Ödül

  Günersel Seneca Şiir Ödülünü Atatürk'e ithaf etti

Günersel Seneca Şiir Ödülünü Atatürk'e ithaf etti

2023.10.15 00:00
| |
0
|
2538


İtalya'da Felsefi Sanatlar ve Bilimler Akademisi'nin Uluslararası Seneca Şiir Ödülünü kazanan Tarık Günersel...

 
     İtalya’da Felsefî Sanatlar ve Bilimler Akademisi’nin Uluslararası Seneca Şiir Ödülünü kazanan Tarık Günersel tören için eşi Füsun ve kardeşi Şen Günersel ile Bari’ye gitti. Ödül Töreni 14 Ekim akşamı 12 yüzyılda yapılmış bir kale olan Castello Normanno-Svevo’da düzenlendi.  
   
     Ödülü Seneca Ödülü Başkanı Dr Massimo Massa’dan alan Günersel yazdığı Neron ile Agrippina oyununda kardeşi Şen’in Octavia (1994) kendisinin ise Seneca (2006) rolünde oynadığını belirtti. Çocukken annesinin götürdüğü İtalyan operası Palyaçolar’dan etkilenişini anlattı. Gramsci çevirisi ile eşi Füsun Günersel’in Pirandello çevirisine değindikten sonra şöyle dedi: “Bilim, felsefe ve güzel sanatlar önemli ise, Atatürk önemlidir. Taliban Afganistanı ile modern Türkiye arasındaki temel fark Atatürk’tür. Bu ödülü laik cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e armağan ediyorum.” 

 

   Bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmaya 450 kadar şair katılmıştı. Günersel’in şiir dosyasını Akademi’nin Türkiye elçisi Serpil Devrim hazırlamış, Türkçe ve İngilizce olan üç şiiri soprano Burcu Bükem Kuru İtalyancaya çevirmişti. 

     İspanya’ya yerleşen Belçikalı şair Germain Droogenbroodt ikinci, Romanya’dan Elena Spataruise ise üçüncü seçildi. Arnavutluk’tan Agim Bajrami, Nikaragua’dan Julio Garcia Chavarria, Kolombiya’dan Rut Vargas Vivas, İran’dan Hamid Nazarkhah Alisarai, Peru’dan Norma Marina Solis Zavala, Hindistan’dan Khursheed Ahmad Wani, Libya’dan Souad Khalil, Tunus’tan Raja Naggara, Sırbistan’dan Martin Prebudjila, Çin’den Dazang Chen, Suudi Arabistan’dan Nasser Alshaikhahmed, Güney Kore’den Kim Wansoo ve Mısır’dan Fatma Wehidy mansiyon kazandı. 

Anahtar Kelimeler: Tarık Günersel, İtalya Felsefî Sanatlar ve Bilimler Akademisi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir