YAZARLAR

Yasin Çetin

|
3733

Oyuncu - Yönetmen

 Yasin Çetin İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk profesyonel tiyatro hayatına bir ortaoyunu ustası olan merhum Hasan Nail Canat’ın teşviki ile başlamıştır. Pişekar olarak uzun yıllar boyu yaklaşık olarak 4000 temsil oyunda sahne almıştır.

Daha sonra bu tecrübeleri ile birlikte İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk bölümünden burs kazanarak girdiği bölümden “BA” derecesi ile tez vererek mezun olmuştur. Yine aynı okulda İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları(Tiyatro Yönetmenliği) bölümünü 4.00 üzerinden 3.40 ortalama ile Tezli Yüksek lisansı yapmıştır.

Yazdığı on civarında oyun çeşitli ekiplerce sahnelenmekmiştir. Ve oyunları halen sahnelenmektedir.  2016 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuvar kurulu üyeliğine, kurucuları arasında Mehmet Ali Bora gibi isimlerinde bulunduğu TODER’in önermesi ile uygun görülmüş ve seçilmiştir. Halen repertuvar kurulu üyeliği yapmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği’nde Dramatik Yazarlık dersleri vermektedir.

Birçok dergi ve gazetede kültür-sanat makaleleri kaleme almıştır. En son Medeniyet Üniversitesi Hakemli sanat dergisi olan Medeniyet Sanat’ta “Türkiye Tiyatrosunun Tekâmül Sorunsalı ve önerisi (The Problematic of Development in Turkish and a Reconnendation fot it) adlı bir makalesi yayınlanmıştır. Eski Türk Tiyatrosu eserlerinden Osmanlıca çevirileri bulunmaktadır. Birçok ortaoyununu Osmanlıcadan çevirerek Türkiye tiyatrosuna kazandırmıştır.

Tekâmül Tiyatrosu ve genel merkezi Filistin Ramallah’ta bulunan “The Palestine International Developing Theatre’in” kurusucu ve genel sanat yönetmenidir. “Savaşlar ancak sanatla biter.” Sloganı ile ilk olarak Filistin’de kurduğu bu tiyatro ile savaşlara ve savaşın getirdiği felaketlere dikkat çekmeyi hedeflemiştir. Şuan bazı vakıflarda kültür sanat danışmanlığı yakmaktadır. 2016 yılında Kartal’da annesiz babasız ve psikolojik bazı problemleri bulunan 36 çocuğun yaşadığı yetiştirme yurdunda gönüllü olarak “Umut Çocukları Konservatuvarı’nı” kurmuş ve sanatın dönüştürücü gücünü göstermeye çalışmıştır. Sene sonunda eğitimle kazanılan çocuklarla çıkarttığı oyun ile Milli Eğitim ve Aile Bakanlığı’ndan özel tebrik ve plaket almıştır.

Ayrıca şu anda Londra’da doktora için bilimsel hazırlık yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Uzun yıllar Türkiye’de ulusal radyolarda çeşitli rumuzlarla programlar yapmıştır. İyi derece İngilizce ve Osmanlıca, orta derece Arapça bilmektedir. Hobi olarak bağlama, klavye ve percussion çalmaktadır. Sosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir