Haber

Bakırköy Belediye Tiyatrosu Ekim ayında

Bakırköy Belediye Tiyatrosu Ekim ayında

2016.09.30 00:00
| |
0
|
3719


Kıran Resimleri, resmi tarihin kaydetmediği bu karanlık günleri anlatır.

BBT BAKIRKÖY BELEDİYE TİYATROLARI  EKİM  2016 

KIRAN RESİMLERİ  
     
Yazan İnci Aral              
Uyarlayan- Yöneten Emrah Eren

 

İnci Aral'ın 'Maraş Katliamı'ndan bir yıl sonra bölgeye giderek katliamdan sağ kurtulup civar köylere sığınan tanıklarla yaptığı röportajların ışığında kurmacaya aktardığı "Kıran Resimleri", resmi tarihin kaydetmediği bu karanlık günleri anlatır. 

Düğünlerini, cenazelerini, yoksulluklarını ve umutlarını paylaşan insanların, kışkırtmayla kan döküp, komşusuna saldıracak hale getirildiği bu korkunç olayın birebir ya da dolaylı olarak etkilediği dokuz "insan" hayatı anlatılır dokuz ayrı öyküde. Aral, insan aklına sığmayan bu dayanılmaz vahşeti yaşayanları, neden kurban seçildiğini bile anlayamadan hayatları cehenneme dönenleri edebiyat yoluyla toplumsal belleğe kaydeder. Kaleme alırken kullandığı benzersiz dil sayesinde gerçekliğin sertliği kurmacanın ustalığı ile birleşerek her öykünün finalinde bir umut ve barışma fikrini içinde saklar. Hepimizin ihtiyacı olduğu kadar... 

06,07,14,15,22,28 Ekim  saat 20.30’da,  23 Ekim  saat 15.30’da  Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

GÜLÜNÇ KARANLIK  
Yazan: Wolfram Lotz          
Türkçeleştiren , yöneten :  Nurkan Erpulat

Gülünç Karanlık” seyirciyi Afganistan'ın, gerçekte varolmayan, yağmur ormanlarında tekinsiz bir yolculuğa davet ediyor. Somalili bir korsanın savunması ile başlayan oyun, gizli bir görev için Afganistan'da bulunan iki alman askerin izini sürüyor. Onların nehir boyunca süren yolculuğu ve bu yolculukta yaşadıkları karşılaşmalar geçmişten bugüne batının sömürge tarihini hatırlatıyor. Lotz, oyun boyunca süren yolculukta yaşanan karşılaşmalar aracılığıyla batı merkezli düşüncenin ve tarih yazımının baskın söylemini kırarak onu gülünçleştiriyor. Birbirine ustaca teğellenen karakterler ve onların kendine ait dünyaları gülünçleştikçe ortaya bir utanç tarihi saçılıyor. "Azgelişmiş", henüz "medenileşmemiş" olanları medenileştirmek için "iyi niyet"le  barbarlaşanların tarihi bu aslında. 
05, 06, 07,08,28,29 Ekim  saat  20.30’da          
Turhan Tuzcu Sahnesi’nde 

 

YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI 


Yazan: William SHAKESPEARE   
Çeviren: Bülent BOZKURT
Yöneten: Timothy SUPPLE

Yanlışlıklar Komedyası, Shakespeare’in iyi bilinen ama en az sahnelenmiş komedisidir. Olaylar, Efes'te, sınır komşusu iki ülkenin savaşı sürerken geçer. Çılgın ve şaşkın insanlarla dolu büyülü bir atmosferin egemen olduğu oyunda insanlar, daha önce hiç görmedikleri ikiz kardeşlerine, artık bulmaktan ümitlerini kestikleri eşlerine kavuşur, çoğu ise kendi benliklerinin varlığını dahi bilmedikleri yönlerinin ortaya çıktığını görür. Dahi yazarın seyircisini kahkahalara boğarken, savaş, kadın-erkek ilişkisi, kölelik, göçmenlik gibi güncel konularda yine söyleyecek çok sözü var. İngiltere Royal Shakespeare Company yönetmenlerinden Tim Supple'ın rejisiyle sahnelenmekte  olan komedi, yeni sezonun sürprizleri arasında.

01,27 Ekim  saat 20.30          
02,09 ve 30 Ekim saat 15.30'da  Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

LENA, LEYLA VE ÖTEKİLER


Yazan:  Zehra İpşiroğlu          
Yöneten:   Ayla Algan

Lena Ukrayna'daki hayatını arkasında bırakarak aşık olduğu adamın peşinden İstanbul'a gelir.   İstanbul'un  kenar semtlerinden birinde kocası ve iki çocuğuyla beraber, ailesinden ve alışkanlıklarından uzakta kendine yeni bir hayat kurmayı dener. Lena  müslüman olmuştur ve artık adı Leyla'dır. Ancak zorlu yaşam koşulları ve baskılar peşini bırakmaz. Lena ve Leyla arasında gidip gelirken bir kadın olarak kendini tanımlamaya çalıştığı güçlü bir kimlik çatışması yaşamaya başlar. Lena mıdır o, Leyla mı? Yoksa yeniden bir ben mi kurmalıdır kendine? Dramaturji alanında sayısız eser veren Zehra İpşiroğlu'nun duyarlılıkla kaleme aldığı oyun, gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazılmış.   
13,21 ve 27 Ekim  saat 20.30’da Turhan Tuzcu Sahnesi’nde


BEN O İSTANBUL’U ÇOK SEVDİM  


Yazan ve Yöneten:  Özen YULA
İstanbul'un Kızıltoprak semtinde bir apartman... Muhasebeci Mine ile erkek kardeşi Ayhan'ın dairesinde sıradan ve bir o kadar da sıra dışı bir gece. Aniden garip bir konuk gelir elinde valiziyle. Mine Abla’sına hayranlık duyan Fide evinden kaçmıştır. Ayhan ise sevgilisiyle ilk yıldönümlerini kutlama telaşındadır. O sırada Fide'nin annesi Nesrin de evin kapısını çalıverir. Olaylar gitgide karışmaya başlar. Bir de kaybolan para vardır ortalıkta. Nesrin'in şiddet düşkünü kocası Sabit de evine gelmek üzeredir. Ama hayat kocaman sürprizlere gebedir bu apartman dairesinde. Arabesk şarkıların eşlik ettiği bu gecede her şey hem tuhaf hem de tanıdıktır. Kara komedi türündeki oyun; İstanbul'a ve hayata dair hayalleri, hayal kırıklıkları olanların hikâyesi.
08, 20,21 Ekim  saat  20.30’da                
16 Ekim saat 15.30'da    Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

POF'LA PAF  (Müzikli Çocuk Oyunu, 4-10 Yaş)


Yazan: Ergun SAV        
Yöneten: Doğacan TAŞPINAR    

İnsanlar genellikle iyidirler. Onları bazen birileri kötü yapar.Herkes birbirine iyilik yapsa kötüler olmaz. İyilik yapılan insan iyiliği unutmaz. Kötü de yaptığı kötülüklerin farkına varıp onlardan ders çıkarınca bir daha kötü olmamaya çalışır. İşte Pof ile Paf bunun için varlar; dünyaya iyilik getirmek için.Kötülere iyi olabilmenin kötü olmaktan daha kolay ve güzel olduğunu göstermek için. Pof'la Paf'ın hikayesi, Yaşlı Peri'nin dünyaya inemeyecek kadar yaşlanması ve artık yerine genç perilerin geçmesi gerektiği gün başlar. Artık Pof ve Paf dünyaya inip iyilere yardım etmeli, kötülere de iyi olmanın yolunu göstermelidirler.
İki perdelik müzikli oyunumuz, minik izleyicileri iyiliğin yolunda  güzel bir yolculuğa çıkarıyor.
08, 22  ve 29 Ekim  saat  11.00’de   Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

KÖŞE BUCAK İSTANBUL ( Müzikli Ç.O.  06-12 yaş)


Yazan : Özlem SARAÇ        
Yöneten:Yelda BASKIN

Fırıldak ailesi komşuları Mehmet Amca için çok kıymetli olan vazoyu bir kaza sonucu kırar. Vazonun kırılmasına çok üzülen Mehmet Amca, Fırıldak ailesini affedebileceğini ama bunun için bir şartı olduğunu söyler.  Bu şart, kırılan vazonun yenisini  birlikte arayıp bulmalarıdır. Fakat vazoyu bulmak o kadar da kolay değildir. Yine de ailemiz kolları sıvayıp İstanbul kazan kendileri kepçe vazoyu aramaya başlarlar. Ailemiz bu arayış sayesinde bir amaç uğruna birlikte geçirilen vaktin değerini, ailecek bir arada olmanın güzelliğini fark eder. Yaşadıkları şehir İstanbul ile bağlarını güçlendirirler. Kahramanlarımızın oyun boyunca başına gelenler, vazonun bulunup bulunamadığı ise oyuna kalsın.
"Köşe Bucak İstanbul" çocuk seyirciler ve ailelerinin oyun izleme keyfini birlikte yaşamaları hedefi ile 15 ve 26 Ekim saat 11.00’de     Müşfik Kenter Sahnesi’nde


Bilet Fiyatları tam 10 TL, indirimli ve  çocuk oyunu 8 TL
 
              

Etkinlik

Etkinlik Yer Tarih

Anahtar Kelimeler: bbt, bakırköy belediye tiyatrosu, yanlışlıklar komedyası, kıran resimleri, gülünç karanlık, lena leyla ve ötekiler

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir