Haber

"Merhaba Gölgem Özbekistan'dan Yola Çıkıyor.

2024.06.25 00:00
| |
0
|
552


Ali Eyidoğan'ın yazdığı, "Merhaba Gölgem" adlı sözsüz çocuk oyunu, Nurhan Uslu'nun rejisiyle Kaşkadarya Devlet Kukla Tiyatrosunda sahnelenecek...


“MERHABA GÖLGEM” ÖZBEKİSTAN’DAN YOLA ÇIKIYOR

Ali Eyidoğan’ın yazdığı, “Merhaba Gölgem” adlı sözsüz çocuk oyunu, Nurhan Uslu’nun rejisiyle Kaşkadarya Devlet Kukla Tiyatrosunda sahnelenecek. Kendi gölgesini gören bir çocuğun ondan korkması ve daha sonra yavaş yavaş gölgesine alışması konu edilen oyunda çocukların gölgelerinden korkmamaları gerektiği anlatılıyor. 
Merhaba Gölgem, çocukların hayallerine fırsat veren, kendisini kahramanın ya da gölgesinin yerine koyması için tasarlanan bir gölge oyunu. 
Özbekistan Tiyatro Birliği Uluslararası İlişkiler Bölüm Müdürü Doç. Dr. Aybek Kopadze Veysaloğlu’nun davetiyle, Özbekistan’a giden, yönetmen ve oyuncu Nurhan Uslu 14 Haziran’da oyunun çalışmalarına başladı. Temmuz’un ilk haftası Özbekistan’da seyircilerle bulaşacak oyun hakkında Uslu şu açıklamayı yaptı: “Dünyanın her yerinde dil engeli olmadan anlaşılabilecek, evrensel bir perspektifle yaklaştığımız, hareket temelli bir oyun hazırlıyoruz. Ekip olarak, heyecanlıyız ve herkesi heyecanımıza ortak olmaya davet ediyoruz.”


Oyunun ilk uluslararası gösterimi kasım ayında  Mardin Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivalinde olacak ve çeşitli ülkelere ve festivallere konuk olmaya devam edecek. 

Oyunun künyesi: 

UZBEKİSTAN
Qashqadaryo viloyat qo‘g‘irchoq teatri


MERHABA GÖLGEM


Hikaye: Ali Eyidoğan
Rejisör: Nurhan Uslu
Koreografi: Nazım Özgürsu Uslu
Proje Sorumlusu: Aybek Veysaloğlu
Teatr direktori – Eshmuradov Elbek
Ovoz operatori – Egamnazarov Faxriddin
Chiroq ustasi – Maxmudov Umarbek
Rassom – Mamatov Mirzohid

Aktyorlar:
G‘ulomov Azizjon
To‘yliyev Muhriddin
Hakimov Xurshid


Haber: Serkan Fırtına 

Anahtar Kelimeler: ali eyidoğan, özbekistan

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir