Haber

Berliner Ensemble Dasdas'ta

Berliner Ensemble Dasdas'ta

2018.03.12 00:00
| |
0
|
4041


Dünyaca ünlü ekip 28-29 Mart tarihlerinde, Bertolt Brecht'in ölümsüz oyunu "Kafkas Tebeşir Dairesi'ni DasDas'ta sahneleyecek.


DÜNYANIN EN KÖKLÜ TİYATRO TOPLULUKLARINDAN BERLİNER ENSEMBLE, İSTANBUL DasDas’TA! 

Kısa sürede Anadolu Yakası’nın önemli kültür sanat merkezine dönüşen DasDas, dünyanın en köklü topluluklarından Berliner Ensemble’ı konuk etmeye hazırlanıyor. Dünyaca ünlü ekip 28-29 Mart tarihlerinde, Bertolt Brecht’in ölümsüz oyunu ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ni DasDas’ta sahneleyecek. 

DasDas, Mart ayının son günlerinde yılın en önemli kültür sanat olayına imza atacak. İstanbul Batı Ataşehir’de açıldığı günden bu yana hem kendi prodüksiyonu olan hem de farklı tiyatroların kapalı gişe oyunlarının sahnelendiği DasDas, tiyatro dünyasının en saygın isimlerinden Bertolt Brecht tarafından 1949 yılında kurulan Berliner Ensemble’ı ağırlayacak. Çağdaş Alman Tiyatrosu’nun temel taşı kabul edilen Berliner Ensemble topluluğu, Brecht’in ölümsüz oyunlarından ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ni sahneleyecek. Dünyanın en köklü topluluğu, 28 ve 29 Mart tarihlerinde Anadolu Efes Ana sponsorluğunda, Allianz Türkiye’nin ve Goethe Institut’un katkılarıyla DasDas Sahne’de iki oyunluk turne gerçekleştirecek. Berliner Ensemble’ın DasDas’ta gerçekleştireceği iki oyunun konaklama sponsoru Sheraton Ataşehir iken, ulaşım sponsorluğunu da Pegasus Havayolları üstlendi. 

Çin Yuan Hanedanlığı döneminde yaşamış olan Li-Çen-Fu’nun ‘Tebeşir Dairesi’ oyununa dayanan ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’, oyun içinde oyun rejisiyle, mülkiyet-emek ilişkisini tiyatroseverlere sorgulatacak. Brecht’in kurduğu Berliner Ensemble’ın epik oyunlarının başyapıtı olarak sayılan ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’, “Emek mi, sistem mi?”, “Çocuğu büyüten mi, doğuran mı?” gibi kilit sorulara da cevap arayacak. 

‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ ile başlangıç yapan DasDas ile Berliner Ensemble’ın uluslararası iş birlikleri önümüzdeki dönemde de devam edecek. 

Anahtar Kelimeler: berliner ensemble, kafkas tebeşir dairesi, dasdas sahne, dasdas

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir