Festival

Yeşim Özsoy'dan İksv Tiyatro Festivali  III. Richard  oyunu  İptal Tepkisi

Yeşim Özsoy'dan İksv Tiyatro Festivali III. Richard oyunu İptal Tepkisi

2017.11.10 00:00
| |
0
|
2504


Türkiyeli bir tiyatrocu ve vatandaş olarak İstanbul Tiyatro Festivaline katılmama kararınızı üzülerek karşılıyorum.

 

Schaubühne Berlin’in ekibin güvenliğini gerekçe göstererek III. Richard oyunuyla İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılmaktan vazgeçmesi üzerine tiyatro sanatçısı Yeşim Özsoy sosyal medya hesabında gruba ve yönetmen Thomas Ostermeier’e yönelik bir not yayınladı. Yeşim Özsoy’un açıklaması şöyle:

Thomas Ostermeier ve Schaubühne Berlin’e,

Türkiyeli bir tiyatrocu ve vatandaş olarak İstanbul Tiyatro Festivaline katılmama kararınızı üzülerek karşılıyorum. 21. senesinde olan festival, kapalı gişe olan oyununuzu Türkiye’ye gelmekle ilgili korkularınızdan dolayı iptal etmek durumunda kaldı. Bunu inanılmaz vahşice ironik ve oynadığınız Shakespeare’in Üçüncü Richard oyununun ruhuna aykırı buluyorum.
Savaşlar, faşizm ve terörizm artık sadece uzak ülkeleri vuran lokal bir mesele değildir. Global bir meseledir. Ve kendi şimdilik görece “güvenli” topraklarınızda saklanarak bunlardan korunamazsınız.

Dahası Üçüncü Richard’ı kendi “güvenli” alanlarınızda oynamaya devam etmek her ne kadar cesur ve sert oyunlar yapsanız da ne tiyatroyu, ne hayatı ne de dünyayı daha iyi bir yer haline getirir.

Üçüncü Richard’ı korkulardan dolayı oynamamak, kralın krallığının kendi hayatınızdaki performansı gibidir. Oyunun hedef ve içeriğiyle tamamen çelişir.
Bizler, Türkiye’de sevilen ve beğenilen bir tiyatro kurum ve insanları olarak, sizlerden daha cesur ve empati içeren bir karar beklerdik. O da oyunu tam da oynanması gereken yerde oynamak olurdu.

Anahtar Kelimeler: iksv, iksv 2017

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir