MAKALELER

Kültürlerarası Tiyatro Üzerine Söyleşiler

2003.04.06 00:00
| | |
4331

Özünde dünya kültürleri arasında kaynaşmayı ve farklı kültürlerin bir araya getirilmesini amaçlayan kültürlerarası tiyatro,,,

 

Özünde dünya kültürleri arasında kaynaşmayı ve farklı kültürlerin bir araya getirilmesini amaçlayan kültürlerarası tiyatro uygulamaları çok tartışılmaktadır. Batı tiyatrosunun doğunun kültürel mirasını, o kültürü benimsemeden sahneye taşıması, doğulu birçok eleştirmen tarafından kültürel sömürü olarak nitelendirilmektedir.
 
    Bu çalışmada yer alan söyleşiler tiyatroya emek vermiş seçkin akademisyen, yönetmen, oyuncu ve dramaturgların kültürlerarası tiyatro hakkındaki düşüncelerini kaydetmek amacı ile bir araya toplanmıştır. Sayın Prof. Dr. Sevda Şener, Prof. Dr. Bozkurt Kuruç, Prof. Dr. Ayşegül Yüksel, Prof. Dr. Yusuf Eradam, Ferdi Merter, Erhan Gökgücü, Tamer Levent, Özcan Özer, Dr. Deniz Taşkan ve Dr. Erkan Ergin ile gerçekleştirilen söyleşiler hala tartışmalı bir terim olan kültürlerarası tiyatronun ülkemizdeki yerini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. 

    Kitap Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı, Tunalı Hilmi Cad. 72/10, Kavaklıdere/Ankara
 
    TEL: 0 312 427 85 88, [email protected]) ya da Başkent Üniversitesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, Eskişehir Yolu 20 km. Bağlıca/Ankara (Tel: 0 312 234 1010 / 2031, [email protected]) adreslerinden ücretsiz temin edilebilir.

Anahtar Kelimeler: Kültür, tiyatro0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir