Haber

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nden Sandığımdan Hikayeler Video Serisi

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nden Sandığımdan Hikayeler Video Serisi

2020.07.16 00:00
| |
0
|
14908


Üç bölüm halinde tasarlanmış Sandığımdan Hikayeler adlı video serisi YouTube'da izleyicisiyle buluştu.

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nün (BÜFK) bu yılki eğitim prodüksiyonu olan üç bölüm hâlinde tasarlanmış Sandığımdan Hikâyeler adlı video serisi YouTube’da izleyicisiyle buluştu. Her yıl bir dans-müzik gösterisiyle seyirciyle buluşan BÜFK salgın sebebiyle çalışmalarını dijital iletişim platformları ve dijital üretim araçları  üzerinden devam ettirerek gösterisini online platformlara taşıdı. 

2019 yaz döneminde yürüttükleri İzmir/Smyrna alan araştırmasının bir ürünü olarak ortaya çıkan, döneme ait öykülerden, danslardan, şarkılardan ve şiirlerden yola çıkarak oluşturulan bu kurmaca hikâyede, 1908-1922 yılları arasında İzmir/Smyrna’da bir müzikhol ve onun sakinleri anlatılıyor. 

Video Serisi Hakkında:
Üç bölüm hâlinde tasarlanmış olan “Sandığımdan Hikâyeler” video serisi sizlerle... Buradaki karakterler ve olaylar gerçek öykülerden esinlenilerek tasarlanmıştır. Hikâyemiz, hakikatin peşinde bir kurmacadır. İyi seyirler!

Sandıkların kilitleri açılır, tozlu rafların arasından bir güncenin yaprakları dökülür… O vakit duyulur kentin unutulmaz ezgileri. Zamanda yolculuk başlar. 20. asrın başından 1922’deki o büyük felakete dek yazılan Smyrna öyküleri çalınır kulaklara. Melina’nın sözcükleri dillenip Nina’nın nağmeleri duyuldukça okyanusun derinlerinde yeniden bir araya gelir müzikholün sakinleri. İşte o zaman su yüzüne çıkar Kayıp Atlantis.

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü olarak 2019-2020 eğitim prodüksiyonumuz olan “Sandığımdan Hikâyeler” video serisini sizlerle paylaşıyoruz. Bu prodüksiyon, 2019 yaz döneminde yürüttüğümüz İzmir/Smyrna alan araştırmasının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Bu çalışmada İzmir/Smyrna’nın 1830-1930 yılları arasındaki toplumsal yapısı üzerine tarihsel bir araştırma yürüttük. Gösteri hazırlıklarına başladığımız süreçte ise 1908-1922 yılları arasına yoğunlaştık. Bu döneme ait öykülerden, danslardan, şarkılardan ve şiirlerden yola çıkarak oluşturduğumuz bu kurmaca hikâyede, 1908-1922 yılları arasında İzmir/Smyrna’da bir müzikholü ve onun sakinlerini anlattık. 

Eğitim prodüksiyonumuzu her yıl olduğu gibi, bir dans-müzik gösterisi formatında, Nisan ayında seyirciyle buluşturmayı planlıyorduk. Fakat tüm dünyada etkisini gösteren salgın sebebiyle gösterimizi online platformlara taşımanın, bir arada yaptığımız çalışmaları uzak mesafeden de olsa sürdürmenin yollarını araştırmaya başladık. Bu süreçte çalışmalarımızı dijital iletişim platformları ve dijital üretim araçları  üzerinden devam ettirdik.

“Sandığımdan Hikâyeler” video serisi kulüp üyelerinin evlerinden gönderdiği dans ve müzik materyalleri ile oluşturuldu. Evlerin salonlarında, odalarda, dar alanlarda dans videoları çekilip müzik kayıtları alındı. Bu süreçte en çok çaba sarf edilen konu herkesin imkânları dahilinde katkı sunabileceği bir çalışma modeli oluşturmaktı. Nihayetinde ortaya çıkan bu ürün teknolojiye erişimi mümkün kılan ve sanatsal üretime alan açabilen ev ortamlarıyla sınırlıdır. Video kurgusu aracılığıyla izleyenleri bir gerçekliğe davet etsek de öyküde anlatılan dönemin koşulları bir yere kadar yansıtılabildi. 

Farklı çekimlerin, kayıtların bir araya getirilip dramatik bir çatı altında kurgulanmasıyla oluşturulan bu seri, docu-drama formuna öykünmektedir. Yarı-belgesel olarak da bilinen bu format, kurmacayla gerçekliğin iç içe geçtiği bir janrı ifade eder. Smyrna’nın İzmir’e dönüşen öyküsü de biraz böyledir. Yarı gerçek yarı kurgu bir tarih… Biraz eşeledikçe bilinmeyen öyküler su yüzüne çıkmaya başlar, tıpkı Kayıp Atlantis gibi. Velhasıl, gerçeklik çarpıtılmış hâldeyken “Sandığımdan Hikâyeler” hakikatin peşinde kurulan bir hayali anlatır. 

Seride izleyeceğiniz “Anlatıcı” karakterinin de söylediği gibi İzmir üzerine yaptığımız araştırmalardan yola çıkarak, biraz da muhayyilemizden faydalanarak oluşturuduğumuz “Sandığımdan Hikâyeler” video serisini dijital iletişim araçlarının imkânlarıyla sizlerle paylaşıyoruz. İyi seyirler!

Sandığımdan Hikâyeler I. Bölüm
YouTube Linki: 
Sandığımdan Hikâyeler II. Bölüm
YouTube Linki:
Sandığımdan Hikâyeler III. Bölüm
YouTube Linki: 
Sandığımdan Hikâyeler Program Dergisi
http://www.bufk.boun.edu.tr/?page_id=1670
Pandemi döneminde yapılan çalışmalardan bazıları:
Ableton Live - Perküsyon Çalışması
https://www.youtube.com/playlist?list=PL0quAeo0b9ISJIWPziRodpwOHvxSVUVu7
Ses Çalışması
https://www.youtube.com/playlist?list=PL0quAeo0b9IT5D6ZcffZYAd3QGkBdloQs

İzmir alan araştırmasının ürünlerini wordpress sayfamızda paylaşmaya devam edeceğiz:

https://bufkizmir.wordpress.com/

Sosyal Medya Hesapları
http://www.bufk.boun.edu.tr/
Instagram: https://www.instagram.com/bufkboun/
Twitter: https://twitter.com/BUFK
Facebook: https://www.facebook.com/bufkboun
YouTube: https://www.youtube.com/user/BUFKboun
Soundcloud: https://soundcloud.com/bufk1958

Anahtar Kelimeler: boğaziçi üniversitesi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir