Haber

Derya Gülü Perde Diyor.

Derya Gülü Perde Diyor.

2018.02.14 00:00
| |
0
|
5097


Necati Cumalı Memleketinde Kendi Adını Taşıyan Sahnede Hayat Buluyor.

 

 

Toprak Sahne Tiyatrosu’nun iddialı yapımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Destekli, Urlalı edebiyat yazarı Necati Cumalı’nın Derya Gülü adlı oyunu 3 Mart Cumartesi günü perde diyecek. Cumalı’nın en çok sahnelenen oyunu olma özelliğini taşıyan Derya Gülü, bir sahil kasabasında Haşim, Meryem ve Sinan arasında yaşanan olayları konu alıyor.

2014 yılından beri kendi sahnelerinde birçok yerli ve yabancı eseri sahneye taşıyan Toprak Sahne Tiyatrosu, Urla’nın ilk özel tiyatrosu olma özelliğini taşıyor. Tiyatro açtıkları sahneye yine Urlalı yazar Necati Cumalı’nın adını vererek yazarı kendi sahnelerinde yaşatmaya da çalışıyor.

Provaları 4 ay süren oyun 3 Mart Cumartesi saat:20.30 da tiyatronun kendi sahnesinde ilk gösterimini yapacak. Oyunda Haşim Kaptan rolünü, tiyatronun tiyatro gönüllüsü ve abisi Bozkurt Saraç canlandıracak. Oyunda Meryem karakterini ise sanat merkezinin işleyişinden sorumlu, tiyatro eğitimine Menemen Belediye Tiyatrosu’nda başlamış İlknur Bayzit Çatal oynayacak.  Oyunun aynı zamanda yönetmeni de olan Onur Çatal ise Sinan karakterine hayat verecek.

Cumalı Urla’da Kendi Adını Taşıyan Sahnede Seyircilerle Buluşacak

Oyunun yönetmeni Onur Çatal, Derya Gülü’nü sahneye taşımaktan büyük bir onur duyduklarını, tiyatro olarak Urla’ya olan borçlarını Urla’nın değerlerine sahip çıkarak ödediklerini söyledi. Öte yandan oyunu farklı bir sahnelemeyle seyirciye sunacaklarını söyleyen Onur Çatal, “Tiyatro yaşayan bir sanat dalı. Bu oyun Resim, Müzik, Dans, Sinema, Tiyatronun  iç içe geçmiş bir bütünü. Cumalı’nın memleketinde Cumalı’nın adını taşıyan sahnede bir Cumalı oyunu. İzleyicilerimize bir sanat doyumu yaşatacağımıza eminiz. Herkesi oyunumuzu izlemeye davet ediyoruz” dedi.

Oyunun Müziklerini Konya Selçuk Üniversitesi Müzikoloji Bölümü mezunu Yiğit GÜÇLÜ, Sahne & Işık Tasarımını tiyatronun Sanat Yönetmeni olan Serkan BAŞTÜRK
Dans Koreografisini Deniz TUNCAY ve Afiş Resmini ise Burak ETÖZ yapıyor. 2 perde dram türündeki oyun yaklaşık olarak 95 dakika sürüyor.


Oyunu Haziran ayına kadar birçok il ve ilçelere de taşıyacaklarını söyleyen Çatal, oyun programına seyircilerin sosyal medya üzerinden ulaşabileceklerini de ekledi.

Anahtar Kelimeler: derya gülü, toprak sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir