Eğitim

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi  Tiyatro Bölümü

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü

2018.07.17 00:00
| |
0
|
4506


Ülkemizde akademik düzeyde eğitim yapan ilk kuruluş olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünün temeli 1958 yılında...

Tiyatro Bölümü, Tiyatro Tarihi ve Teorisi, Dramatik Yazarlık ve Oyunculuk Sanatı Bilim Dalları bulunmaktadır.

Ülkemizde akademik düzeyde eğitim yapan ilk kuruluş olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünün temeli 1958 yılında bir Tiyatro Enstitüsünün kurulması ile atılmıştır. O yıllarda Muhsin Ertuğrul üniversitede tiyatro eğitiminin gereği üzerinde duran yazıları ile kamuoyuna böyle bir girişime hazırlamıştır. Prof. Dr. İrfan Şahinbaş’ın girişimleri ile tiyatroyu bir bilim dalı olarak ele alan, bu konuda araştırmalar yapan ve eğitim veren bir Tiyatro Enstitüsü kuruldu. 

Enstitünün başkanı Prof.Dr. Bedrettin Tuncel, yardımcısı Prof.Dr. İrfan Şahinbaş oldu. Enstitünün ilk asistanları olarak önce Sevda Şener, çok kısa bir süre sonra Özdemir Nutku kadroya alındılar. Enstitü 1962 ders yılı sonunda, bir enstitü kapsamı içinde ders verilemeyeceği gerekçesiyle kapatıldı. 1964 yılında Tiyatro Kürsüsü adi altında yeniden eğitime başlandığında dört yıllık bir eğitim uygulanıyor ve mezunlara üniversite diplomasi veriliyordu. Kursu Başkanlığına Prof. Dr. Melehat Özgü getirildi. 

Tiyatro Kürsüsü 1981 yılında yapılan yeni düzenlemeyle Tiyatro Bolumu adını aldı.Sahne uygulamalarında görülen gelişim ve ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda, bir atılıma hazır duruma gelen Tiyatro Bölümünde 1987-1988 ders yılından başlayarak yeni bir uygulamaya geçildi. 

Tiyatro Bölümü, Tiyatro Tarihi ve Teorisi ve Tiyatro sanatı Anabilim Dallarına, Tiyatro Sanatı Anabilim Dalı ise Dramatik Yazarlık ve Oyunculuk Sanatı Bilim Dallarına ayrıldı. Bölüme 1988-1989 öğretim yılından başlayarak ön kayıtla öğrenci alınmakta, lisans, yüksek lisans ve doktora aşamalarında eğitim yapılmaktadır.

Dramatik ve Yazarlık Anasanat Dalı
Anabilim Dalı Başkanı V.
Prof. Dr. İhsan ÇİÇEK
+9(0.312) 310 32 80 / 
icicek@ankara.edu.tr

Oyunculuk Anasanat Dalı
Anabilim Dalı Başkanı
Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir ÇEVİK
+9(0.312) 310 32 80 / 1515
cevik@humanity.ankara.edu.tr

Tiyatro Tarihi ve Teorisi Anabilim Dalı
Anabilim Dalı Başkan
Yrd. Doç.  Dr. Nedim YILDIZ 
+9(0.312) 310 32 80 / 1625
yildiz@ankara.edu.tr

Bölüm  Başkanı
Yrd. Doç. Dr.  Abdulkadir ÇEVİK 

+9(0.312) 310 32 80 / 1515
cevik@humanity.ankara.edu.tr

 

Web Sayfası : http://www.dtcf.ankara.edu.tr/tiyatro-bolumu/

Anahtar Kelimeler: Ankara Üniversitesi, dil tarih coğrafya fakültesi, eğitim

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir