Festival

12. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali

12. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali

2024.06.26 00:00
| |
0
|
2484


Gelecek beklenen değil de yaratılan bir şey olduğunda, onu bilme arzusu da ondan korkma duygusu da azalacak

TAKSAV 12. ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ 29 KASIM – 09 ARALIK 2024 TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞECEK FESTİVALİN BU YILKİ TEMASI “G E L E C E K”


Cervantes, “Karanlık uzun sürdüyse güneşin doğuşu yakındır,” der. Günü doğuracak irade ise birbirinden öğrenerek, üreterek ve gelişerek güçlenebilir. Gelecek kendiliğinden oluşmuş bir yığın değil, geçmişin ve bugünün bıraktığı taşlar üzerinden yükselecek bir anıt gibidir. Sanatın görgüsü, bilgisi, umut yayan sevinci ve üretme bilinci; geleceği yontar.
Subcommandante Marcos, “Zapatistalar geleceğe hitap eder. Sözlerimizin bugüne uymadığını fakat tamamlanmamış bir bulmacayı tamamlamak üzere sarf edildiğini söylemek istiyorum” diyor. Bugün söylediklerimiz, bugün ürettiklerimiz, bugün sahnelediklerimiz, yarının sorularına birer yanıt aslında. Gelecek, tam da bu yüzden dünü ve bugünü içinde barındırıyor.

Gelecek beklenen değil de yaratılan bir şey olduğunda, onu bilme arzusu da ondan korkma duygusu da azalacak, onu üretme ve inşa etme tutkusu artacak.
Bugünü anladığımızda ve değiştirmeye çabaladığımızda, gelecek öngörülebilir olacak.

Sahnelerde sanatın gücünü kanıtlayan ütopyalar ve distopyalar, dün olduğu gibi bugün de; kahve fallarından, çiklet kâğıtlarından, yıldızlı gecelerden çıkmış kehanetlerin değil bugünü anlayan yaratıcı gözlem gücünün sonucu olacak.
Gelecekte umut arayanlar, dünün umutlu hikâyelerinden feyz alacak, bugünün başarılarının üstüne bir taş daha koyacak.
Kara bulutların kolay dağılmadığını görüp yılgınlığa düşenler, milyonların estirdiği rüzgârla yağan yağmurda ıslanıp kendilerine gelecek. Brecht’in bildiği ve söylediği gibi, “Ormanlar daha gür olacak, daha gür. Tarlalar daha çok şey verecek, daha çok şey. Şehirler daha canlı olacak, daha canlı.”
Geleceğe biraz daha umutla bakmaya başladığımız bir yılda, bu yılki temamızı GELECEK olarak belirliyoruz. TAKSAV Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin 12’incisİ için başvurularımızı almaya başlıyoruz. Geleceği bugünden kuran siz değerli tiyatro emekçilerinin üretimlerini bekliyoruz.

Anahtar Kelimeler: uluslararası izmir tiyatro festivali, taksav

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir