MAKALELER

Tiyatro Oyun Eleştrileri Ve Sanatın Diğer Dallarına Dokunuşlarım ..

KİTAPLAR: Tiyatro Oyun Eleştrileri Ve Sanatın Diğer Dallarına Dokunuşlarım ..
0
|
10056


TİYATRO OYUN ELEŞTİRİLERİ VE SANATIN DİĞER  DALLARINA DOKUNUŞLARIM ..                                                                 
 

2000-2020                                     
                                                           
KİTABI NEDEN YAZDIM ? 

Uzun süre bu kitabın oluşma aşamasında özellikle biçimsel ve de özsel anlamda  üzerinde düşündüm,sorguladım.

Madalya  almayacağımı aslında biliyordum.Öğrencilerimi,gençleri düşündüm ve  bu kitabın yirmi(20) yıllık dönemi ve  önemli sanatsal figürlerin sessiz  sebeplerinden biri olarak  önemsedim,ilgili yıllarla  aynasal yakınlık kurdum.

Akademik ve eleştiri yazım hayatımdan  izler taşıyacak yine bu çalışmaya tamamiyle alandan gelen çok önemsediğim azınlıkta olan değerli hocalarımın sayılarının gittikçe az olması nedeniyle kendimce ünvasal anlamda da gereksinim olduğuna  inandım.

Naif olmayan bu tip sebeplerin aslında beni yönlendirmesi dışında yurt dışında bulunduğum pandemi öncesi dönemlerde gördüğüm , araştırdığım  yeni çalışmalarda özgeçmiş veya öztanıtımın genellikle yazarın çok kısa ya da kendisini tanıyan çalışma arkadaşları,eğitim ve öğretiminde  kendisine katkısı olan isimler dışında yine kendisinin yetişmelerinde katkısı olduğu öğrencilerinin değerlendirmeleriyle yaptıkları yorumların bir bütünün parçası  olarak seçilen kişilerin mükemmele yakın yazarın özgeçmişini oluşturmasını görmem bu kitap için  gerçek hareket noktamı oluşturmuştur. 

2020 yılının mart ayında genel olarak Covid 19 salgını nedeniyle toplumsal yaşamda başlayan  maske,mesafe ve temizlik olarak yıla değişiklik anlamında sıkıntı getirmiş, hareket alanlarında getirilen kısıtlama,insansızlaşma,yabancılaşma  ve ekonomik daralmanın getirdiği sıkıntıları çoğaltmış.Tiyatro,sinema,müzik alanlarında tam sessizlik ,ümitsizlik tanısını yaşatmış.Sanat ve kültür ortamını çölleştirmiştir. 

Ev yaşamına yapılan hızlı dönüş ,online çalışma –alışveriş ,kargo şirketlerinin farklı anlayışla hayatımızda öne çıkışı sağlanmış. Doğaya dönüş , mutfakta yeniden tüm bireylerin ilgiyle  buluşması  vb durumların yarattığı sürekli hastalığın baskısı ,psikolojik tahribat  önce günlük hayatımızda daha sonra toplumda hepimizi fazlasıyla tedirgin etmiş ve etkilemiştir.  

2017 yılında kişisel anlamda hiç beklemediğim Haziran ayında , annemle   ayrılığımızı oluşturan sevgi boşluğunun güçlü etkisinin iletişim ve ilişki anlamında beni zorladığı yine bu dönemde daha da  sağlam doku bulma nedeni olarak bu ortam  tedirginliğimin iyice artma nedeni olmuştur.

YALNIZLIK İÇ HESAPLAŞMA..
Yalnız olmak  annemin bu dönemde yanımda olmaması anlamında  oğlum ve eşimin varlığına rağmen beni biraz zorladı.Korktum.Bu korku benim kendimle yüzleşmemi getirdi.Sancılı dönemin ardından uzun zamana yaydığım düşüncemi toplamayı ,güzelliklere dönüştürerek hedefime ulaşmamın gerekliliğine önce kendim inandım.Sanatın disipline olma yolunda özelliğiyle birlikte iyileştirici büyüsüne inanarak çekincelerimi geriye attım.Vazgeçilmez aşkım sanatla vazgeçilmez özlemim olan anneme üçüncü (3)yılda  armağan etme konusunda kararlılığım beni kitap çalışmasında müthiş ivme kazandırarak buluşturmuştur.

SÜSLÜ KALEMLERİMİ MASAYA,FARIMI GÖZÜME,KÜPELERİMİ KULAĞIMA TAKTIM  VE…
Çok kısa sürede kendimi toparlamış.Süslü kalemlerim ile yeniden oluşan bakımlı halimle masamın başında olmayı başarmıştım.

Bu süreç arkamda sakladığım otuz (30) senelik akademik , eleştirmen,yazar  olarak alanın tam ortasında yaşadığım çalışma hayatıma   ait düzenlemeyi  yeniden gözden geçirmemi de  sağlamış. Dünü kendimce,kendimi  gün ışığına çıkartma çabası ile öz tanıtım veya özgeçmişimi elli (50) öğrencim üzerinden ama farklı yılları aynı ya da değişik yapıda okuttuğum devlet,vakıf üniversitesinde buluştuğumuz  anlayışla öğrencilerime  çağrıda bulunarak gerçekleştirmiş.Çağrıma inanılmaz nezaket ve sevgiyle gelen cevaplar ile‘ALTIN KALEMLER BÖLÜMÜ’oluşturulmuş ve mutluluğum kendi sınırlarımı bile gerçekten zorlamıştır.

ALTIN KALEMLER VE YORUMLARI  VE DİĞER BÖLÜMLER..
Annemi kaybetmem ve pandemi  yorgunluğu ardından gelen kitap çalışması  Türkiye de biçimsel ve özsel  anlamda oluşturduğum oluşturabilme başarısını elde ettiğim  ve yine ilk olma başarım olan bu kitap çalışması benim  hücrelerimi yenileyerek yeniden yaratmıştır.

İçerik anlamında yaptığım yaklaşım ise ;

1)
Tiyatro ;Oyun ,Müzikli Oyun ve Müzikal,Çocuk Oyun Eleştirileri
Sinema Eleştirileri
Dizi Eleştirileri

2)
Belgesel 
Sanat ve Makale

3)
Plastik Sanatlar (Resim)
Röportaj
Festival /Ödül 
Gençler ve Başarılar
Sivil Toplum Kuruluşları

4)
Öz tanıtım
 Oya ARMUTÇU yazı
Altın Kalemlerin yorumları ile oluşan yazar öz tanıtımı

5)
Yazarın yaşamına ilişkin seçkin notlar ve ekler ile tamamlanmıştır.

BİRİNCİ BASKISI BİTMEK ÜZERE VE MİTOS BOYUT TARAFINDAN SATIŞI İLE ARMAĞAN…

Yazar tarafından kazanç elde etmenin düşünülmeden çalışması tamamlanan kitabın en büyük amacı gerçek hedef kitle olarak düşünülen gençlere öncelikli daha sonra da sanat sevdalılarına kitabın ulaşarak çokça kişi tarafından okunulmasının  sağlanmasıdır.

Kitaplar kütüphanelerimizin en hassas mücevherleri olarak korunmasının da unutulmamasına inanarak tiyatronline web sitesinde  on (10) adet kitabın sadece genç takipçilerine sayın Enver Başar tarafından yine kargoyla kendisine gönderdiğim kitabımın  armağan edilmesini  ve  sitede isimlerinin bildirilmesini  ricasıyla teşekkürlerimi sunarım.  

 Füsun Akmen Balkaya
2020 –Temmuz/ COVİD-19 VE PANDEMİ.

 

Editör Notu: Kitap üzerine ve oyunlarımız altına yapacağınız 3 yorum karşılığında  bu kitap 10 okuyucumuza ücretsiz olarak  hediye edilecekdir.

Kargo ücreti okuyucumuza aittir. 

Lütfen gereği yapıldıktan sonra [email protected] adresimize mail atınız...


Anahtar Kelimeler: tiyatro, kitap

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir