Eğitim

Christina Ouzounidis  İstanbul’da!

Christina Ouzounidis İstanbul’da!

2019.03.29 00:00
| |
0
|
5331


İsveç Araştırma Enstitüsü’nün desteğiyle İsveç’in en önemli oyun yazarları arasında gösterilen Christina Ouzounidis İstanbul’a geliyor.

Dil Üzerine Düşünmeye Davetlisiniz…

GalataPerform’un 2006 yılından beri devam eden uluslararası projesi Yeni Metin Yeni Tiyatro kapsamında  İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Araştırma Enstitüsü’nün desteğiyle
İsveç’in en önemli oyun yazarları arasında gösterilen  Christina Ouzounidis İstanbul’a geliyor.

Christina Ouzounidis’in “Heterofil” isimli oyunu, okuma tiyatrosu olarak Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında GalataPerform’un ev sahipliğinde seyirciyle buluşacak. Victoria Arzu Lejontatel tarafından Türkçe’ye çevrilen oyunu Sanem Öge yönetecek. 

6 Nisan Cumartesi günü 20.30’da gerçekleşecek okumanın ardından yazarın katılımıyla bir söyleşi düzenlenecek. Christina Ouzounidis ayrıca Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında 6 Nisan tarihinde GalataPerform’da oyun yazarlığı atölyesi verecek. 

Christina Ouzounidis Hakkında
İsveç’in en önemli oyun yazarları arasında gösterilen Christina Ouzounidis (1969) oyunlarında genellikle Antik Yunan mitlerini yeniden ele alır. Antik soruları güncelleyip bugünün seyircisiyle ilişki kurmasını sağlayan Ouzounidis için dilin kendisi sürekli üzerine düşünülmesi gereken bir konudur. Ouzounidis için dil hem bir fırsat hem de bir uçurumdur. Yazar bu sebepten her oyununda dil üzerine bir tartışma yaratır.

2016 yılında Lund Universitesi, Sahne Sanatları Bölümü’nde doktora tezini tamamlayan Ouzounidis’in oyunları İngilizce, Fransızca, Almanca, Yunanca ve Mandarin diline çevrilmiştir. 

Heterofil Oyunu Hakkında
Üç kadın karakteri ses olarak sahneye taşıyan Heterofil gündelik dildeki şiddeti açığa çıkararak egemen dilin ve heteroseksüel algının yapı sökümünü yapar. 


Heterofil
Yazan: Christina Ouzounidis
Çeviren: Victoria Arzu Lejontatel
Yöneten: Sanem Öge
Tarih: 6 Nisan 20.30
Yer: GalataPerform

*Giriş ücreti 10 TL 

Anahtar Kelimeler: Christina Ouzounidis, galata perform

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir