MAKALELER

Vahşi Batı - Tiyatro Baykuş

2011.04.11 00:00
| | |
2278

Sizce Nasıl?
Sam Shepard tarafından yazılan ve Amerika nın gerçek yüzünü korkusuzca ortaya seren "Vahşi Batı" Tiyatro Baykuş un ilginç gösterimiyle...


  
 Yaşasın Amerikan Rüyası!
 
    Sam Shepard tarafından yazılan ve Amerika nın gerçek yüzünü korkusuzca ortaya seren "Vahşi Batı" Tiyatro Baykuş un ilginç gösterimiyle seyircisinin karşısına çıkıyor. Amerikan Edebiyatı nın en cesur, heyecan verici yazarı olan Shepard, iki kardeşin hayat öyküsünden yola çıkarak Amerikan rüyasının ne derece sahte bir olgu olduğunu gösteriyor. Çağdaşları arasında kapitalist toplumu gerçekçi bakış açısıyla eleştiren yazar, sinema tadındaki oyunlarıyla insanlara "öteki" olmanın dayanılmaz zorluğunu sunuyor.
 
    Vahşi Batı, dönemsel anlamda ciddi biçimde araştırılması gereken bir eser. Sahte mutluluklar sunan kapitalizmi derinden eleştiren oyun, daha önce Tiyatro 0.2 tarafından tiyatro severlerin beğenisine sunulmuştu. Lee ve Austin adlı iki kardeşin çocukluk yıllarından başlayarak kimlik arayışına girmeleri; Amerika nın kuzeyinde yaşanılan zenginliğe duydukları hayranlık aslında tüm topluma mal olmuş bir öykü. Yaşadıkları tüm değerleri kuzeyin zenginliğine feda eden insanlar, belli süre sonra kendi hayatlarıyla dalga geçmeye başlıyorlar. Arizona Çölü nde büyüyen ve batı kültürüyle yetişen iki insanın geçmişlerine duydukları özlem oyun boyunca sistem çatışmasına doğru kayıyor. Senaryo yazarak yaşamını devam ettirmek isteyen Austin ve serserilik, avarelik içinde ortalıkta dolanan Lee, Amerikan toplumunun yitirilmiş değerlerinin birer simgesi!
 
    Levent Suner, oyunu yönetirken komedi olgusu üzerinden ironiler kurgulamaya özen göstermiş. Özellikle iki kardeşin annesi, tüm değerlerini yitirmiş bir kadın olarak sunulurken, kardeşler arası çatışmalar kapitalizmin acımasız yüzünü ortaya çıkarmış. Başarılı yönetim var sahnede. Yazarın anlatmak istediğini anlayan bir yönetmenle karşı karşıyayız. Barış Dinçel in detaycı dekoru oyun için biçilmiş kaftan. Barış Dinçel, yaptığı her işin hakkını fazlasıyla veriyor.
 
    Burak Sergen, Kerem Atabeyoğlu, Levent Ulukut ve Tülin Oral ın rol aldığı gösteride; Burak Sergen ve Kerem Atabeyoğlu, Lee ve Austin kardeşlerin batıdan kaçarak kuzeyde aradıkları sahte zenginlikleri sunuyorlar bizlere. Lee karakterinde Burak Sergen olağanüstü performans sergilerken, Austin de Kerem Atabeyoğlu karakterini doğal şekilde yorumlamış. Grubun diğer üyeleri de ekip içinde iyiler.
 
    Amerikan rüyasının kabusa dönüşmesi, ulusal değerlerin yok olması, yaşamda giderek artan sistemleşme, geçmişi arayış, ailenin dağılışı, kırsal kesimlerden büyük kentlere giden bireyin yalnızlığı, yabancılaşma ve kişilik sorunları oyun boyunca mükemmel biçimde eleştiriliyor. Şahane gösteriyi kaçırmayın.
 

Anahtar Kelimeler: Vahşi Batı, Tiyatro Baykuş0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir