Ödül

8. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri - 2020

8. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri - 2020

2020.05.23 00:00
| |
0
|
25928


2013’de verilmeye başlayan Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri, seçici kurulun yıl içinde izlediği ve en çok beğendiği sanatçı ve oyunların...

2013’de verilmeye başlayan Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri, seçici kurulun yıl içinde izlediği ve en çok beğendiği sanatçı ve oyunların adlarını tiyatro tarihinin sayfalarına yazmak için verilmektedir.

Salgın hastalıktan ötürü tiyatroların salonlarının 13 Mart’ta kapatılması nedeniyle bu tarihten itibaren 30 Nisan’a dek görmeyi planladığımız oyunları izleyemedik. Önümüzde iki seçenek vardı, yeterli sayıda arkadaşımızın izlediği oyunları değerlendirmek ya da bu yılın ödüllerini iptal etmek. Şu sırada herbirinin büyük sıkıntı içinde olduğunu bildiğimiz tiyatrolarımıza bir soluk da biz verebilmek için önceki yıllardaki ödül sürecimizi uygulamaya karar verdik. Yeterince sayıda seçici kurul üyemizin izleyemediği oyunları, eğer oynanmayı sürdürürlerse gelecek yılın seçkisinde değerlendireceğiz.

Bu yıl, yeterli sayıda izlendiği kanısını taşıdığımız 58 oyunu 20 dalda değerlendirdik. Seçkide yer alan oyunların adları ve künyeleri grubun internet sitesinde görülebilir.

Bu yıl, Aydın Ergil, Aysel Sakarya, Nevzat Yıldıran, Nurdan Ergil, Nursen Öztürk ve Saime Alkan‘dan oluşan Seçici Kurul, toplantılarını sanal ortamda gerçekleştirdi.

Yılın En İyi Oyunu Ödülü, Lynn Nottage’ın yazdığı, Tiyatro Pera’da Zeynep Özden’in çevirip yönettiği “Ter” adlı oyuna verilmiştir. Oyunda, 2000’li yıllarda ABD’de yaşanan gerçek olaylardan yola çıkarak ekonomik buhranların işçi sınıfına etkileri dile getirilmektedir.

Yılın En İyi Komedisi Ödülü ise, Molière’in yazdığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Tolga Yeter’in sahneye koyduğu “Hastalık Hastası”na verilmiştir.

En İyi Küçük Salon Oyunu Ödülü ise, Mihail Bulgakov’un yazıp Küçük Salon’da Emre Tandoğan’ın uyarlayıp yönettiği “Köpek Kalbi” ile Yakup Turğut’un yazıp, Voll Nokta’da Sultan Ertuğrul’un yönettiği “Estarabim” adlı oyunlar arasında paylaştırılmıştır.

Seçici kurul, 30 kişiden oluşan Ekin Yazın Dostları Seyircileri grubuna bu yıl 5 oyun önermiştir. Bu oyunlar grup tarafından toplu olarak izlendikten sonra sanatçılarla tartışılmıştır. Grup yıl sonunda bir değerlendirme yaparak Ekin Yazın Dostları Seyircileri Ödülü’nü Gestus’da Gökhan Erarslan’ın yazıp yönettiği “Orijinal Günahlar” adlı oyuna vermiştir.

Ödüller, kısıtlamalar kalktıktan sonra tarihi belirlenecek törende sahiplerine verilecek.

Kararlarımızın tiyatro dünyamıza katkısının olmasını diliyoruz.

Anahtar Kelimeler: ekin yazın dostları, ekin yazın dostları tiyatro ödülleri

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir