Ödül

AFİFE JALE ÖDÜLLERİ - 2017

AFİFE JALE ÖDÜLLERİ - 2017

2017.04.25 00:00
| |
0
|
9401


Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin, 2016-2017 sezonu sahiplerini buldu...

21. YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ 

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin, 2016-2017 sezonu sahipleri, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli törenle açıklandı.  Her yıl sanat ile iş dünyasını bir araya getiren, bu yıl 21. kez dağıtılan ödüller tiyatromuzu performansları ve emekleriyle zenginleştiren isimlere toplam 15 dalda verildi. 

21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, tiyatro tarihimize geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün sahibi Işıl Kasapoğlu olurken, tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli şahsiyetlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Ayla Algan oldu. Komedi ya da Müzikal dalındaki oyunlara ilk kez geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan “Haldun Dormen Özel Ödülü”ne Hedwig ve Angry Inch layık görülürken, Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına sunulan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun oldu. 

 “Tiyatromuzu Gençler Omuzlayacak...”

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin ilk gününden bu yana geçen 21 yılda tiyatromuzun pek çok değişim geçirdiğini belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, tiyatromuzu ve tiyatroya emek verenleri desteklemek amacıyla başlattıkları ödüllerde ilk günkü heyecanı koruduklarını söyledi. Başağa sözlerine şu şekilde devam etti: 


“Tarihimizden gelen ve halkımızın bizlere uygun gördüğü “kültür-sanat bankası” olma ünvanını bugün layığıyla taşımak adına çalışmalarımız devam ediyor. 73 yıllık tarihimizde asıl uzmanlık alanımız elbette finans oldu. Ancak kültür-sanat alanında da pek çok ilke, pek çok projeye imzamızı attık. Tiyatro bu serüvenimizde en başından bu yana bizler için farklı bir yere sahipti. Tiyatromuzun sembol ismi Muhsin Ertuğrul ile ilk özel tiyatro olan Küçük Sahne’nin kuruluşunda yer almamız, her kuruma nasip olmayacak bir övünç kaynağı. 21 yıldır devam ettirdiğimiz Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale’nin adını yaşatırken, tiyatroya verilen emekleri desteklemeye devam ediyoruz. 


Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri seneler içerisinde ülkemiz tiyatrosunun ayrılmaz bir parçası oldu, her sezon sonunda gelenekselleşen kutlamaya dönüştü. 21 yıldır tiyatromuzun gelişimine ve değişimine tanıklık ediyoruz. Ve bundan tarifi imkansız bir gurur duyuyoruz. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin bu kadar benimsenmesinin önemli nedeni ise açık ve metodik değerlendirme sistemleri ile tiyatromuza hizmet etmeye devam etmesidir. Tiyatromuz emekçilerinin büyük özverisi ile ilerlemektedir. Olağanüstü çabalara el tutabilmek için biz de şeffaf çalışan bir değerlendirme altyapısı ile yenilikleri takip eden, uyarılardan öğrenen ve sahnelerdeki farklılıkları yakalamaya çalışan bir yapı inşa ettik. Bundan sonra da tiyatromuzdaki dönüşümleri yakından takip etmeye ve kendimizi güncellemeye devam edeceğiz.
 
Sezon boyunca gösterdikleri başarılı performanstan ötürü tüm tiyatrolarımızı da ayrıca kutlamak isterim. Gerçekten biz tiyatroseverlere yine çok güzel bir sezon yaşattılar. Aslında bir konuya daha dikkat çekmek isterim. Her geçen sezon adaylar arasında daha fazla sayıda genç arkadaşımızın olduğunu görüyoruz. Hayatı insana farklı şekillerde anlatan tiyatro belli ki bu gençlerimizin omuzlarında yükselecek. Gençlerimizi ne kadar yüreklendirip teşvik edersek, o kadar bu amaca hizmet etmiş olacağız. Gençler yaptıklarına inandıkça bu büyüleyici sanat platformunu omuzlayacaklar. Bu nedenle bizler Yapı Kredi olarak Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri aracılığı ile emekleri ödüllerle yüreklendirmeye devam edeceğiz. Sezon boyunca gösterdikleri başarılı performanstan ötürü tüm tiyatrolarımızı kutluyor, ödül alan tüm sanatçılarımızı tebrik ediyorum.” 


JÜRİ LİSTESİ

Prof. Dr. Merih Tangün (Jüri Başkanı) –Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı, Dublaj Sanatçısı, Yazar

Doç. Aslı Yılmaz – Oyuncu, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı

Ata Ünal – Akademisyen ve Dramaturg, Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanı

Prof. Bengi Bugay - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi, Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımcısı

Candan Sabuncu - Oyuncu

Çiçek Dilligil  - Tiyatro ve Dizi Oyuncusu, MSM Akşam Okulları ve Actor Studio Genel Sanat Yönetmeni ve Tiyatro Eğitmeni

Demet Taner – Sinema - TV Phd. D.,Sanatta Yeterlilik / Doktora

Deniz Gökçer – Tiyatro, Sinema ve Dizi Oyuncusu, Eğitmen

Deniz Yüce Başarır – Editör, Yayıncı, Televizyon Programcısı, Seslendirme Sanatçısı

Ebru Soyuerden – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Tiyatro Ana Sanat Dalı Öğretim Görevlisi, Oyuncu

Engin Uludağ – İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Yeditepe Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümleri Öğretim Görevlisi, Şehir Tiyatroları Rejisörü

Prof. Dr. Esin Küntay – Hukukçu ve Sosyolog, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi

Fatih Gençkal – Oyuncu, Yönetmen, Dünyada Bir Köşe Sahne Sanatları Festivali Genel Sanat Yönetmeni

Güneş Berberoğlu – Oyuncu 

Hakan Silahsızoğlu – Oyuncu, Tiyatro Yöneticisi, Çevirmen

Dr. Leman Yılmaz – İKSV Tiyatro Festivali Direktörü 

Lemi Mark Levitas – Oyuncu, İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü Öğretim Görevlisi

Levent Kurumlu – İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi, Sinema Tarihçisi, Çevirmen, Belgesel Yazarı ve Yönetmeni

Levent Tülek – Oyuncu, Senarist, Yazar

Mine Çerçi – Clout Theatre ve Clockfire Theatre Oyuncusu, Yönetmen ve Yazar

Naz Erayda – Tiyatro Yönetmeni, Prodüksiyon Tasarımcısı

Nergis Çorakçı – Tiyatro Oyuncusu

Onur Karaoğlu – Tiyatro Yönetmeni, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Masumiyet Müzesi Direktörü

Ozan Ömer Akgül – Akademisyen, Oyun Yazarı, Dramaturg

Özkan Aksu – Oyuncu, Drama ve Diksiyon Eğitmeni

Özlem Bahar Öç – Sanat Tarihçisi, Amatör Oyuncu, Çevirmen

Selçuk Borak - Koreograf

Serap Eyüboğlu – İstanbul Devlet Tiyatrosu Oyuncusu, Yönetmen, Eğitmen

Sercan Gidişoğlu – Oyuncu, Akademisyen

Serpil Tezcan – Devlet Tiyatrosu Dekoratörü ve Kostüm Tasarımcısı

Tevfik Bilgen - İş Adamı, DEİK Türk - Yunan İş Konseyi Başkanı

Tijen Par – Oyuncu, Öğretim Görevlisi

Yıldız Tunbul – Uluslararası Opera Sanatçısı, Ses Eğitmeni

YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ VERİLERİ 
-    Jüri üyeleri 21 yılda yaklaşık 2000’in üzerinde farklı oyun izledi. 

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 2017’nin ödülleri henüz belirlenmediği için 1996/1997  - 2015/2016 sezonları arasındaki rakamlara göre;
-    Toplam 82 “özel ödül” verildi.

-    Diğer kategorilerde ise 265 ödül dağıtıldı.

YILIN EN BAŞARILI PRODÜKSİYONU: 20
YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ: 20
YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU: 20
YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU: 20
YILIN EN BAŞARILI YARDIMCI ERKEK OYUNCUSU: 20
YILIN EN BAŞARILI YARDIMCI KADIN OYUNCUSU: 20
YILIN EN BAŞARILI MÜZİKAL YA DA KOMEDİ ERKEK OYUNCUSU: 17
YILIN EN BAŞARILI MÜZİKAL YA DA KOMEDİ KADIN OYUNCUSU: 17
YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI MÜZİKAL YA DA KOMEDİ ERKEK OYUNCUSU:14
YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI MÜZİKAL YA DA KOMEDİ KADIN OYUNCUSU:14
YILIN EN BAŞARILI SAHNE TASARIMI:18
YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI:18
YILIN EN BAŞARILI SAHNE MÜZİĞİ: 20
YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMCISI:20
YILIN EN BAŞARILI EFEKT TASARIMCISI:2
YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK SANATÇISI: 5

-    20 yılda toplam 128 kadın ve 188 erkek sanatçı ödül aldı.

-    Bülent Emin Yarar, 2000, 2005 ve 2010 yıllarında En Başarılı Erkek Oyuncu ödülünü beş yılda bir alarak, en istikrarlı sanatçı oldu.

-    Online sistemin kurulduğu 2012 – 2013 tiyatro sezonundan bu yana toplamda 65 bin 241  oy kullanıldı.

-    2012 yılından beri Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı ödülünün verildiği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bugüne kadar 5 genç sanatçı ödül aldı. 

-    2005 yılındaki törende aldığı Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ile 2009 yılında hayatını kaybeden usta oyuncu Cüneyt Gökçer, ödül sahibi olan en yaşlı sanatçı oldu.

-    Ecem Uzun 22 yaşında, 2014 yılında Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı kategorisinde ödül alan en genç oyuncu oldu.

21 Yılda Neler Değişti?

•    75 kişilik salon sınırlaması kaldırıldı. 

•    Alternatif tiyatrolar da izlemeye alındı. 

•    Oylama Kurulu, Seçici Kurul ile birleşti. Jüri tek çatı altında toplandı.
 
•    Jüri üyeliği süresi 3 yıl olarak belirlendi.

•    Jüri içerisinde Yapı Kredi çalışanlarının bulunamayacağına dair kural konuldu. 

•    Yeni sistemde Yapı Kredi yöneticileri, Salih Başağa başkanlığında, İcra Kurulu olarak yönetim fonksiyonunu sahiplendi. Bu isimler değerlendirme ve oylama tarafında yer almadı.

•    Yönetmelik hazırlanarak sürecin nasıl işleyeceği yazılı hale getirildi.

•    Yeni bir online takip sistemi oluşturuldu. 

•    Bu sistem tüm sezon oyunlarının takip edilmesine olanak tanıdı.

•    Sistemde oyunların en yakın gösterim tarihlerinden, künyelerine, oyun hakkında özet bilgiden, oynadıkları tiyatroların iletişim bilgilerine kadar her bilgiye yer veriliyor.

•    Jüri üyelerinin bu online sisteme girerek oyunlar hakkındaki tüm bilgilere kolaylıkla erişmesine imkan sağlanıyor.

•    Jüri üyeleri her sene 15 Mart itibari ile bir sonraki yılın 15 Mart’ına kadar İstanbul’da ilk kez sahnelenen profesyonel tiyatroları yerinde takip ediyor. 


•    Oyunu seyrettikten sonra her jüri kendine özel şifresi ile online sisteme girerek değerlendirmesini yapıyor. 

•    Bu değerlendirmeye amatör, gençlik ve çocuk oyunları dahil edilmiyor. 

•    Ödüle aday olacak oyunların tiyatro sezonu içinde en az 10 gösterim gerçekleştirmiş olması ön koşul olarak kabul ediliyor.

•    Adayların açıklandığı tarihten sonra 10 gösterim yapılacağı kesinlik kazanan oyunlar jüri takdir yetkisiyle değerlendirmeye alınıyor. 

•    Bu şartları yerine getiren oyunların herhangi bir dalda aday gösterilebilmeleri için en az dokuz jüri tarafından izlenmiş olması şart koşuluyor.

•    Jüri üyeleri tiyatrolara davetiye talebinde bulunmadan, oyunları bilet satın alarak izliyor.

•    Oyuncu kategorilerindeki Müzikal / Komedi ayrımı kaldırıldı. Aday sayıları tüm kategorilerde 5’e çıkartıldı. 

•    Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 20. yılında Türk Tiyatrosu’nun duayeni Haldun Dormen’e teşekkür etmek ve onurlandırmak amacıyla 2016 yılından itibaren özel ödül kategorilerine 

“Haldun Dormen Özel Ödülü”nü ekledi. Bu ödül yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal oyununa verilmeye başlandı. 

Anahtar Kelimeler: afife jale ödülleri, afife jale

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir