Haber

Dasdas'ta Bu Hafta - 22-27 Ocak 2019

Dasdas'ta Bu Hafta - 22-27 Ocak 2019

2019.01.21 00:00
| |
0
|
3326


Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sanatseverlerin buluşma noktası haline gelen DasDas’ta bu hafta kapalı gişe

‘DasDas’TA KONSERLER VE OYUNLARLA DOLU BİR HAFTA SANATSEVERLERİ BEKLİYOR


Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sanatseverlerin buluşma noktası haline gelen DasDas’ta bu hafta kapalı gişe oyunlar ve dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say konseri sanatseverlere keyifli bir hafta yaşatacak.

Geçtiğimiz sezondan bu yana kapalı gişe oynayan ‘Joseph K.’, 21-28-29 Ocak tarihlerinde DasDas’ta tiyatro severlerle yeniden buluşuyor. Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın’ın rol aldığı oyun, İngiliz yazar Tom Basden’ın imzasını taşıyor. Franz Kafka’nın ölümsüz eseri ‘Dava’dan uyarlanan oyunda bu kült yapıt, modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor.

Hürriyet Kitap Sanat jürisi tarafından 2018 yılının oyunu seçilen İstila!, son oyununu sahnelemek üzere 22 Ocak’ta DasDas’a geliyor. Sami Berat Marçalı’nın yönettiği, Barış Gönenen, Hakan Kurtaş, Efe Tunçer ve Seda Türkmen’in rol aldığı oyun, zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zaman dokunaklı bir şekilde, tehlikeli bir hale gelen kimlik algısını paramparça edip izleyenleri kendi kültürel kimlikleriyle yüzleşmeye zorluyor.

 
Aynı gece bir diğer misafir oyun olan Yan Etki’nin ‘Medet’ adlı oyunu ise DasDas Atölye sahnesinde seyirci ile buluşuyor.Deniz Madanoğlu’nun kaleme aldığı, Serkan Üstüner’in yönettiği oyunda Çiçek (Melike Güner), başına gelen korkunç bir olay yüzünden eski bir tanıdıktan yardım isteyecek. Ancak bu yardımın niteliği, Durukan’ın (Faruk Barman) inandığı her şeye aykırı gelecek. ‘Medet’, 22 Ocak’ta seyirciye bir vicdan hesaplaşması yaşatacak.

Geçtiğimiz sezon DasDas ile Anadolu Efes’in ortaklığı sonucu yaratılan Anadolu Efes Mavi Sahne, Ocak ayında da her Çarşamba akşamı DasDas Atölye’de birbirinden önemli oyunları özel fiyatlı biletlerle seyircilerle buluşturmaya devam ediyor. Anadolu Efes Mavi Sahne’nin bu haftaki oyunu A. Tansu Taşanlar ve Oya Unustası’nın rol aldığı ‘Çok Satanlar’… 23 Ocak’ta DasDas Atölye sahnesinde seyircilerle buluşacak fenomen dizi ‘House of Cards’ın yazarlarından Laura Eason’ın kaleme aldığı oyunda, internette yayınladığı müstehcen anılarıyla şöhreti yakalayan Ethan ve edebi yeteneğine rağmen tanınmayan Olivia’nın tesadüfen karşılaşmaları sonucu yaşananlar anlatılıyor.

Sahnelenmeye başladığı günden bu yana biletleri dakikalar içinde tükenen, usta oyuncu Şener Şen’in, tam 40 yıl aradan sonra yeniden Lütfü Usta rolüyle sahnede olduğu ‘Zengin Mutfağı’ oyunu 23 ve 24 Ocak tarihlerinde DasDas Sahne’de seyirciyle buluşacak. Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını anlatan Vasıf Öngören’in unutulmaz eserinde Şen’e Gizem Ergün, Onay Kaya, Uğur Arda Başkan ve Kutay Sandıkçı gibi genç oyuncular eşlik ediyor.

Afife Jale, TEB (Tiyatro Eleştirmenleri Birliği) ve Sadri Alışık ödüllü ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’, 24 Ocak’ta DasDas Atölye sahnesine konuk oluyor. Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu ve Melis Öz’ün rol aldığı oyun, bir aileden üç kuşak kadının hikayesini anlatıyor.

Bir yanda oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon bir aktör; diğer yanda ise şarkı söyleme hevesiyle müzikallerden dem vuran bir şaşkın…‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yönetmen’ olmak üzere Afife Jale’den ödüllerle ayrılan, Şevket Çoruhlu ve Murat Akkoyunlu’nun rol aldığı Baba Sahne’nin ‘Bir Baba Hamlet’ oyunu 25 Ocak’ta DasDas’ta izleyicilerle buluşuyor.

Geçtiğimiz sezon sahnelenmeye başlayan İbrahim Selim’in yönettiği ‘Çirkin’ oyunu, 25 Ocak’ta tiyatroseverleri güzellik kavramını sorgulamaya davet edecek. Marius von Mayenburg’un kara komedisi olan oyun, insan bedeninin bir nesneye dönüştüğü, güzellik kavramının sosyal bir takıntı halini aldığı ve her şeyin satılık olduğu vahşi modern dünyadan sesleniyor. Edip Tepeli, Gizem Erdem ve Volkan Yosunlu’nun rol aldığı ‘Çirkin’, bu dünyada yolunu kaybeden bireyi absürt bir bakış açısıyla ele alıyor.

26 Ocak’ta DasDas, her yaştan sanatseveri oyunlarla buluşturuyor. Tiyatro Gülgeç tarafından 5 yaş üzeri herkesin izleyebileceği kukla tiyatrosu olan “Soğuktan Korkmayan Tek Kuş” saat 13:00’da DasDas Atölye sahnesinde minikleri ağırlıyor…Günışığı Kitaplığı’ndan çıkmış olan, Mine Kazmaoğlu’nun dilimize kazandırdığı Zoran Drvenkar’ın Çocuk Edebiyatı ödülüne layık görülen “Soğuktan Korkmayan Tek Kuş” oyununda, hayatının en soğuk ve uzun kışını yaşayan ve bundan sıkılıp kışı bulup onu ikna etmek için yolan çıkan Riki’nin karşısına çıkan tuhaf bir kuşun hikayesine tanıklık edeceğiz. Mevsimlerin ve insan doğasının değişip dönüşebiliyor olmasının güzelliğini anlatan oyun bize büyümek ve olgunlaşmakla ilgili gizli işaretler verir.

26 Ocak akşamı DasDas Atölye sahnesi bu kez Toy İstanbul-İd İletişim Prodüksiyonunda, Mert Öner’in yönettiği ve Dolunay Soysert’in oynadığı Seray Şahiner’in son romanından uyarlanan ve aynı adı taşıyan tek kişilik oyun “Kul” a ev sahipliği yapıyor.

Berkay Ateş'e 25.Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'nü kazandıran, Serkan Salihoğlu’nun yönettiği D22’nin yeni oyunu 'Hakikat, Elbet Bir Gün', DasDas’a ilk kez konuk olarak geliyor. 26 Ocak akşamı sahnelenecek oyunda Berkay Ateş’in yanı sıra Gizem Erdem, Seda Türkmen, Emir Çubukçu ve Can Kulan rol alıyor.

En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, Astro Ay’a Tırmanıyor adlı oyunda serüvenine çocuk izleyicileri de davet ediyor. Gökyüzünün her zamankinden daha hareketli ve eğlenceli olduğu bir akşam, dostu Astro, Bağış’ı bir yolculuğa çıkarıyor. Alper Baytekin’in tasarlayıp yönettiği, ailelerin de keyifle seyredebileceği oyun, 27 Ocak’ta saat 13:00’da DasDas Atölye’de sahnelenecek.

Volkan Yosunlu ve Alper Baytekin’in kaleme aldığı ve yönettiği, DasDas’ın yeni oyunu ‘Muhteşem Danton ve Genç Arthur’un İnanılmaz Hikayesi’, iki sihirbaz, iki oyuncu, sekiz dansçı, dramatik aksiyon ve harika bir şov ile seyirciyi sihir dolu bir sahneye çağırıyor. Burak Sanlı, Kıvanç Özkonu, Gürhan Elmalıoğlu ve Şeyma Cengiz’in yer aldığı bu fantastik oyun, 27 Ocak’ta ilk kez tiyatro severlerle buluşacak.

10 yıl boyunca kurumsal hayatta bir plaza insanı olarak çalıştıktan sonra yurt dışında oyunculuk eğitimi alıp beyaz yakalı hayata veda eden Kaan Sekban, kendi odasından yaptığı talk şovları bir adım öteye taşıyarak seyirci karşısına çıkıyor ve plaza hayatından cast ajanslarına, beyaz yaka dramlarından sosyal medyadaki davranış bozukluklarına kadar kendine has üslubuyla saçmalıyor. Kaan Sekban Saçmalar 27 Ocak Pazar akşamı yeniden DasDas Sahne’de sevenleri ile buluşuyor.

30 Ocak akşamı DasDas çok önemli bir konsere ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin dünyaca ünlü piyanisti Fazıl Say, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor. Say, kendi imzasını taşıyan en sevilen besteleri ile klasik müziğin ölümsüz isimlerine ait besteleri özgün yorumuyla DasDas’ta müzikseverlerle paylaşacak.

Afife Jale ödüllü, Türkiye’nin genç kalemlerinden Firuze Engin’in yazdığı geçtiğimiz hafta DasDas’ta prömiyerini yapan ve büyük beğeni toplayan ‘Güle Güle Diva!’ oyunu, 30 Ocak’ta yeniden Anadolu Efes Mavi Sahne kapsamında tiyatro severlerle buluşacak. Başarılı oyuncu Selen Uçer, temposu bir an olsun düşmeyen tek kişilik oyunda, izleyicinin hayatına başka kadınların öyküleri üzerinden ayna tutarken, unutulanları hatırlatıyor, hatırlananları ise yeniden düşündürüyor. 

B Planı ve Toy’un yapımcılığında, Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği, Kaya Akkaya, Devin Özgür Çınar, Olgu Baran Kubilay, Umut Kurt, Ceren Taşçı ve Duygu Yetiş’in rol aldığı “Yalnızlar Kulübü” 31 Ocak’ta DasDas’a ilk kez konuk oluyor. Oyun, bir kişisel gelişim kursunun on haftalık serüvenini mercek altına alıyor.

Branden Jacobs-Jenkins’in yazdığı Berk Bergiten ve Tolga Turna’nın çevirdiği, Serkan Üstüner’in yönetmenliğini üstlendiği Yan Etki’nin oyunu “Gloria” 31 Ocak akşamı DasDas Atölye sahnesine konuk oluyor. Tuğçe Tanış, Evrim Doğan, Murat Eken, Sinem Reyhan Kıroğlu, Kutay Kunt ve Tayfun Yılmaz’ın yer aldığı oyun, yayıncılık endüstrisinde kariyer ihtirasıyla dolup taşmış farklı jenerasyondan “profesyonel”lerin ofis hayatını, merak uyandırıcı hikayesiyle seyirciyle buluşturuyor. 

Cem Yılmazer ve Bartu Küçükçağlayan tarafından kurulan Büyük Ev Ablukada, Şubat ayının ilk gününde müzikseverler ile DasDas’ta buluşuyor. Kendine has müzikal ve sanatsal üslubuyla dikkat çeken grup, son dönemlerde daha farklı bir hamleyle elektronik çizgiye geçiş yapmaya karar verirken grubun son albümü Fırtınayt, hem Büyük Ev Ablukada’yı hem de dinleyicileri yepyeni bir frekansa sürükledi. 


Metropol İstanbul’daki yeni yerinde pek çok tiyatro oyunu ve konsere ev sahipliği yapan DasDas’ın biletleri Biletix’te satışta! Maximum Kart sahipleri, yüzde 10 indirimli olarak biletlerini satın alabilirler.

Anahtar Kelimeler: dasdas, dasdas sahne, joseph k

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir