MAKALELER

Van Gogh - Tiyatro Gerçek

2009.11.27 00:00
| | |
1963

Hollanda’da doğan 29 Temmuz 1890 da Fransa’da ölen ressam Vincent Van GOGH 16 yaşında sanat yapıtları alım-satımı işine girer.

     KÖKLERİ DERİNDE YATAN GÜÇ " SEVMEK ve ÇALIŞMAK" veya "Vincent Van GOGH" ...
 
    Bir yıl sonra Lahey’e yerleşip yağlıboya çalışmalara geçer. Emil ZOLA’nın romanlarından etkilenen ressam, DELECROIX ve RUNBENS’in resimlerini - Japon baskılarını inceleyip Anvers Akademisinde çalışmaya başlar. 33 yaşında Paris’e geçen V.Van GOGH’un bu iki yılı, izlenimci biçimini olgunlaştırdığı dönem. Ardından Arles’de GAUGUIN ve TOULOUSE LAUTREC’le izlenimci bir grup kurma çabaları, aynı yıl bedeni ve ruhu üzerinde önemli ve etkili yaralanma belirtileri gösterme sonucu hastaneye kaldırılış, bir yıl tedaviden sonra 1890 da Paris’e oradan da Anvers- sur Oise’ye gidiş ve intiharı...


 
    Acaba Vincent Van GOGH yukarıda 9-10 satır içinde anlatılan sıradan bir canlı mıdır?
 
    Yoksa yarattığı renkler, çizgilerle insan doğasının neler yaratabileceğinin kanıtı mıdır? Hissettiklerini kağıda aktarma yeteneği, bu yeteneğin çok çalışarak geliştirilmesi , hiçbir karşılık beklemeden çalışmak,sadece sevmek, merak etmek, çekilen acıları, hüzünler, çatışmalar, yarattıklarının karşılığını görememek ve acılı yaşamın ardından acılı bir son mudur ? Vincent Van GOGH.


 
    Bence rengarenk hazdır V.Van GOGH. Sevmek ve çalışmak üzerine kurulu bir hayat hikayesidir ressamın yaşamı.


 
    Bir papazın ilk oğlu olmak, Ursula LOYER’in evlenme teklifine ret yanıtı vermesi, din okulunda girişi, kömür ocaklarında vaiz olarak çalışması, kuzeni Kee VOSİTA’nın aşkına karşılık göstermemesi yüzünden çektiği acılar, bir fahişe olan Clasina Maria HOORNİK’ le beraber yaşaması, ardından MARGOT’ la trajik ilişkisi, natürmortları- dokumacıları- köylülerle ilgili resimleri bu dönemin sonucu ortaya çıkar. Kardeşi THEO’ nun maddi desteği ( babasının ölümü ve ünlü tablosu “ Patates Yiyenler” i yapması, birçok Paris’li sanatçı ile dostane ilişkileri, sergilerinin başarısızlığı, kardeşinin nişanlanacağı haberi ve ilk ruhsal bunalımı sonucu kulağını kesmesi- GAUGUIN’in onu terk edişi- ardından sinir krizleri, akıl hastanesine giriş- Paris’e dönüş- inzivaya çekiliş ve tabanca ile kendini vurmasını “ O’nun hakkında ne düşündüğümü aktarmak istedim” sözü ile Hakan GERÇEK’te aynı Vincent Van GOGH gibi başarılı bir çizgi ve renkte sergiliyor.


 
    Bu yılın başlarında sahnelenmeye başlayan ama galası 14 Aralık 2009 da yapılan “ Vincent Van GOGH” tek kişilik bir oyun. W.GODON SMİTH yazmış. Ülkü TAMER’in emeğiyle duru ve canlı bir çeviri ile dilimize kazandırılmış. Sahne tasarımı Nurullah TUNCER’in, ışık tasarımı Cem YILMAZER, kostüm ve aksesuar Aslı ATASEVEN’e ait. Oya KÜÇÜMEN vokal olarak ses verdiği oyundaki müzik çok başarılı. Oya KÜÇÜMEN Van GOGH ‘un içinde patlayan volkanın fışkırmasını, yüzeye ulaşmasını sesi ile vurguluyor... Doğuş BİTECİK’in video tasarımları oyunu bütünleyici bir parçasını oluşturuyor.


 
    27 yıldır tiyatro yapan Hakan GERÇEK, tek kişilik bu oyunda Kent oyuncularında Müşfik KENTER’in 20 yıl önce sergilediği “V.Van GOGH” gibi ama ondan farklı bir başarıyı bizle paylaşıyor. Ayrı bir tat sunuyor. ,Oyuncular sahnede her oyunda başka başka portreler yapsa bile kendi içindeki portreleri, kendine ait olanı ortaya çıkarmaya çalışır... Bu portreler kurmaca da olsa içlerindeki gerçeğe dönüşür.

   “ Tiyatro Gerçek ”te gerçek tiyatroyu kutlarım. 

 

Anahtar Kelimeler: van gogh, tiyatro gerçek, hakan gerçek0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir