilgi için:
 
thinkhouseistanbul.com
instagram.com/thinkhouseistanbul
 
THINK HOUSE HAKKINDA
THINK House şehrin merkezinde, sahne, atölye ve co-working (ortak çalışma) olmak üzere üç faaliyet alanında sanatseverlerle buluşuyor. Türkiye’de ilk kez psikofelsefe atölyeleri başlatarak kaydadeğer bir kültür hareketine imza atan THINK House, felsefe, edebiyat ve psikoloji dünyasını sahiplenen programlarını, klasik atölye anlayışından çıkararak birer sosyo-gösteriye dönüştürüyor. Tümü Türkiye'de ilk kez yapılıyor. THINK House’un yaratıcı ofisi, etkinlik zamanı dışında bir co-working (ortak çalışma) alanı olarak kullanılıyor. Sessiz, sakin bir çalışma alanı arayanlar için en iyi alternatifi sunuyor.

Anahtar Kelimeler: think house, einstein kumpanyası, besteniğar yokuşu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir