Haber

"DasDas" Mart Ayını Berliner Ensemble İle Uğurlayacak!

2018.03.28 00:00
| |
0
|
4409


Müzik, tiyatro ve eğlencenin kalbinin attığı “DasDas” Mart ayını bu senenin önemli tiyatro olaylarından birine imza atarak uğurlayacak.
 Dünyanın en köklü ve de önemli tiyatro topluluklarından “Berliner Ensemble” topluluğu, Brecht’in ölümsüz oyunlarından ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ni DasDas’ta sahneleyecek.
  
“DasDas”, tiyatro dünyasının en saygın isimlerinden Bertolt Brecht tarafından 1949 yılında kurulan Berliner Ensemble’ı ağırlayacak. Çağdaş Alman Tiyatrosu’nun temel taşı kabul edilen Berliner Ensemble topluluğu, Brecht’in ölümsüz oyunlarından ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ni sahneleyecek. Dünyanın en köklü topluluğu, 28 ve 29 Mart tarihlerinde Anadolu Efes Ana sponsorluğunda, Allianz Türkiye’nin ve Goethe Institut’un katkılarıyla DasDas Sahne’de iki oyunluk turne gerçekleştirecek. Berliner Ensemble’ın DasDas’ta gerçekleştireceği iki oyunun konaklama sponsoru Sheraton Ataşehir iken, ulaşım sponsorluğunu da Pegasus Havayolları üstlendi. 
 
“DasDas”ın kapalı gişe oyunu “Joseph K” 30 ve 31 Mart günlerinde tiyatroseverlerle buluşacak. Kafka’nın “Dava” adlı eserinden uyarlanan oyunda Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın rol alıyor. Oyunda Joseph K. Franz Kafka’nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor.
 
30 Mart akşamı ayrıca renkli ve dinamik kadrosuyla, enstrüman çeşitliliğiyle ve aranjmanlarıyla, müziklerini kendilerine has yorumlayan İstanbul 12 Orkestrası DasDas’ta sahnede olacak. Sahne performanslarında da “ilk” albümlerinin şarkılarının yanı sıra birçok dilde ve türde şarkıları kendi müzik anlayışıyla yorumlayan orkestra, güzel koreografiler ve sahne şovlarıyla müzikseverlerle buluşacak. 
DasDas’ın yeni çocuk oyunu “Astro Ay’a Tırmanıyor” 1 Nisan Pazar günü minik tiyatroseverlerle buluşacak. En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış’ın, dostu Astro ile çıktığı yolculuğun anlatıldığı “Astro Ay’a Tırmanıyor” sadece bir çocuk oyunu olmayıp, ailelerin de izleyeceği eğlenceli bir performanstır.
 
“DasDas Sahne”de 1 Nisan Pazar günü başarılı oyuncu İbrahim Selim’in yönettiği “Çirkin” oyunu sahnelenecek. Ali Yoğurtçuoğlu, Edip Tepeli, Gizem Erdem ve Volkan Yosunlu oyunda rol alıyor. Marius von Mayenburg’un kara komedisi Çirkin insan bedeninin bir nesneye dönüştüğü, güzellik kavramının sosyal bir takıntı halini aldığı ve her şeyin satılık olduğu vahşi modern dünyayı farklı bir anlatımla seyirciye aktarıyor.
 
Aisykhylos’un 2500 yıl önce yazdığı ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanında seyircilerle buluşan ve geçtiğimiz haftalarda DasDas’ta prömiyerini yapan “Yakaranlar”, 2 Nisan akşamında yeniden “DasDas”ta sahnede olacak. İlk kez Türkçe sahnelenecek oyunda, korunma ve yardım umuduyla Argos devletine sığınma talebinde bulunan 50 genç ve cesur kadının hikayesi anlatılıyor. 
 
Geçtiğimiz sezon prömiyerini yapan “Bi Parça Plastik” 3 Nisan akşamı bir kez daha DasDas Sahne’de olacak. Hemzemin prodüksiyonu oyunda Süreyya Güzel, Ahmet Rıfat Şungar, Damla Sönmez, Erce Kardaş ve Ushan Çakır rol alıyor. Oyun, anne-baba ve çocuktan kurulu mükemmel ailenin evlerine bir yardımcı almalarıyla gelişen olayları konu alıyor.
 
3 Nisan Salı akşamı ayrıca Doğu Demirkol, stand-up şovu ile DasDas Performans Sahnesinde olacak. Abiler Detected ve çeşitli fenomen videonun kahramanı komedyen, İstanbul ve farklı şehirlerdeki pek çok Açık Mikrofon ve komedi gecelerindeki performanslarından sonra DasDas’ta komedi severlerin karşısına çıkıyor.
 
4 Nisan akşamı DasDas prodüksiyonu oyun “Kayıp El” sahnede olacak. Ali Yoğurtçuoğlu, Arif Pişkin, Duygu Üstünbaş ve İnanç Konukçu’nun rol aldığı oyunda hayal kırıklıkları ve yüzleşmeler temelinde yeniden inşa edilmeye çalışılan yaşamlar esprili bir dille anlatılıyor.
 
5 Nisan Perşembe akşamı son dönemin en özgün seslerinden Ahmet Aslan DasDas’ta müzikseverlerin karşısına çıkacak. 2003 yılında ilk solo albümü olan “Va u Waxt”ı (Rüzgar ve Zaman) yayınlayan Aslan, 2008 yılında ikinci albümü “Meleklerin Dansı”nı çıkardı. 2008 ve 2012 yılları arasında Rotterdam Dünya Müzik Akademisi’nde eğitim gören Ahmet Aslan, buradaki çalışmaları sırasında kendi imkanları ile klasik gitar ve bağlamayı birleştiren Di-Tar adlı enstrümanı icat etti. Kemal Dinç’le ortak hazırladıkları DUO albümü ise 2017’nin Eylül ayında müzikseverlerin beğenisine sunuldu.
Ersin Umut Güler'in yönettiği, Yolcu Tiyatro’nun yeni oyunu “Kürklü Venüs” 6 Nisan’da “DasDas Sahne”de izleyicilerle buluşacak. Büyülü bir atmosfer içinde, oyun içinde oyun kurgusu ile yazılmış ve sürpriz finali ile dikkat çeken Kürklü Venüs'te oyuncular Pervin Bağdat ve Ersin Umut Güler farklı karakterleri oynayarak rolden role giriyorlar.
 
Latife Tekin’in İstanbul’a taşınan bir ailenin kent yaşamında köylü ve yoksul olmanın gerçekliği, sahiciliği ve doğallığı anlatılan “Sevgili Arsız Ölüm” romanından aynı adla uyarlanan Seyyar Sahne’nin oyunu 6 Nisan akşamı DasDas’ta ilk kez tiyatroseverlerle buluşacak. Hakan Emre Ünal tarafından yönetilen “Sevgili Arsız Ölüm”de Dirmit karakterine oyunun metnini Ünal’la birlikte düzenleyen Nezaket Erden can veriyor.
 
“DasDas” biletleri Biletix’te satışta!
Bilet Satış: www.biletix.com
Detaylı Bilgi: www.dasdas.com.tr
 
28 Mart Çarşamba 20.30 Kafkas Tebeşir Dairesi Berliner Ensemble 
29 Mart Perşembe 20.30 Kafkas Tebeşir Dairesi Berliner Ensemble 
 
30 Mart Cuma 20.30 Joseph K.
 
30 Mart Cuma 22.30 İstanbul 12 Orkestrası
31 Mart Cumartesi 16.00 20.30 Joseph K.
1 Nisan Pazar 12.00 Astro Ay’a Tırmanıyor
1 Nisan Pazar 17.00 Çirkin
2 Nisan Pazartesi 20.30 Yakaranlar
3 Nisan Salı 20.30 Bi Parça Plastik
3 Nisan Salı 21.00 Doğu Demirkol
 
4 Nisan Çarşamba 21.00 Kayıp El
5 Nisan Perşembe 21.00 Ahmet Aslan
 
6 Nisan Cuma 20.30 Kürklü Venüs
 
6 Nisan Cuma 21.00 Sevgili Arsız Ölüm
 
 
 
 
 
 

Anahtar Kelimeler: dasdas, dasdas sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir