Haber

Aç Köpekler New York'ta !

Aç Köpekler New York'ta !

2017.05.02 00:00
| |
0
|
5563


Oyunun okuması 1 Mayıs 2017’de saat 20:00’da Segal Theatre’da yapıldı.

ABD’nin New York şehrinde 2017 Mayıs’ında Martin E. Segal Tiyatro Merkezi (The Martin E. Segal Theatre Center) tarafından uluslararası bir edebiyat festivali olan “2017 PEN World Voices Festival of International Literature” düzenlenecek. Festival; savaş, sanat, felsefe, hayaller bağlamında global çapta kültürlerarası bir diyalog oluşturma ve geliştirme gayesi ile gerçekleştiriliyor.
1-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festival, 5 kıtadan dünya çapında saygın 9 oyun yazarının oyunlarına ev sahipliği yapacak. Festivalde metinler okuma tiyatrosu formu ile sergilenip sonrasında oyun yazarı ile söyleşi gerçekleştirilecek.
Türkiye’yi temsilen ise Şermola Performans’tan Mirza Metin, 2013 yılında yazdığı “Aç Köpekler” oyunu ile katılacak. Oyunun okuması 1 Mayıs 2017’de saat 20:00’da Segal Theatre’da yapılacak. Lucy Wood tarafından İngilizceye çevrilen metin, Dan Safer’in yönetmenliğinde okunacak.

Oyun, ailesini savaşta kaybeden doğulu ikiz kardeşler Beşer ve Beşir’in ergen yaşlarda İstanbul’a göç edişlerini ve metropolde kayboluşlarını konu alıyor. Metropolde yolları ayrılan kardeşlerin uzun yılların ardından yolları tekrar kesişir. Bir dolandırıcı olan Beşer, çaldığı bir para kasasıyla perdecilik yapan Beşir’in evine gelmiştir.
Altıdan Sonra Tiyatro projesi olan ve “Altı Üstü Oyun” kapsamında yazılan “Aç Köpekler”, 9 Şubat 2015’te Cem Uslu yönetmenliğinde Kumbaracı50 prodüksiyonu olarak sahnelenmişti. Sermet Yeşil’in rol aldığı oyun iki sezon gösterilmişti. Oyun, 2016’da ise Avrupa çeviri ve yayıncı ağı olan Eurodram’ın Türkiye seçkisinde birinci seçilmişti.

Festival ile ilgili detaylı bilgiye ve programa aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
http://thesegalcenter.org/events-list/category/pen-world-voices/

Anahtar Kelimeler: Aç Köpekler, mirza metin, cem uslu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir