Haber

Dasdas Bu Hafta

Dasdas Bu Hafta

2019.02.26 00:00
| |
0
|
5716


Anadolu Yakası’nın kültür sanat, eğlence ve lezzet noktası haline gelen DasDas’ta bu hafta birbirinden güzel oyunlar tiyatroseverlerle buluşuyor.

DasDas, haftaya bu sezonun en çarpıcı şovu ‘Muhteşem Danton ve Genç Arthur’un İnanılmaz Hikayesi’ ile başlıyor. 25 Şubat’ta seyircileri sihir dolu bir gösteriye çağıran, Volkan Yosunlu ve Alper Baytekin’in yazıp yönettiği bu harika şov, 1800’lü yılların sonunda Budapeşte’de geçiyor. Herkesin hayran olduğu, büyük numaraların mucidi Danton’un yolu, kariyerini kaybetmekle yüz yüze geldiği sırada adını yavaş yavaş tüm Avrupa’ya duyurmaya başlayan Genç Arthur’la kesişir. İki sihirbaz, iki oyuncu ve sekiz dansçının yer aldığı ‘Muhteşem Danton ve Genç Arthur’un İnanılmaz Hikayesi’, izleyiciye büyüleneceği dramatik aksiyon ile unutulmaz bir şov sunuyor. 

DasDas Atölye’nin geçtiğimiz sezon büyük beğeni toplayan oyunlarından ‘Çok Satanlar’, 26 Şubat’ta seyircilerle buluşacak. A. Tansu Taşanlar ve Oya Unustası’nın rol aldığı oyun, internette yayınladığı müstehcen anılarıyla şöhreti yakalayan Ethan ve edebi yeteneğine rağmen tanınmayan Olivia’nın tesadüfen karşılaşmaları sonucu yaşananları sahneye taşıyor. Laura Eason’ın kaleme aldığı oyun, İlksen Başarır’ın çevirisi ve Volkan Yosunlu’nun rejisiyle DasDas Atölye’de!

Kafka’nın ölümsüz eseri ‘Dava’, üzerinden yıllar geçse de yeniden açılıyor. İngiliz yazar Tom Basden’ın imzasını taşıyan, süpervizörlüğünü Serdar Biliş’in yaptığı ve iki sezondur büyük beğeniyle izlenen ‘Joseph K.’, 26 Şubat ve 3 Mart akşamları DasDas Sahne’de olacak. Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın’ı buluşturan oyunda, Joseph K.’nın hayatı 30’uncu yaş gününde kapısını çalan iki adamın kendisine tutuklu olduğunu söylemesiyle değişiyor.

Reha Özcan ve Öykü Karayel’in rol aldığı ‘Terk’, kalp kıran erkeklerin, kadınların, rastlantıların, kayıp babaların, durmayan yağmurun ve iyileşmenin hikayesini anlatıyor. Milay Ezengin’in yazdığı ve Serkan Salihoğlu’nun yönettiği oyun, terk edemeyen genç bir kadın ve gitme diyemeyen bir terapistin arasında geçen süresi çoktan aşılmış bir seansa izleyiciyi davet ediyor. Anadolu Yakası’nda sadece DasDas’ta seyircilerle buluşan ‘Terk’, 27 Şubat ve 7 Marttarihlerinde DasDas Sahne’de oynanacak. 

Afife Jale, TEB ve Sadri Alışık tiyatroödülüne sahip ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’, bir aileden üç kuşak kadını seyirci karşısına çıkarıyor. Anadolu Efes Mavi Sahne kapsamındaki Şubat ayının bu son oyunu, 27 Şubat akşamı DasDas Atölye’de sahnelenecek. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği; Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu ve Melis Öz’ün rol aldığı oyun, fonuna İstanbul’u yerleştirerek elli senelik bir hikayeyi seyircilerle paylaşacak. 

Şehsuvar Aktaş, Tansu Biçer, Tülin Özen, Kerem Arslanoğlu, Sezer Arıçay, İlda Özgürel, Derya Şahan ve İnci Sefa Cingöz’ün rol aldığı DasDas’ın bu sezonki yeni oyunlarından ‘Ivanov’, 28 Şubat’ta DasDas Sahne’de oynanacak. Çehov’un tüm oyunlarının ortak temalarından ‘kendine acıma’ ve ‘kendi yok oluşunu hazırlama’ hissini taşıyan oyun, toplumsal yaşantının dışında kalmış ve bunalıma sürüklenmiş, oldukları yerde ‘dönüp duran’ aydınlarla küçük burjuvaları sahneye taşıyor. 

Afife Jale ödüllü Firuze Engin’in yazıp yönettiği, Selen Uçer’in tek kişilik oyunu ‘Güle Güle Diva!’, birbirinden farklı kadınların öykülerini anlatmaya devam ediyor. Başarılı oyuncunun hayat verdiği bu kadınlar, tiyatroseverlerin hayatlarına ayna tutacak. 28 Şubat’ta DasDas Atölye Sahnesinde oynanacak ‘Güle Güle Diva!’daki tüm şarkıları Uçer’in kendisi seslendiriyor.

DasDas’ta, Mart ayının ilk gününde bu sezon seyirci ile buluşan ‘Timsah’yer alıyor. Erkan Avcı, Ferit Aktuğ, Özgün Aydın ve Hazal Türesan’ın rol aldığı oyun, gösteri toplumunun sistemle el sıkışmayı tercih eden aktörleriyle, bir timsahın karnından “hesaplaşıyor.” En az hayatta şahit olduklarımız kadar “tuhaf ama gerçek” olan ‘Timsah’ı, Mert Fırat ve Volkan Yosunlu yönetti. 

2 Mart Cumartesi günü DasDasküçük seyircilerini keyifli ve öğretici bir kukla oyunuyla buluşturuyor. Alper Baytekin’in anlatımı ve Pelinsu Ekşioğlu’nun kukla ve gölge oyunuyla sahnelenen ‘Bir Zaman Üç Zaman’da Alper, odasındaki oyun arkadaşı solfasol ve gölge ile eğlenceli bir masal yolculuğuna çıkıyor. Uyumadan önce odasındaki her şeyi, masalını anlatırken kendisine arkadaş ediyor. 

2 Mart akşamı DasDas Sahne’de, Bernard-Marie Koltès’in yazdığı ve Rıza Kocaoğlu’nun 4 sezondur devam eden ve büyük beğeni toplayan oyunu “Ormanlardan Hemen Önceki Gece” tiyatroseverlerle buluşacak. Sahnelenmeye başladığından beri kapalı gişe oynayan oyun, dünyanın neresinde olursa olsun “burası da benim evim” denilebilecek yerlerin tükendiği ve tek çözümün kendini koruyabilmek olduğu noktadan yola çıkıp koşulsuz ve beklentisiz bir “seni seviyorum”a uzanıyor. 

Aynı gece (2 Mart) DasDas Atölye’de ise David Ives’ın yazdığı, Ersin Umut Güler’in hem yönetip hem de Pervin Bağdat ile birlikte oynadığı ‘Kürklü Venüs’ sahnelenecek. Oyuncuların rolden role büründüğü ‘Kürklü Venüs’, büyülü bir atmosfer içinde, oyun içinde oyun kurgusu ile yazıldı. Sürpriz finali ile dikkat çeken oyundaki karakter değişimleri, seyircileri yüzleşmeleri gereken birçok soruyla karşı karşıya bırakıyor.


‘Astro Ay’a Tırmanıyor’ isimli çocuk oyununda en büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, unutulmaz bir serüvene çıkacak. Gökyüzünün her zamankinden daha hareketli ve eğlenceli olduğu bir akşam uykusuna yenik düşen Bağış’a gökyüzü o gece bir sürpriz yapacak. Dostu Astro, Bağış’ı bir yolculuğa çıkarırken minik seyirciler de, 3 Mart’ta Bağış’ın hayalinin gerçekleşeceği anı bekleyecek.


Şener Şen’i yıllar sonra yeniden tiyatro sahnesi ile ‘Zengin Mutfağı’, 4-5-6 Mart tarihlerinde seyircilerle buluşacak. Usta oyuncu Şener Şen’in Lütfü Usta’ya hayat verdiği, Vasıf Öngören’in kaleme aldığı oyun, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını sahneye taşıyor. ‘Zengin Mutfağı’nda Şen’e Gizem Ergün, Onay Kaya, Uğur Arda Başkan ve Kutay Sandıkçı eşlik ediyor.

Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sayısız tiyatro oyunu ve konsere ev sahipliği yapan DasDas’ın biletleri Biletix’te satışta! Maximum Kart sahipleri, yüzde 10 indirimli olarak biletlerini satın alabilirler. 

Bilet Satış: www.biletix.com

Anahtar Kelimeler: dasdas, dasdas sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir