Haber

"Yine Başladılar Şarkılarına" Aydınlı İzleyicileri Büyülüyor

2019.03.17 00:00
| |
0
|
4915


Max Frisch'in aynı adlı eseri harika bir yorum ve muhteşem prodüksiyonuyla seyircileri büyülemeye devam ediyor.

18 Ocak 2019 tarihinde birincisi düzenlenen 1. ULUSAL MUZAFFER İZGÜ TİYATRO FESTİVALİ ilk gün programında prömiyeri yapılan oyun, büyük beğeni toplamıştı. 19 Şubatta yeniden sahne diyen Efeler Belediye Tiyatrosu oyuncuları yönetmenleri ve hocaları Arkın SELEK ile birlikte büyülü bir dünya yarattıklarını bir kez daha gösterdiler.

 Salonun tamamen dolu olduğu bir sahnede, tüm ekibin yüreğini ortaya koyarak oynadığı oyunun doyumsuz güzellikte olduğu seyirci yorumuna da yansımış. Oyun sonrası izleyicilerden Cevdet POLAT'tan aldığımız yorum, oyunun etkileyiciliğini özetliyor aslında.

“Sen hiç çocuklarla kadınlara ateş ettin mi baba?” Soru, oyunda babaya sorulsa da sistemin dişlerinde kendine yer tutan herkese sorulmuş gibiydi. Güncel ve kişisel kaygılarımızla öğrettiklerimiz ya da öğretemediklerimiz, yaşanacak acıların ve günahların duvarlarına konulmuş bir tuğla gibi. Max Frisch, adına savaş denen ölümün annesini sorgulamalarla anlatıyor her şeyi.

Umutları, düşleri, yarınları, sevgilileri, endişeleri ve hırsları olan insanların kendisi gibi duygulara sahip ama kendisine benzemeyen insanları neden, nasıl öldürdüğünü sorguluyor.

Aslında ozan olmak isteyen ama savaşa gönderilen asker Benjamin, parçası olduğu savaşın kurbanı olan ve kucağındaki bebeğe “Daha bahar gelecekti, sana baharı anlatacaktım.” diyen kadına, “ Ölmeseydik belki sana âşık olacaktım, belki sevgili olacaktık.” dediği sahne, yaşadığımız ülkenin de en önemli sorusu gibiydi.

Ve sahne... İnanılmaz bir performans, inanılmaz bir oyun... Sahnede devleşen oyuncu kadrosu... Perde arkasında sahnenin ortasına yüreğini sermiş insanlar...

Daha önceki oyunlarında komedi oynayan ve kurnaz içten pazarlıklı tiplemesi tam ezberimize girecekken dev bir oyun oynadı Seyfi ALTINDİŞ hocam. Her dakikada, büyüdü büyüdü adeta sahneden solana sindi. Öğretmenlik mesleğinden olsa gerek tane tane kulağınıza fısıldıyor oyunu.

Harikaydı, muhteşemdi. İzlemeyen arkadaşlarıma şiddetle, ısrarla tavsiye ederim. Bir buçuk saate belki yirmi kitap okuma kazanımı sağlayacaksınız.

Yönetmen Arkın Selek'ten başlayıp Seyfi hocama, diğer sahne emekçilerine ve selamlamada bizi selamlayan küçük kızın elindeki pelüş bebeğe kadar hepinize saygıyla alkışlar.

Korkunun tanrılaşmadığı bir dünya kurma düşümüzü korumak umuduyla."

Efeler Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Arkın SELEK, giderek yükselen yönetmenlik kariyerinde çok daha güzel oyunlar sahneleyeceğinin sinyallerini veriyor, çıtasını sürekli yükseltiyor. Her oyunlarında salonu hıncahınç dolduran seyircisine büyülü saatler yaşatmaya devam ediyor.

Tiyatro adına ne büyük bir kazanım. Yolunuz açık olsun.

Anahtar Kelimeler: yeni başladılar şarkılarına, efeler belediye tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir