MAKALELER

Yalnız Batı - Tiyatro Yanetki

2011.10.25 00:00
| | |
7667

Martin McDonagh 27 yaşındayken üçleme tarzında bir oyun yazmaya başlar. Sekiz günde bitecek bu oyunlar silsilesi bir kara komedi toplumunu anlatacaktır.

‘Yalnız Batı’ da Olağanüstü Bir Komedi.

Martin McDonagh 27 yaşındayken üçleme tarzında bir oyun yazmaya başlar. Sekiz günde bitecek bu oyunlar silsilesi bir kara komedi toplumunu anlatacaktır. Kuzeydeki Ararn Adaları’nda, Connemara’daki küçük bir kasaba olan Leenane’de geçen “Leenane’in Güzellik Kraliçesi” üçlemenin birincisi; suçluluk ve ölümü ikilemi üzerine karanlık bir oyun olan “Connemara’daki Kafatası” ikincisi ve sonuncu oyun “Yalnız Batı” ise iki erkek kardeş arasındaki duygusal çatışmaları anlatır. Tiyatro Yanetki tarafından tiyatro izleyicisine sunulan “The Lonesome West – Yalnız Batı” Elif Baş çevirisi ile sahnelerdeki yerini almış. Bu muhteşem komedide Deniz Karaoğlu Faruk Barman, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Damla Sönmez sahneye çıkan isimler.


 
Oyun, babalarını kaza sonucu (!) kaybetmiş Valane ve Coleman adlı kardeşlerin mezarlık sahnesi ile başlıyor. İrlanda’nın batı yakasında, kendi kurallarına göre yaşayan insanların oluşturduğu kasabaya gelen Rahip Welsh, iki kardeşin babasının cenaze merasiminden sonra kardeşlerle aynı evi paylaşıyor. Valane ve Coleman izbe bir evde, eskimiş eşyaların içerisinde büyük yalnızlık çeken iki kişi. Welsh dini duygularla dünyevi zevkler arasında sıkışmış. Valene ile Coleman arasında çok büyük kavgalar olurken Peder kardeşlerin düşmanca davranışlarını düzeltmeye çalışıyor. Valane, eşyalara karşı takıntısı ve egozantrik davranışlarıyla ağabeyi Coleman’ı çıldırtırken; Coleman umarsız yaşantısıyla Valane’i sinir etmekte. Evde yenilen cipsler, yemekler; içilen içkiler beraberinde büyük problemleri getiriyor. Özellikle Valane’ in İsa, aziz heykellerine karşı obsesyonu evin her köşesinin küçük heykelciklerle dolmasına sebep olurken bu durum Celaman’ı deliye çevirmekte. Her saniye her dakika bitmek bilmeyen kavgalar Welsh’ in bütün dünyasını allakbullak ediyor. Eve gidip gelen Girleen kasabadaki çarpık ilişkilerin küçük ama önemli bir ayrıntısı. 

Ekibin Bitmek Bilmeyen Enerjisi! 

Oyunu sahneye aktaran Serkan Üstüner, Elif Baş’ın güzel dramaturjisi sayesinde akıl dolu yönetim teknikleri ortaya koymuş. Küçük sahnenin her alanı oyunun içine dahil edilmiş. Cenaze töreni, ev görüntüsü, dış çevre anlatımları konuya göre tasarlanmış. Heykelcikler ve fırın üzerine yapılan vurgular anlatıdaki takıntıları göstermek açısından başarılı. Kural tanımayan, ahlak yoksunu insan hayatları, Üstüner’in bazı cümlelere vurgu yapmasıyla daha bir anlamlaşmış. Gözlükler, karakterlerin enteresan görüntüsü seyiryici sahneye odaklıyor.  Oyunun yüksek temposu, komedinin önünü açan en büyük ayrıntı. Kostüm tasarımı harici ‘Yalnız Batı’ da muhteşem bir reji var. 
Valane rolünde Faruk Barman, obsesif karakterini doğru yorumlamış. Takıntılar, küfürler, kavgalar tempolu biçimde sürerken, Barman’ ın oyunculuğu sahnede devleşiyor. Coleman’da Deniz Karaoğlu, umarsız hayatını devam ettiren ağabeyi mükemmel biçimlendirmiş. Şunu çok net söyleyebilirim; Faruk Barman ve Deniz Karaoğlu ikilisi tiyatro sezonuna damga vuruyorlar. Böylesine zor bir metni, bitmek bilmeyen enerjiyle oynamak; oynarken seyirciyi durmaksızın güldürmek kolay değil. Her ikisi de muhteşem! Peder Welsh’ de Murat Mahmutyazıcıoğlu ‘karakter oyuncusu’ özelliğini konuşturmuş. Sakin sessiz din adamının bastırılmış duyguları onun doğru yorumuyla çatışmalar doğurmuş. Dini duygularla dünyevi zevkler arasında gidip gelirken oyunun felsefesi belirginleşiyor. Ve Damla Sönmez. Öncelikle büyüleyici güzellikte bir oyuncu. Sahne duruşuna hayran kaldım. Girleen rolünde, elde etmek istediği için her türlü yola başvuran karakterinin psikolojik çözümlemelerini iyi analiz etmiş. Fakat şu üzerine giyindikleri kendisini gölgeliyor. Kesinlikle giyimini değiştirmeli.


 
‘Yalnız Batı’, Türkiye Tiyatrosu’ nun uzun süredir özlemini çektiği komedi oyunu boşluğunu dolduruyor. Serkan Üstüner’ in yönetim başarısı ekibi tamamında görülüyor. ‘İn Yer Face’ Tiyatro’ nun tüm ayrıcalığını bu gösteride yaşayacaksınız. Ayrıca Martin McDonagh gibi bir yazarı İngiltere’de izleyen bir eleştirmen olarak, Türkiye rejisinin oyunculuk anlamında daha güçlü daha kalıcı olduğunu belirtmeliyim. 

‘Yalnız Batı’, 2 Kasım 2011 Akşam 9’da İknci Kat’ ta izlenebilir... 

 

Anahtar Kelimeler: Serkan Üstüner, Yalnız Batı, Tiyatro Yanetki0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir