Haber

BILT, 2023 oyunu Değirmen'le sahnede

BILT, 2023 oyunu Değirmen'le sahnede

2023.09.04 00:00
| |
0
|
1118


Zana Kılıç'ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği "Değirmen" 14, 15, 21 ve 22 Eylül'de Bilkent MSSF Ana Sahne'de

Zana Kılıç’ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği “Değirmen”  14, 15, 21 ve 22 Eylül’de Bilkent MSSF Ana Sahne’de

Çağdaş Türk tiyatro yazarlarının yeni oyunlarını desteklemeyi ve sahnelemeyi hedefleyen Bilkent Uluslararası Laboratuvar Tiyatrosu (BILT), Haziran ayında prömiyer yapan yeni oyunu Değirmen’le tekrar izleyici karşısına çıkıyor. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü bünyesinde kurulan mezunlar tiyatrosu BILT, 2020/21 tiyatro metin seçmelerine katılan oyunlar arasından seçtiği Zana Kılıç’ın Değirmen adlı oyununu Bilkent Üniversitesi MSSF Tiyatro Salonunda 14, 15, 21 ve 22 Eylül’de, saat 20.00’da sahneleyecek.

Ayşe Emel Mesci’nin yönetmenliğini üstlendiği Ali Berktay’ın dramaturjisini gerçekleştirdiği oyunda Salah Tolga Tuncer, Damla Makar, Koray Alper, Haydar Özkan ve Eylül Yolcu, Cem Civan, Burak Toptaş rol alıyor. Oyunun dekor ve kostüm tasarımını Özge Akarsu, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, ışık kumandasını Akın Çalışkan üstlendi. Oyunun müzikleri ise Haji Khanmammadov’a ait.

Zana Kılıç’ın yazdığı Değirmen’in konusu ise şöyle:

Babasının kaybettiği kulaklarını arayan bir genç, kulakları bulma umuduyla bir değirmene gider. Orada bir değirmenci ve bir adamla karşılaşan genç, içeride artık buğday yerine bedenlerin öğütüldüğünü fark eder ve onlardan babasının kulaklarını ister. Değirmenci gence çeşitli görevler verir ve bu görevleri yerine getirmesi karşılığında ona aradığı kulakları vereceğini söyler. Birkaç görevin ardından değirmende insan soyundan olmadığını iddia eden esir bir kadın ile tanışan genç, kadından öğrendikleri karşısında dehşete kapılır ve kadın ile birlikte hareket ederek hem babasının kulaklarını bulmak, hem de kadını özgürlüğüne kavuşturmak için bir çabaya girişir. Genç, sonsuz bir döngü içinde insanlığı “öğüten” bu değirmenden kurtulmayı, kadını özgürlüğüne kavuşturmayı ve döngüyü kırmayı başaracak mıdır?

BILT yeni oyununu sahne okumalarıyla seçti

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü bünyesinde kurulan profesyonel tiyatro kumpanyası BILT (Bilkent Uluslararası Laboratuvar Tiyatrosu), 2019'da Haziran ayında çalışmalarına başladı. BILT’in ilk oyunu 77. Şube'nin yazarı ve yönetmeni Barkın Kenan, 2020 Direklerarası Seyirci ödüllerinde en iyi oyun yazarı seçildi. Topluluk, 2020 yılında tüm yazarlara açık tiyatro metin seçmeleri düzenledi ve gönderilen oyunlar arasından seçilen 10 özgün metin, okuma tiyatrosu ile ilk defa sahnede okundu. Bu oyunlar arasından BILT’in sahnelemek üzere seçtiği oyun ise Zana Kılıç’ın yazdığı Değirmen oldu.

Kurucu Genel Sanat Yönetmenliği’ni Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale’in üstlendiği topluluğun yeni oyunu hakkında Hale şunları söyledi: “BİLT, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunlarıyla kurduğumuz bir tiyatro. İlk oyunumuz 77. Şube’nin başarısının ardından yeni oyunumuzu seyircili sahne okumalarıyla seçtik ve pandemi döneminin ardından tekrar çalışmalarımıza başladık. BILT’in ikinci prodüksiyonu olarak Zana Kılıç’ın Değirmen oyununu değerli yönetmen Ayşe Emel Mesci rejisi ve Ali Berktay’ın dramaturjisi ile, BILT üyeleri, mezunlarımız ve öğrencilerimizle birlikte sahnelemekten memnuniyet duyuyoruz. Çağdaş yazarların oyunlarını sahneye hazırlamak ve Türk ve dünya tiyatrosuna kazandırmak hedefimizi sürdürüyoruz. ”

Değirmen, MSSF Ana Sahne’de  14, 15, 21 ve 22 Eylül tarihlerinde 20.00’de sahneleniyor. Oyunun biletleri bilet.bilkent.edu.tr adresinden temin edilebilir. //


Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü

Anahtar Kelimeler: bilkent tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir