Haber

Bilkent Tiyatro’dan

Bilkent Tiyatro’dan "The Madman and The Nun"

2016.12.29 00:00
| |
0
|
4559


Polonyalı oyun yazarı, “WITKACY” adıyla bilinen Stanislaw Ignacy Witkiewicz’nin saf form, absürdizm ve dışavurumculuğun emarelerini taşıyan eseri...


Bilkent Tiyatro’dan “The Madman and The Nun” 27 Aralık’ta izleyiciyle buluşuyor.

Polonyalı oyun yazarı, “WITKACY”  adıyla bilinen Stanislaw Ignacy Witkiewicz’nin saf form, absürdizm ve dışavurumculuğun emarelerini taşıyan eseri “The "Madman and The Nun”, Bilkent Tiyatro’da 27 Aralık’tan itibaren izleyiciyle buluşacak. Öğretim üyesi Daniel Irizarry’nin yönettiği, 3. sınıf öğrencilerinin İngilizce olarak sahnelediği oyun Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oda Tiyatrosu’nda 27 Aralık 2016, 8 Şubat, 15 Şubat ve 22 Şubat 2017 tarihlerinde izlenebilecek. 

Akıl hastanesinde geçen kaos ve varoluş mücadelesi

Oyunda, Polonyalı yazar Witkacy’nin sıra dışı karakterlerinin sıra dışı hikayeleri mercek altına alınıyor.  Toplum baskısına uğramış bir şair olan Walpurg, bir akıl hastanesinin 20 numaralı odasında yıllardır üzerinde uygulanan deneylere ve türlü eziyetlere maruz kalmaktadır. Onun tedavisinde görevli iki psikiyatrist ise Bidello ve Walldorff’tur. Psikanalist Dr. Grün şaire deva olacak, yardım için Rahibe Anna’nın hastaneye gelmesini içeren çok iyi bir fikirle hastaneye davet edilir.  Ancak Tanrı’nın kurallarına harfi harfine uyan Baş Rahibe Barbara, Grün’ün deneyini onaylamamakta ve şüpheci yaklaşımlarda bulunmaktadır. Rahibe Anna ve şair arasında aşk doğar ve sahnede kaosu kucaklayan ve normu sorgulayan etkili bir mücadele patlak verir. Witkacy’nin, eserlerinde de açıkça görüldüğü gibi yaşadığı dönemin soyut sanat, fütürizm, dadaizm ve yapısalcılık akımlarından etkilenmiştir.

Tanınmış yönetmen Daniel Irizarry sahneliyor.
 
Oyunun yönetmenliğini, Ankara seyircisinin geçtiğimiz sezon Bilkent Tiyatro’da sahnelenen “Mouthgasm” oyunuyla, dünya seyircisinin ise 2016 yılında Oscar ödüllü senaryo yazarı Jose Rivera’nın Jean Genet’nin eserinden kurguladığı “The Maids” oyunuyla yakından tanıdığı Bilkent Tiyatro Bölümü’nün öğretim üyelerinden Daniel Irizarry üstleniyor. Büyük bir etki yaratan “The Maids” 2016 yılında NY Times Critics’ Picks’te adı geçen birkaç oyun arasında yer almıştı.

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Ahmet Kılıç, Berk Cem Göksel, Melisa Berberoğlu ve Naz Göktan’ın rol aldığı oyunun ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, afiş tasarımını Mehmet Nebi Savcı, kostüm tasarımını Selvi Şaşmaz, sahne tasarımını ise Özlem Gezgin üstlendi. Oyunda ayrıca canlı müzik kullanılmakta olup müzisyenler arasında Kaan Aygün, Özge Erdem, Kamran Hamdiev ve Billur Ongun yer almaktadır. “The Madman and The Nun” 27 Aralık 2016 Salı, 8 Şubat 2017 Çarşamba, 15 Şubat 2017 Çarşamba ve 22 Şubat 2017 Çarşamba saat 20:00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oda Tiyatrosu’nda izlenebilir. Oyunun dili İngilizce olup oyunun biletleri ticket.bilkent.edu.tr adresinden temin edilebiliyor. Oyun bitiminde Tiyatro Bölümü önünden Tunus Caddesi’ne servis bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi için:

www.bilkenttiyatro.com, 
ticket.bilkent.edu.tr

Anahtar Kelimeler: bilkent tiyatrosu, the madman and the nun

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir