Haber

"Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği Genel Başkanlığı'na Fırat Arapoğlu seçildi

2016.12.16 00:00
| |
0
|
1372

Sizce Nasıl?

Fırat Arapoğlu, UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği (AICA-TR) 2016-2017 dönem başkanlığına seçildi.


 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü Öğretim Görevlisi Fırat Arapoğlu, UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği (AICA-TR) 2016-2017 dönem başkanlığına seçildi.

 

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği (AICA-TR) bir meslek birliği olarak sadece sanatsal değil toplumsal, siyasal ve kültürel alanda eşitsizliğin ortaya çıktığı olaylarda kamuoyunda destek bildirileri yayınlıyor ve yapılması gerekenler noktasında girişimlerde bulunuyor. Bunun dışında birlik, 2003 yılında gerçekleştirilen Avrupa Birliği’nin Doğusunda Sanat Eleştirisi ve Küratöryel Pratikler başlıklı bir sempozyum düzenlenmesinin yanında, 2012 yılında “1980’den Günümüze Türkiye’de Görsel Sanatlar: Tanıklıklar ve Paylaşımlar” başlıklı bir konuşma dizisi de düzenledi. AICA üyeleri ayrıca sanat eleştirmenlerinin emek ücretlerinin iyileştirilmesi ve daha uygun koşullarda iş üretebilmeleri adına kurumlar nezdinde girişimlerde bulunuyor.

 

Fırat ARAPOĞLU kimdir?

Sanat Tarihçisi/eleştirmen ve küratör Fırat Arapoğlu, “Beden& Mekân” (Ebru N. Sülün ile), “Kimlikler Lütfen!”, “Halk için Halka Rağmen!”, “Boğucu Kültür (Jean Dubuffet’ye Göndermeyle)”, Öteki Bedenler (Erkan Doğanay ile) “Re-De/Jenerasyon”, “Berlin und İstanbul: Tell Me”, “Demokrasi ve Çatışma”, “Müze İçinde Bir Müze”, “Gidebileceğimiz Bir Yer Biliyorum”, “Homo Homini Lupus Ya da Yarın Unutmak”, “Mesafe ve Temas” (Murteza Fidan ile), “Kesişen Eksenler” ve “Marx 2.0” başlıklı sergilerin ve 3. Uluslararası Çanakkale Bienali’nin (Beral Madra ve Seyhan Boztepe ile) ve 3. Uluslararası Mardin Bienali’nin (Döne Otyam, Ferhat Özgür et al.) küratörlüğünü üstlendi. Yazarın, Gençsanat, ICE, Artam, Eleştirel Kültür, İstanbul Art News, Rh+, Art Unlimited, Flash Art gibi ulusal ve uluslararası sanat dergilerinde, Birgün, Sol Gazetesi ve soL Portal’de ve sergi kataloglarında makaleleri yayınlanmaktadır. Ulusal ve uluslararası sempozyumlara bildiriler yazan Arapoğlu, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. 

Anahtar Kelimeler: fırt arapoğlu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir