MAKALELER

Üzgün Ağaçlar Ülkesi - İstanbul Şehir Tiyatrosu

2017.03.19 00:00
| | |
3485

Bir pazar günü... Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önü... Çocuklar heyecanlı, büyük-ler bilet alıyor.

SEVGİ DİLİ ÜZGÜN AĞAÇLAR ÜLKESİ

Bir pazar günü... Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önü... Çocuklar heyecanlı, büyük-ler bilet alıyor. Çocukların cıvıltılarına bir de bahar güneşi eklenmiş, değmeyin keyiflere...
Çocukları izliyorum oyun başlamadan önce... Onları izlemek o kadar keyifli ki! ‘Ti-yatro izleyicisi nasıl olur’u öğrenmiş çocuklar belli ki koltuklarına oturup oyunun başlamasını bekliyorlar. Büyükler ise çocuklarıyla bir anı bırakıyor cep telefonlarıyla çektikleri fotoğrafla... 


...ve işte oyun başlıyor. 
Taciser Sevinç’in sahne tasarımı oldukça şirin görünüyor. Sahnede genç ve yaşlı ağaçla bir de kütük karşılıyor bizi. Aralarındaki tatlı sert atışmalardan sonra döner sahne ile Kral’ın sarayına gidiyoruz. 


Yemekten hoşlanan sevimli obur Kraliçe, muzip ve paragöz Kral, kalbinin güzelliği yüzüne yansıyan, doğa sevgisiyle dopdulu Prenses ve Kral’ın emirlerini yerine getirmekle yükümlü yardımcı... Çizgi film karakterlerine özgü tipleme ve kostümleriyle çocukların ilgisini bir hayli çekiyorlar. (Kostüm tasarımı Onur Uğurlu’ya ait.)
Verimli ağaçlarla dolu olan bir ülke... Meyvelerinin lezzetiyle anılan bu ülkede Kral, ağaçların daha çok meyve vermesi için sihirli bir formül bulmaya uğraşır ve yardımcısının çabalarıyla Büyücü’yü davet eder sarayına. Ondan ağaçlardan daha çok meyve üretmesi için sihirli bir karışım oluşturmasını ister. Büyücü, alacağı ödülün telaşında hazırlayıverir sihirli iksiri. 


Kraliçe meyveleri yemenin, Kral - Kral’ın Yardımcısı - Büyücü daha çok meyve üretme ve kazanmanın, Prenses ise ağaçların zarar görmemesinin derdindedir. 
Gökçe Yaşar’ın kaleminden, Yeşim Koçak ve Selin Türkmen’in gözünden yansıyan Üzgün Ağaçlar Ülkesi’nde şarkılar söylenir, sevgi dili canlıların birbirine sesini duyurmasına olanak sağlar ve böylece gelişir oyun. 


Doğanın dengesini bozan insan elinin yanlışa para yüzünden girdiği ve bu yanlıştan kalbindeki sevgiyi hissetmekle çıkılacağını anlatan bu oyunda, özellikle Büyücü ve Kral’ın interaktif sahneleri çok güzeldi; oyuna katılımlarını yerinde dengelediler. Ki çocuklar kadar oyunda büyüklerin de eğlendiği görülüyordu.
55 dakika süren, 5 yaş üstü çocukların izlemesi öngörülen bu oyun; samimi, yalın ve eğlenceli... 


Oyun bitiminde veliler çocuklarına oyunla ilgili soru sorup fikir alırken çocuk oyunlarının daha sık izlenmesi; çocuk kitaplarının, masalların büyükler tarafından daha çok okunmasını bir kez daha diliyorum. 


İşte bu dilekle bir hayal dünyasında ülkedeki tüm kralların halkına, doğaya ve hayvana zarar vermekten sakınacak sevgiyle dolu bir yürek taşımasını düşlüyorum. 
İyi seyirler...

Yazan: GÖKÇE YAŞAR
Yöneten: YEŞİM KOÇAK - SELİN TÜRKMEN
Dramaturgi: SİNEM ÖZLEK
Sahne Tasarımı: TACİSER SEVİNÇ
Kostüm Tasarımı: ONUR UĞURLU
Işık Tasarımı: MURAT ÖZDEMİR
Koreografi: SENEM OLUZ
Yönetmen Yardımcısı: ZEYNEP CEREN GEDİKALİ, 
BEGÜM YAZICIOĞLU, EMRE KARAOĞLU
Süre: 55 DAKİKA/TEK PERDE

Oyun Yaş Grubu: 5+

OYUNCULAR
BUĞRA CAN ILDIRIŞIK, CAN ALİBEYOĞLU, CAN TARAKÇI, EMRE KARAOĞLU, GÜLŞAH BAYAR, MELİSA DEMİRHAN, OKAN KARACA, TUNCAY HALICIOĞLU, ÜMİT BÜLENT DİNÇER, ZEYNEP CEREN GEDİKALİ

Anahtar Kelimeler:0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir