Haber

When Rome Gösterimde

When Rome Gösterimde

2018.01.16 00:00
| |
0
|
2439

Sizce Nasıl?

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında ilk defa 2013 yılında oyun okuması yapılan oyun, 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde prömiyerini gerçekleştirdi.


WHEN IN ROME 
Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında ilk defa 2013 yılında oyun okuması yapılan oyun, 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde prömiyerini gerçekleştirdi. Oyunun genç yazarı Öznur Yalgın’ın ‘When in Rome, do as the Romans do’ (Roma’dayken Romalılar gibi yap) deyiminden yola çıkarak yazdığı oyunu, Avrupa ve İstanbul’da sahnelediği oyunlarla farklı sahneleme teknikleri kullanmasıyla bilinen Türk yönetmen Mesut Arslan yönetiyor. Oyunun kadrosunda yer alan isimlerse oyunculuk başarıları ve iz bıraktıkları oyunlarla hatırlanıyor; Sermet Yeşil, Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat ve Yeşim Özsoy.


OYUN NE HAKKINDA?
Yalnız yaşayan genç bir kadın, bir aile apartmanına taşınır. Bir gün erkek arkadaşı ziyarete gelir. Sonrası kişisel alan, ikiyüzlülük, bastırılmış cinsellik üzerine tanıdık bir hikâye... Oyun kişilerinin iç sesleri ve çarpıcı jestlerinin yanı sıra ışık ve sahne tasarımı seyircinin; aşina olduğu bir hikâyeyi, alışık olmadığı bir sahne diliyle izlemesine ve yeni tecrübeler edinmesine aracı olacak. 

"WHEN IN ROME DO AS THE ROMANS DO"

SEYİRCİYİ NE BEKLİYOR?
Öznur Yalgın’ın “sınırlar” kavramından yola çıkarak yazdığı oyun, seyircinin karşısına içinde tüm karakterlerin de yollarını çizen, değiştiren veya kesen yapılar olarak çıkıyor. Oyun, tiyatronun alışılagelmiş ögelerine karşı açılmış bir savaş aslında... Oyuncuların bedeniyle ve yorumuyla zenginleşirken ve detaylandırılırken yönetmen Mesut Arslan sahne tasarımında oyuncunun salınacağı sahneyi ortadan kaldırıyor. Anladığımız anlamda bir dekor, aksesuar ve sahne yok.

Yazan: Öznur Yalgın 
Konsept ve Yöneten: Mesut Arslan 
Oyuncular: Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat, Sermet Yeşil, Yeşim Özsoy 

 

 
15 OCAK MODA SAHNESİ

22 OCAK ZORLU PERFORMANS SANATLARI MERKEZİ

23 OCAK DASDAS SAHNE

Anahtar Kelimeler: when in rome, galataperform

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir