Ödül

Baykal Saran Tiyatro Ödülleri

Baykal Saran Tiyatro Ödülleri

2018.07.23 00:00
| |
0
|
14793


Birden omuzlarımdan biri tuttu... Döndüm, Muhsin Ertuğrul . Kaçmak istedim... Donup kalmıştım... Bir süre sonra sekreteri, hocanın çağırdığını söyledi.. Gittim...

“Yıl 1956... 19 yaşındayım... Devlet Tiyatroları'nda küçük bir iki rolcük oynamışım. Walter Thomas büyük tiyatro'da Schiller'in Haydutlar oyununu çalışıyor, önemli bir kadrosu var. Her gün kuliste provaları izliyorum. oyunda görevli olmayanların kulise girmesi yasak... 

Birden omuzlarımdan biri tuttu... Döndüm, Muhsin Ertuğrul . Kaçmak istedim... Donup kalmıştım... Bir süre sonra sekreteri, hocanın çağırdığını söyledi.. Gittim... Azarlanacağımı sanırken, hoca bir tekst uzattı “ezberle yarın sabah provaya gel” dedi. Kozinsky... Koca rol, koşa koşa eve gittim. Bir günde ezberledim. Bir hafta sonra prömiyer yaptık.”

Kozinski'yi aynı yıllarda sahnelenen Şehirli Kız, Sırça Kümes, Küçük Dünyamızı Ziyaret, Hisse-i Şayia da oynanan başroller izledi. Türkiye'de ilk kez Ionescu'yu Sandalyeler ile oynadı. 1958'de Muhsin Ertuğrul tarafından Adana Şehir Tiyatrosuna gönderildi. Burada oynadığı 10-12 oyun ve birlikte çalışma fırsatını yakaladığı Türk Tiyatrosunun usta isimleri, sanatçı kişiliğini olgunlaştırdı. Ankara Devlet Tiyatrosuna, devlet tiyatrosu sanatçılarından İlkay Saran ile ilk evliliğini yapmış ve bir kız çocuk babası olarak tekrar döndüğü zaman, akranlarına göre çok daha fazla sahne tecrübesi vardı.

Devlet Tiyatrolarında, Shakespere'den Çehov'a, Molier'e, İbsen'den Goldoni'ye, Tennessee Williams'dan, Ferenc Molnar'a, İbn'ül Refik Ahmet Nuri'den, Namık Kemal'den, Turgut Özakman'a, Necati Cumalı'ya kadar geniş bir yelpazede onlarca oyunda oynadı. Bazı oyunlarda rejisörlük yaptı. Devlet Tiyatrosu uzun dönemli turneleriyle, Anadolu'yu yıllarca karış karış dolaştı. TRT Ankara radyosunda uzun yıllar oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Televizyon dizi ve filmlerinde rol aldı. 1982 yılında gene devlet tiyatrosu sanatçılarından, Beyhan Saran ile ikinci evliliğini yaptı. 1985-87 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini yürüttü.

Son olarak, 2004 yılında Ankara Küçük Tiyatroda sahneye konan, Jean Paul Sartre'ın “Altona Mahpusları” adlı oyununda rol aldı. 

28 Temmuz 2006 sabahı, sanki kimseyi rahatsız etmek istemezcesine, adeta ayaklarının ucuna basarak, sessizce aramızdan ayrıldı.

-----------------------

KAZANANLAR:

Tiyatro Ödülleri / 2018 - 2019 -  Kutay Sungar

Bu yılki ödüle, 'Siyahlı Kadın' adlı tiyatro oyunundaki performansıyla Kutay Sungar layık görüldü

"Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü", "Siyahlı Kadın" adlı tiyatro oyunundaki performansıyla oyuncu Kutay Sungar'a verildi.
Türkiye'nin yetiştirdiği tiyatro sanatçılarından Baykal Saran'ın anısına, ailesi tarafından 13'üncüsü düzenlenen ödül töreni, Ankara Devlet Tiyatrosu Akün Sahnesi'nde gerçekleştirildi. 

Törene, seçici kurul üyeleri Eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, tiyatro eleştirmeni Atilla Sav, Baykal Saran'ın kardeşi Erkal Saran'ın yanı sıra bazı tiyatro sanatçıları ve tiyatroseverler katıldı.

Törende, bu yılki ödüle değer görülen oyuncu Sungar'a ödülü takdim edildi.

Sungar, burada yaptığı konuşmada, "Baykal Saran'ın Türk tiyatrosu için ne ifade ettiğini düşündüğümüz zaman, Türk tiyatrosunda bu kadar kanıtlanmış bir ismin adını taşıyan bir ödülü almak çok büyük sorumluluk yüklüyor. Kendimi çok mutlu çok değerli hissediyorum. Adımın, bundan önce bu ödülü almış sanatçıların arasına yazılmış olmasından dolayı onur duyuyorum." ifadelerini kullandı

Tiyatro Ödülleri / 2017 - 2018 - İsmet Numanoğlu

2017 - 2018 Baykal Saran Tiyatro Ödülü, Alexander GELMAN'ın yazdığı 'Bankta İki Kişi' adlı oyundaki başarılı performansıyla İsmet NUMANOĞLU'nun oldu. Belgi Paksoy'undilimize kazandırdığı oyunu E.Erdinç Doğan yönetti. Numanoğlu ''Hayatımda çok defa sahneye çıktım, kalabalıkların karşısında oldum ancak hiç bu kadar heyecanlandığımı hissetmedim. Ben Baykal Saran ile 1996'da Kuvayi Milliye oyununda tanıştım.

Tiyatroyu Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde öğrenmeye çalışırken,Baykal Saran ile aynı kulisi paylaşmanın onurunu yaşadım. O zamanlar ben yanından geçerken başımı okşar, sırtımı sıvazlardı.Şimdi de onun adına verilen ödülü alırken başımı okşadığını hissediyorum.'' dedi. Bu yıl onikincisi verilen ödülün seçici kurulunda Lemi Bilgin, Atila Sav, Selçuk Yöntem, Rüştü Asyalı ve Erkal Saran yer aldı.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2016 - 2017 Zeynep Ekin Öner

2016-2017 Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı ödülü, Roland Topor'un ''Joko'nun Doğum Günü'' adlı oyunundaki performansıyla ZEYNEP EKİN ÖNER'in oldu. Bu yıl 11.kez verilen ödülün seçici kurulunda, Lemi BİLGİN, Atila SAV, Selçuk YÖNTEM, Rüştü ASYALI ve Erkal SARAN yer aldı. Zeynep Ekin Öner, ödülün sevgi ve saygıyla sarılarak yürütmeye çalıştıkları tiyatro mesleğine büyük destek verdiğine işaret ederek ''Birlikteliğimizi güçlendiriyor, onur duyuyorum. Benden önce bu değerli ödülü alanlar ve benden sonra ödül alacak meslektaşlarım adına da onur duyuyorum ve çok mutluyum.'' dedi.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2015 - 2016 - Deniz Gökçe Yersel

2015 - 2016 Tiyatro sezonunda, Baykal Saran Ödülü, İspanyol yazar Jordi Galceran'ın yazdığı 'Grönholm Metodu' adlı oyundaki performansıyla öne çıkan Deniz Gökçe Yersel'e verildi.Oyunu dilimize Beliz Coşar çevirdi ve Sinan PEKİNTON Yönetti. Yazar, acımasız iş dünyasının yeniden tanımladığı 'profesyonellik ve fedakarlık kavramlarını sorgularken, insanların zaaflarının bu mücadeledeki yerini kara bir komedi içinde sunuyor. Deniz GÖKÇE YERSEL, 17 Ekim Pazartesi günü Akün Sahnesinde yapılacak olan törenle ödülünü alacak.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2014 - 2015 Fulya Kocak

Bu yıl dokuzuncu kez verilen Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı ödülünün sahibi, ''Tesadüfen Kadın Elizabeth'' oyunundaki başarılı yorumuyla Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fulya KOÇAK oldu.

Lemi Bilgin, Atila Sav, Rüştü Asyalı, Selçuk Yöntem ve Erkal Saran'dan oluşan seçici kurul, 2014 - 2015 sezonu ödülünü, bu kez Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen, Ferdi Değirmencioğlu'nun yönettiği, Dario Fo'nun 'Tesadüfen Kadın Elizabeth' adlı oyununda misafir sanatçı olarak görev alan Fulya KOÇAK'a verdi.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2013 - 2014 - Dilek Bozkurt

Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü, bu yıl 8.kez verildi. Ödüle, 'Kuğunun Şarkısı 'Bir Evlenme Teklifi'' adlı oyundaki başarılı performansıyla, Devlet Tiyatrosu Sanatçılarından DİLEK BOZKURT layık görüldü. Ankara Küçük Tiyatro ve Oda Tiyatrosu'nda sahnelenmekte olan Anton Çehov'un oyunu, bir Yılmaz Gruda çevirisi. 

Dilek Bozkurt, 1970 yılında Zonguldak Ereğli'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Zonguldak Ereğli'de tamamlayan Bozkurt, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Oyunculuğu bölümünden 1993 yılında mezun oldu. 

Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda ‘Araştırma Görevlisi’ olarak çalışmaya başlayan Bozkurt, 1997 yılında yüksek lisansını tamamlayarak Devlet Tiyatroları ailesine katıldı ve Konya Devlet Tiyatrosu'nda görev aldı. Bozkurt, 2005 yılından bu yana Ankara Devlet Tiyatrosu'nda görev almaktadır. Oynadığı bazı oyunlar Tamirci, Keşanlı Ali Destanı, Rumuz Goncagül, Bürokratlar, Kaçsam Bırakıp, Türkmen Düğünü, Atinalı Timon, Yerma, Elele, Kayıplar, Eşik, Venedik Taciri, Teneke ve Kuğunun Şarkısı ‘Bir Evlenme Teklifi’dir. 

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2012 - 2013 - Sükun Işıtan

"Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü"ne,2012-2013 tiyatro sezonunda, Lemi Bilgin, Atila Sav, Rüştü Asyalı, Selçuk Yöntem ve Erkal Saran'dan oluşan seçici kurul tarafından  Sükun IŞITAN layık görüldü.

Ankara Devlet Tiyatrosunun ödüllü oyunu "Cesaret Ana ve Çocukları" gösterisinde "Cesaret Ana'yı canlandıran Sükun Işıtan'a ödülünü Ankara Küçük Tiyatro'da düzenlenen törenle Rüştü Asyalı, Atila Sav ve Gülen Saran verdi.Ödülün Baykal Saran'ın anısını yaşatma, onun sanatını genç kuşaklara tanıtma ve sanatçı duruşunun örnek alınmasına vesile olma amacı taşıdığını belirten Asyalı, Işıtan'a takdim ettiği beratı okuyarak, "Yeteneğinizin, çalışma azminizin, alkışlarınızın yaşam boyu daim olmasını dileriz. Baykal Saran'ın yaşamı yolunuzda ışık olsun" dedi.

Baykal Saran ve onun kuşağındaki Devlet Tiyatrosu sanatçılarının televizyonda oynadıkları oyunlarla büyüdüğüne vurgu yapan sanatçı Sükun Işıtan, bu sebeple çok iyi bir altyapısı olduğunu ifade etti. Saran ve onun oyuncu arkadaşlarının açtığı yoldan büyüme imkanı bulduklarını dile getiren Işıtan, Saran'ın adına verilen bu ödülü almaktan dolayı çok büyük bir onur duyduğunu söyledi.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2011 - 2012 - Gülin Ersoy

Ankara Devlet Tiyatro'sunun sahnelediği "Sırça Kümes" oyunundaki yorumuyla Gülin Ersoy, 2011 - 2012 Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı ödülüne lâyık görüldü. 

Lemi Bilgin, Atila Sav, Rüştü Asyalı, Selçuk Yöntem ve Erkal Saran'dan oluşan seçici kurul, Tennessee Williams'ın eserindeki "Lola" karakterini canlandıran Gülin Ersoy'u, başarısı ile ödüle değer buldu. "Sırça Kümes", bir Can Yücel çevirisi. Oyunu, Amerikalı aktör, yönetmen ve tiyatro hocası Jason Hale sahneye koydu. Dekor H.Güven Öktem, Işık Yakup Çartık, giysiler İnci Kangal tarafından tasarımlandı.

Oyunda Devlet Tiyatrosu'nun değerli sanatçıları Meltem Keskin Bayur, Orhan Özyiğit, İrfan Kılınç ve Gülin Ersoy rol alıyor. Eser'de, 1937'de St.Lois'de yaşayan parçalanmış bir ailenin yosulluğa karşı hayatta kalma çabası anlatılıyor.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2010 - 2011 - Tolga Tekin

2010 - 2011 Baykal Saran Yılın Tiyatro Oyuncusu Ödülü, "Yastık Adam" adlı oyundaki Performansıyla Tolga TEKİN'in oldu. İlham YAZAR tarafından sahneye koyulan ve Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmekte olan "Yastık Adam", İrlandalı yazar Martin MacDonagh tarafından kaleme alınmış, çevirisi ise Yusuf ERADAM'a ait. 

19 Mart 1974 doğumlu olan Tolga TEKİN, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu ve aynı yıl halen sanatçı kadrosunda bulunduğu Devlet Tiyatrolarına girdi. Tiyatro oyunlarının yanısıra, bir çok dizi ve filmde de rol aldı. 

 

Lemi Bilgin, Atila Sav, Rüştü Asyalı, Selçuk Yöntem ve Erkal Saran’dan oluşan,Baykal Saran Tiyatro Ödülü Seçici Kurulunun bu yıl için belirlediği Yılın Tiyatro Oyuncusu Tolga Çevik'e ödülü 24 Ekim 2011 Pazartesi günü, Ankara Akün sahnesinde oyunun sahnelenmesinin ardından yapılacak olan törenle verilecek.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2009 - 2010 - Servet Pandur

Baykal Saran adına ve anısına düzenlenen YILIN SANATÇISI ÖDÜLÜ; 25 Ekim 2010 Pazartesi günü saat: 20:00’de Akün Sahnesi’nde düzenlenen törenle ödüle değer görülen Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Servet Pandur’a verilecek.

Lemi Bilgin, Atila Sav, Rüştü Asyalı, Selçuk Yöntem ve Erkal Saran’dan oluşan Seçici Kurul tarafından 2009-2010 Tiyatro Sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Krem Karamel” adlı oyunundaki başarısıyla Servet Pandur “BAYKAL SARAN TİYATRO ÖDÜLÜ”ne  değer görüldü.

25 Ekim 2010 Pazartesi günü Akün Sahnesi’nde gerçekleştirilecek olan tören programına göre: Saat: 20.00’de Krem Karamel adlı oyunun özel temsilini, ödül töreni ve kokteyl izleyecek.

-----------------------
Tiyatro Ödülleri / 2008 - 2009 - Erdal Beşikçioğlu

Baykal Saran Tiyatro Ödülü bu yıl üçüncü kez sahibini buldu. 2008-2009 sezonunda ödülü, Nikolay Vasiliyeviç Gogol’ün eserinden uyarlanan ve Cem Emüler’in yönettiği “Bir Delinin Hatıra Defteri” adlı oyundaki performansıyla Erdal Beşikçioğlu aldı. Ödül her sene Baykal Saran’ın ölüm yıldönümü olan 28 Temmuz’da açıklanıyor ve takip eden ekim ayı içerisinde düzenlenen bir törenle sahibine veriliyor.

Devlet Tiyatroları’nın desteğiyle verilen Baykal Saran Tiyatro Ödülü’ne değer görülen sanatçılar, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Devlet Tiyatroları Baş Rejisörü Rüştü Asyalı, Tiyatrocu Selçuk Yöntem, Tiyatro eleştirmeni Atilla Sav ve Erkal Saran’dan oluşan jüri tarafından belirleniyor. Jüri her yıl tiyatro sezonunda sergilenen eserlerde rol alan sanatçılar arasından ödüle layık görülen “en iyi oyuncu”yu seçiyor. Baykal Saran Tiyatro Ödülü’nü 2006-2007 sezonunda “İki Kişilik Hırgür” adlı oyundaki performansıyla Benian Dönmez, 2007-2008 sezonunda ise “Giordano Bruno” adlı oyundaki performansıyla Durukan Ordu almıştı.

Baykal Saran “en iyi oyuncu” tiyatro ödülü, önceki yıllarda olduğu gibi, bu sene de Ekim Ayın’da eserin temsilinden sonra, törenle Erdal Beşikçioğlu’na verilecek.

Baykal Saran, Türk Tiyatrosunda, üstün oyunculuk yeteneğinin yanı sıra; ilkeli, tutarlı ve ödünsüz sanatçı kişiliği ile öne çıkmış simge isimlerden biriydi.
Adını taşıyan ödül, onun sahip olduğu bu değerleri yarınlara taşıyacak oyuncuları öne çıkarmak için verilmektedir.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2007 - 2008 - Durukan Ordu

28 Temmuz 2006 tarihinde kaybettiğimiz değerli tiyatro sanatçısı BAYKAL SARAN adına her yıl bir sanatçıya verilen “En İyi Oyuncu Ödülü”ne bu yıl Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Durukan Ordu değer görüldü.

Lemi Bilgin, Atila Sav, Selçuk Yöntem, Gülen Saran ve Erkal Saran’dan oluşan BAYKAL SARAN Tiyatro Ödülü Seçici Kurulu; Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Erhan Gökgücü’nün yazıp yönettiği Giordano Bruno adlı oyunda Giordano Bruno’yu canlandıran Durukan Ordu'yu seçti. Ordu'nun ödülü, 27 Ekim 2008 tarihinde Akün Sahnesinde yapılacak ödül töreninde kendisine teslim edilecek.

-----------------------

Tiyatro Ödülleri / 2006 - 2007- Benian DÖNMEZ

2006-2007 Sezonunda Baykal Saran tiyatro ödülünü, Ülkü Tamer'in cevirdiği, Ionescu'nun "İki Kişilik Hır Gür" adlı oyunundaki rolü ile, Benian DÖNMEZ aldı. Benian DÖNMEZ, ilk kez bu sene verilmeye baslanan bu ödülün, ilk sahibi oldu. Oyunu Yunus Emre Bozdoğan sahneye koydu. Fotoğrafta, oyun boyunca sahneyi paylaştıkları, Oktay BAL ile birlikte görülüyor.

Anahtar Kelimeler: baykal saran, baykal saran tiyatro ödülleri, ödül

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir