Haber

Anadolu Tiyatrosu’nun Köylüsü Nurhan Karadağ

Anadolu Tiyatrosu’nun Köylüsü Nurhan Karadağ

2017.10.21 00:00
| |
0
|
10780


Anadolu Tiyatrosu’nun Köylüsü Prof. Dr. Nurhan Karadağ 22 Ekim Pazar Günü mezarı başında anılacak.

Anadolu Tiyatrosu’nun Köylüsü, tiyatro hocalarının hocası Prof. Dr. Nurhan Karadağ 22 Ekim Pazar Günü mezarı başında anılacak. Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Köy Seyirlik oyunları üzerine yaptığı çalışmalar, yetiştirdiği öğrenciler ve sahneye koyduğu oyunlarla tiyatromuzda derin izler bırakan Prof. Dr. Nurhan KARADAĞ’ı 22 Ekim 2015’de kalp krizi sonucu kaybetmiştik.  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürlüğü yapan Karadağ Türkiyenin en köklü amatör tiyatro topluluklarından Ankara Deneme Sahnesi’nde yıllarca da yönetmenlik yapmıştır. 

Köy seyirlik oyunlarına uluslararası nitelik kazandıran tiyatro ustası 1967 yılında İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali’nde En iyi oyun “Uzundere” ile oyuncu olarak il ödülünü almıştır. Ödül bununla kalmayarak 2006 yılında Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’nde “Tiyatro ONUR Ödülü” gibi yirmiye yakın ödül aldı.

Yüze yakın oyun yöneten Prof. Dr. Nurhan Karadağ, Eski Komedya, Dramatik Köylü Oyunları, Halkevleri Tiyatrosu, Alevi-Bektaşi Kültürü ve Sanatı ve Tiyatro Seyircisi konusunda bilimsel çalışmalar yaptı. Sahne, Televizyon ve Radyo oyunları yazdı. Birçok radyo TV ve filmde oyuncu, sunucu, danışman olarak görev yaptı. Köylü-İşçi-Kentli Tiyatroları, Tiyatronun yaygınlaşması ve Söyleşili Tiyatro konularında uygulamalar yaptı. Oyun yönetiminde ulusal ve çağdaş motiflerle müzik, dans, mim ve resim-heykel sanatlarından yararlanıp koral atmosferler uygulayarak reji biçemleri geliştirdi.

Anadolu Tiyatrosu’nun Köylüsü Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Anahtar Kelimeler: nurhan karadağ

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir