Festival

Adana Tiyatro Festivalinde 2. Hafta

Adana Tiyatro Festivalinde 2. Hafta

2018.03.30 00:00
| |
0
|
5192


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 20’ncisi düzenlenen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali,

SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ’NDE İKİNCİ HAFTA PROGRAMI 

DEVLET TİYATROLARI - SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ’NİN İKİNCİ HAFTASI, İSPANYA’DAN “YLLANA’NIN EN İYİLERİ ” OYUNUYLA BAŞLIYOR

İSPANYA’DAN “YLLANA’NIN EN İYİLERİ” VE ‘‘YALNIZLAR’’, TÜRKİYE’DEN “MAĞRUR FİL ÖLÜLERİ”, “JOKO’NUN DOĞUM GÜNÜ”, “BEN FRIDA KAHLO” VE ‘‘TAC’IN NÖBETÇİLERİ’’ OYUNLARI SAHNEDE OLACAK


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 20’ncisi düzenlenen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, ikinci haftasında yerli ve yabancı oyunlarla hız kesmeden devam ediyor. Yllana Tiyatrosu ‘‘Yllana’nın En İyileri’’, Semaver Kumpanya ‘‘Mağrur Fil Ölüleri’’, Kulunka Tiyatrosu ‘‘Yalnızlar’’ ve Yolcu Tiyatro ‘‘Joko’nun Doğum Günü’’ oyunları 1 - 9 Nisan 2018 tarihleri arasında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde tiyatroseverler için perdelerini açacak. Ankara Devinim Tiyatrosu ‘‘Ben Frida Kahlo’’ ve B Planı ‘‘Tac’ın Nöbetçileri’’ oyunuyla Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Genç Sahne’de olacak.


Farklı oyunlarıyla festivale renk katan İspanya Yllana Tiyatrosu, bu yıl ‘‘Yllana’nın En İyileri’’ adlı yeni oyunuyla izleyici karşısına çıkıyor. 25’inci yaşını kutlayan topluluğun yeni oyunu, en popüler gösterilerinin en iyi skeçlerinden oluşuyor. Tamamen sözsüz olarak oynanacak oyun izleyiciye gülmeyi garanti ediyor.

Semaver Kumpanya’nın sahnelediği ‘‘Mağrur Fil Ölüleri’’, tiyatroseverleri 1969 yılına götürerek nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Temposu hiç düşmeyen oyun, evli bir çifti canlandıran Cahit ile Belkıs’a yılbaşı gecesi gelen gizemli kutu üzerinden dönemi mercek altına alıyor. Toplumsal ve siyasal düzenin bireyin yaşamına etkilerini tartışan iki kişilik oyun Mağrur Fil Ölüleri, tiyatroseverleri gizemli ve bir o kadar da keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.


Festivalin İspanya’dan ağırladığı bir diğer topluluk Kulunka Tiyatrosu ‘‘Yalnızlar’’ oyunu ile tiyatroseverlerle buluşuyor. Yalnızlığı ve aile üyeleri arasındaki iletişim eksikliğini konu alan oyun, ‘yalnızlık’ temasını maske tiyatrosuyla ve tek bir kelime edilmeden anlatmaya çalışıyor. Tebessümün yanı sıra önemli mesajlar da veren oyun, asla pes etmemenin, küçük heveslerden vazgeçmemenin, kararlılıkla ve ciddiyetle mücadele etmenin altını çiziyor.


Yolcu Tiyatro çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland Topor’un ‘‘Joko’nun Doğum Günü’’ oyunu ile perdelerini açıyor. Yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile Projection Mapping teknolojisini birleştirerek sahneye taşınan oyun, su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor ve sistemi absürt bir anlatımla eleştiriyor. Geçen yıl 7 farklı tiyatro ödül jürisinden toplam 13 dalda ödül alan oyun, tiyatroseverleri hem güldürüyor hem de sistem üzerime düşünmeye davet ediyor.


Perde, genç tiyatrocular için açılacak

Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, ikinci haftasında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Genç Sahne’de yerli iki genç tiyatro topluluğunu ağırlayacak. Ankara Devinim Tiyatrosu ‘‘Ben Frida Kahlo’’ oyunu, B Plan ise ‘‘Tac’ın Nöbetçileri’’ oyunu ile izleyicinin karşısına çıkacak. ‘‘Ben Frida Kahlo’’ oyununda Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hikayesi anlatılıyor ve oyun Frida Kahlo’nun Meksika’da gerçekleştirdiği ilk ve son resim sergisinde geçiyor. Çağdaş yazar Rajiv Joseph‘in kaleme aldığı ‘‘Tac’ın Nöbetçileri’’ oyunu ise Tac Mahal‘in açılışından önce onu korumakla görevli iki nöbetçi üzerinden bir toplumun güzellik anlayışını ve bu anlayışın sonuçlarında verilen bürokratik kararların ne kadar doğru olabileceğini anlatarak tiyatroseverleri tarihte yolculuğa çıkarıyor.

 


www.sabancivakfi.org

Anahtar Kelimeler: Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, adana devlet tiyatrosu, adana

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir